– Szczególne położenie geopolityczne Polski sprawia, że żadna realistyczna polityka europejska nie jest i nie może być realizowana z pominięciem naszego kraju. Polska uznaje rozwiązanie kryzysu ukraińskiego w ramach prawa. Historia uczy nas, że pokój uzyskany za cenę suwerenności państwa rzadko, kiedy bywa trwały, ale nigdy nie jest sprawiedliwy – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas noworocznego spotkania z korpusem dyplomatycznym.
Prezydent podkreślił, że nadchodzący rok, to czas trzech niezwykle ważnych wydarzeń: szczytu NATO w Warszawie, Światowych Dni Młodzieży w Krakowie oraz obchodów 1050-lecia chrztu Polski. – Udany przebieg każdego z nich przyczyni się nie tylko do promocji Polski, ale również wartości, które są dla nas Polaków cenne: bezpieczeństwa, solidarności i godności każdego człowieka – dodał.
Porządek międzynarodowy nie jest wystarczająco zabezpieczony
Andrzej Duda zaznaczył, że dla budowania przyjacielskich relacji niezwykle ważna jest wrażliwość i umiejętność zrozumienia partnera, a także unikanie stereotypów. Prezydent dodał, że kluczowe jest przekazywanie rzetelnych informacji. – Pamiętajmy, że najlepsze stosunki rozwijają się wśród tych, którzy potrafią szanować się wzajemnie (…) wydaje się, że porządek międzynarodowy nie jest dzisiaj wystarczająco zabezpieczony. Zdarzają się kraje, które ignorują ograniczenia normatywne i dążą do realizacji swoich celów na gruncie militarnym – ocenił.
Cele i zadania Polski
Prezydent powiedział również, że głównym zadaniem Polski będzie dążenie do wzmocnienia NATO. Według niego sojusz powinien podjąć decyzje na szczycie w Warszawie nt swojej obecności we wschodniej flance. Andrzej Duda wyraził nadzieję, że ustalenia te wyjdą poza decyzje z Newport. – Zdajemy sobie sprawie, ze drugim filarem są nasze własne zdolności. Polska jest gotowa kształtować bezpieczeństwo w swoim sąsiedztwie – dodał.
Według Andrzeja Dudy Polska w 2016 roku będzie aktywnym krajem Unii Europejskiej. Prezydent zaznaczył, że nasz kraj pragnie UE elastycznej, solidarnej i konkurencyjnej gospodarczo, która w równym stopniu respektuje wolę wszystkich członków.
– W obszarze polityki migracyjnej Polska widzi dla siebie trzy podstawowe zadania. Po pierwsze, to ochrona ponad 1000 km zewnętrznej granicy Unii Europejskiej, która jest także granicą Polski. Zadanie to realizujemy odpowiedzialnie i efektywnie, a wschodnia granica Unii jest dzisiaj bezpieczna. Po drugie, to aktywna polityka azylowa. Nikogo nie odsyłamy z naszych granic, zaś każdy, kto kwalifikuje się do objęcia procedurą azylową, może z niej skorzystać. Po trzecie wreszcie, to pomoc humanitarna krajom ogarniętym konfliktem, będącym źródłem kryzysu migracyjnego – stwierdził prezydent.
Koncepcja tzw. Międzymorza
Andrzej Duda zapowiedział także, że w ciągu swojej kadencji chce odwiedzić wszystkie kontynenty. Według niego Polska jest gotowa brać aktywny udział w reformowaniu ONZ. Prezydent podkreślił także, że szczególnie ważna jest dla niego koncepcja sojuszu pomiędzy krajami morza Bałtyckiego, Adriatyku i Czarnego.
– Pragnę życzyć Państwu wielu sukcesów w pracy na rzecz rozwijania przyjaznych stosunków w Europie i na świecie, zaś Państwa krajom i narodom – pokoju i stabilnego rozwoju w 2016 roku i w najbliższych latach. Wszystkiego dobrego w Nowym Roku – zakończył swoje przemówienie prezydent.
W #PałacPrezydencki trwa noworoczne spotkanie Pary Prezydenckiej z #KorpusDyplomatyczny. pic.twitter.com/Q8KYFmmcXN
— KancelariaPrezydenta (@prezydentpl) styczeń 13, 2016
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Bruksela, Berlin, Waszyngton. Znamy plan wizyt prezydenta Dudy na nadchodzący rok