Prezydent Andrzej Duda napisał list do uczestników warszawskich uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Przekazał w nim, że Polacy ratujący Żydów są wzorem patriotyzmu i przykładem solidarności, odwagi oraz wierności etosowi wolnej Rzeczypospolitej.
List prezydenta na obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką odczytał w trakcie uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski.
- Spotykamy się dzisiaj w miejscu najważniejszych uroczystości państwowych, aby złożyć hołd rodakom, którzy z heroiczną odwagą podejmowali najwyższe ryzyko, by ocalić żydowskich bliźnich skazanych na Zagładę przez niemiecką III Rzeszę. Polacy ratujący Żydów w najpełniejszy sposób urzeczywistnili etos Rzeczypospolitej, oparty na solidarności ze współobywatelami - ocenił prezydent.
- Za pomoc okazaną Żydom groziła natychmiastowa śmierć z rąk niemieckich okupantów, bez sądu i szans na uniknięcie kary. Mimo to stawali solidarni z narodem żydowskim, nie tylko udzielając schronienia i wsparcia, ale też przyjmując na siebie i swoich bliskich te same zagrożenia - zwrócił uwagę Prezydent.
Dodał, że wielu ratujących zginęło, zamordowanych wspólnie z Żydami, których ukrywali – tak jak rodzina Ulmów z Markowej czy rodzina Wolskich z warszawskiej Ochoty.
W 1995 r. Józef i Wiktoria Ulmowie otrzymali pośmiertnie tytuł Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. W 2010 r. Prezydent śp. Lech Kaczyński nadał im odznaczenia państwowe. W 2016 r. w Markowej otwarte zostało pierwsze w PL Muzeum Polaków Ratujących Żydów, które przyjęło ich imię. pic.twitter.com/IiNStELwWx
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) 24 marca 2019
- Składając dzisiaj hołd naszym narodowym bohaterom – Polakom ratującym Żydów, kontynuujemy dzieło zapoczątkowane przez prezydenta profesora Lecha Kaczyńskiego, który jako pierwszy – w wymiarze państwowym – przywracał pamięć o polskich Sprawiedliwych i honorował ich wysokimi odznaczeniami. Przekazywanie wiedzy o nich następnym pokoleniom i jej upowszechnianie w świecie jest naszą powinnością - wskazał prezydent Duda.
Zdaniem prezydenta "Polacy ratujący Żydów są wzorem patriotyzmu i przykładem solidarności, odwagi oraz wierności etosowi wolnej Rzeczypospolitej".
24 marca - Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) 24 marca 2019
Tego dnia, 75 lat temu dokonano egzekucji na rodzinie Ulmów. Niemiecka żandarmeria zamordowała wówczas Józefa Ulmę, jego ciężarną żonę Wiktorię i 6 ich dzieci oraz 8 ukrywanych przez nich Żydów. pic.twitter.com/SuBkKLqqAv
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
Najnowsze
Zapewniali, że jak wygra Trump, wyjadą z USA. Czy amerykańscy celebryci spełnią teraz swoje zapowiedzi?