Do tej pory rodzice złożyli ponad 275 tys. wniosków o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Szacujemy, że w styczniu tych wniosków może być nawet 400 tys. – powiedziała prezes ZUS Gertruda Uścińska.
Jak przypomniał Zakład Ubezpieczeń Społecznych, od 1 stycznia można składać do ZUS elektroniczne wnioski o wypłatę rodzinnego kapitału opiekuńczego. Nowe świadczenie przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie, od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia. Świadczenie będzie wypłacane w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł miesięcznie przez rok, w zależności od wyboru rodzica. Wsparcie jest niezależne od dochodów rodziny, a środki nie są opodatkowane.
Wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy można składać za pośrednictwem portalu Empatia, PUE ZUS lub bankowości elektronicznej. Przyznaniem i wypłatą świadczenia zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
- Do tej pory rodzice złożyli ponad 275 tys. wniosków o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Szacujemy, że w styczniu tych wniosków może być nawet 400 tys. - powiedziała prezes ZUS Gertruda Uścińska.
Czytaj: 1 stycznia w życie wchodzi Rodzinny Kapitał Opiekuńczy
Wyjaśniła, że średni czas przygotowania wniosku z użyciem specjalnego kreatora na PUE ZUS to jedynie 12 minut. - To pokazuje, że rodzice i opiekunowie nie mają problemów z załatwieniem formalności – stwierdziła Gertruda Uścińska.
Dodała, że wnioski o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy można składać przez cała dobę przez siedem dni w tygodniu.
- Przy realizacji RKO ZUS stał się nowoczesnym e-urzędem, czynnym całą dobę. Z naszych analiz wynika, że wnioski są składane o różnej porze dnia i nocy. Innymi słowy to rodzice decydują o tym, kiedy wirtualnie odwiedzić urząd – stwierdziła prezes ZUS.
Wskazała także, że rodzice, którzy mają wątpliwości dotyczące programu, mogą napisać maila do ZUS, skorzystać ze specjalnej infolinii 22-290-55-00 lub umówić się na e-wizytę. - Wniosek o RKO można złożyć także w ZUS, gdzie pomogą przy tym pracownicy Zakładu – dodała prezes Uścińska.