Prawie 4 mld zł w okresie 6 miesięcy mają trafić na podniesienie najniższych wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia – przekazało w środę Ministerstwo Zdrowia, informując, że Rada Ministrów przyjęła projekt w tej sprawie.
- Jeden z priorytetów planu dla zdrowia wchodzącego w skład Polskiego Ładu staje się faktem. Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu zyskał akceptację całej Rady Ministrów i z klauzulą trybu pilnego trafi teraz do parlamentu – powiedział po obradach Rady Ministrów szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.
Gwarantowana płaca minimalna
Projekt ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zapewnienia w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii kadr przewiduje, że w ciągu 6 miesięcy 2021 r. na podniesienie najniższych wynagrodzeń w ochronie zdrowia przeznaczonych zostanie blisko 4 mld zł.
- Po raz pierwszy w historii ustalamy gwarantowany poziom minimalnych uposażeń pracowników ochrony zdrowia, bez żadnych okresów przejściowych. Po wejściu w życie ustawy nie będzie żadnej możliwości, by jakikolwiek pracownik zarabiał mniej, niż przewidują to ustalone wspólnie ze stroną związkową i stroną pracodawców przepisy – podkreślił minister Niedzielski.