– Jeżeli przejmiemy, że orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego musi być wykonane, to powinno być to zarówno to z dzisiaj jak i to z poprzedniego tygodnia – tłumaczył w studiu Telewizji Republika prof. Piotr Wawrzyk z Instytutu Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Jak tłumaczył ekspert, powodem obecnej sytuacji jest zamieszanie wprowadzone przez Platformę Obywatelską pod koniec kadencji poprzedniego Sejmu. – Gdyby nie pazerność Platformy, dzisiaj nie byłoby problemu – mówił prof. Wawrzyk.
Ekspert podkreślił, że optymalne byłoby przyjęcie nowych przepisów, które rozwiązałyby kwestie uznane przez TK za niekonstytucyjne. – Te przepisy powinny zostać wyeliminowane – dodał.
Jednocześnie dodał, że jeśli przyjęte zostanie, że orzeczenie TK w sprawie nowelizacji musi zostać wykonane, to "powinno być to zarówno to z dzisiaj jak i to z poprzedniego tygodnia" co wprowadzi spore zamieszanie.
W ubiegłym tygodniu Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie orzeczenia zgodności z konstytucją ustawy z dnia 25 czerwca 2015 roku o Trybunale Konstytucyjnym. Sędziowie orzekli, iż przepisy dotyczące wyboru sędziów są częściowo niekonstytucyjne. Sprzeczny z ustawą zasadniczą był wybór dwóch sędziów TK, w miejsce tych, których urzędowanie kończy się w grudniu. Czytaj więcej
Dzisiaj trybunał orzekł, że nowelizacja ustawy o Trybunale Konstytucyjnym z dnia 19 listopada 2015 roku jest częściowo niezgodna z konstytucją. TK uznał, że część zaskarżonych przepisów jest zgodna z konstytucją. Niezgodność stwierdził m.in. w przepisie dot. złożenia ślubowania przez sędziego w ciągu 30 dni od dnia wyboru. Zdaniem sędziów niekonstytucyjny jest też przepis zezwalający Sejmowi na ponowny wybór tych sędziów TK, których kadencja wygasła 6 listopada, a także niekonstytucyjne jest wygaszenie kadencji obecnego prezesa i wiceprezesa. Czytaj wiecej
Czytaj więcej:
Od 2008 do 2015 roku nie wykonano niemal 50 orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego
Kolejny atak opozycji ws. TK. Platforma che głosować uchwałę ws. wykonania wyroku trybunału