Przejdź do treści
08:48 Kołobrzeg: Do zakończenia śledztwa ws. śmierci naganiacza potrzebna jest nowa opinia
08:17 Media: UE bada możliwości wycofania się firm z długoterminowych kontraktów na rosyjski gaz
07:31 Świat: Ceny miedzi w Londynie nieznacznie rosną po sygnale o możliwym wstrzymaniu ceł USA na auta
06:28 Warszawa: Od wtorku zamknięta ulica Górczewska, przejdzie pod nią tarcza drążąca tunel metra
05:04 Turcja: Sąd odrzucił apelację obrońców byłego burmistrza Stambułu ws. jego aresztowania
23:00 Kolejna debata kandydatów na Prezydenta RP, której organizatorem będzie Telewizji Republika już 9 maja – proszę śledzić naszą antenę, portal i media społecznościowe
Protest Dziś o godz. 18:00 w Krakowie, na Placu Matejki, odbędzie się protest w obronie dziennikarzy
Republika Uwaga, lokalne muxy nie nadają od 1 kwietnia Republiki. Chcąc oglądać naszą stację trzeba przejść na Mux 8
Republika Solidarni z Republiką! Każda wpłata od Państwa jest dla nas ogromnym wyrazem wsparcia. Wpłaty można dokonać, wykonując przelew: Fundacja Niezależne Media, nr konta: 78 1240 1053 1111 0010 7283 0412, dopisek: Darowizna na wolne media
Radio Republika Zachęcamy do słuchania naszego internetowego Radio Republika na stronie radiotvrepublika.pl
NBP NBP informuje: Narodowy Bank Polski działając niezależnie od nacisków politycznych, zapewnia stabilność cen i wspiera zrównoważony rozwój gospodarki. Niezależność banku centralnego to fundament silnej gospodarki. NBP działa na rzecz dobrobytu Polaków
Zaproszenie na konferencję prasową z udziałem wiceprezesa PiS, posła Mateusza Morawieckiego, Poseł Anny Kwiecień, Poseł Anny Pieczarki, Poseł Magdaleny Filipiak-Sobczak na godz. 10.00, dziś w siedzibie PiS, ul. Nowogrodzka 84/86
Zaproszenie na konferencje prasowe posłów KP PiS dziś (15.04) w sali 101 w Sejmie RP: pierwsza o godz. 10:45 Bartłomiej Wróblewski, Marek Wesoły, Grzegorz Gaża, Andrzej Gawron, Marcin Gwóźdź oraz druga o godz. 14:30 Katarzyna Sójka, Anna Gembicka, Krzysztof Ciecióra
Zaproszenie na konferencję prasową posłów PiS: Anna Kwiecień, Radosław Fogiel oraz Marcin Warchoł dziś (15.04) o godz. 11:30 przed warszawskim ratuszem

Dlaczego Polacy tracą formę? Alarmujące dane o aktywności fizycznej i zdrowiu Polaków

Źródło: canva.com

Polska znajduje się w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o nadwagę, a nasze społeczeństwo z roku na rok zmaga się z rosnącym problemem otyłości. Dodatkowo, aktywność fizyczna Polaków nie napawa optymizmem. Jak wskazują wyniki Europejskiego Sondażu Społecznego, Polacy nie tylko ograniczają aktywność fizyczną, ale także coraz częściej rezygnują z jakiejkolwiek gimnastyki. Wśród państw europejskich na tym tle słabiej prezentują się jedynie Węgrzy.

Trendy zdrowotne w Polsce

Z danych wynika, że w ciągu ostatnich 10 lat Polacy zmniejszyli liczbę dni, w które podejmują jakąkolwiek formę aktywności fizycznej, z 3 do 2,7 dnia w tygodniu. W tym samym czasie społeczeństwa innych państw europejskich zwiększały liczbę dni aktywności do czterech. W szczególności te narodowości, które cieszą się wysoką średnią długością życia i dobrą kondycją zdrowotną, regularnie podejmują ćwiczenia przez cztery dni w tygodniu.

Niestety, polskie społeczeństwo coraz rzadziej stawia na sport i gimnastykę. W ciągu ostatnich 10 lat wzrósł odsetek osób, które całkowicie zrezygnowały z aktywności fizycznej. Z danych Europejskiego Sondażu Społecznego wynika, że aż 36% Polaków nie podejmuje żadnej formy gimnastyki, co stawia nas na dalszej pozycji w Europie, obok takich krajów jak Węgry.

Nadwaga i otyłość: alarmujące dane

Zdecydowana większość Polaków boryka się z problemem nadwagi. Aż 60% społeczeństwa zmaga się z nadwagą, a średni wskaźnik BMI (stosunek masy ciała do wzrostu) wynosi 26,33. Oznacza to, że Polacy nie tylko zmagają się z nadwagą, ale i zaczynają przekraczać granicę, która uznawana jest za otyłość. Tego typu problemy są nie tylko zagrożeniem zdrowotnym, ale i społecznym, gdyż nadwaga prowadzi do szeregu chorób cywilizacyjnych, w tym schorzeń układu krążenia i nowotworów.

Oczekiwania co do długości życia są duże

Choć sytuacja zdrowotna w Polsce nie jest najlepsza, mamy jednak powody do pewnego optymizmu. Z danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju wynika, że Polska osiągnęła najwyższy poziom oczekiwanej długości życia w swojej historii. Wartości te są wyższe niż w wielu krajach Europy Środkowo-Wschodniej, a także w krajach bałtyckich. Obecnie średnia długość życia w Polsce wynosi 74,8 lat dla mężczyzn i 82,4 lata dla kobiet, co stanowi znaczną poprawę po okresie pandemii COVID-19.

Niemniej jednak, Polska nadal pozostaje w tyle za większością krajów OECD. Choroby układu krążenia, takie jak choroby serca, nadciśnienie i udar mózgu, odpowiadają za niemal połowę wszystkich zgonów, a nowotwory stanowią około jednej piątej przyczyn śmierci.

Zbyt późna diagnoza chorób: co możemy zrobić lepiej?

Jednym z kluczowych problemów, na który zwróciła uwagę Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, jest późna diagnoza chorób, zwłaszcza nowotworów. Mimo że w Polsce od wielu lat funkcjonują ogólnokrajowe programy badań przesiewowych, wskaźniki uczestnictwa w tych badaniach są poniżej średniej UE. Szczególnie dotyczy to osób o niższym poziomie wykształcenia, które nie korzystają z dostępnych programów zdrowotnych. Eksperci sugerują, że skuteczne działania informacyjne i promowanie uczestnictwa w takich programach mogłyby poprawić stan zdrowia Polaków.

Co należy zmienić w Polsce, by poprawić zdrowie Polaków?

Wnioski płynące z badań Europejskiego Sondażu Społecznego i raportów międzynarodowych organizacji są jasne: w Polsce konieczne są zmiany zarówno w zakresie aktywności fizycznej, jak i systemu opieki zdrowotnej. Warto postawić na edukację prozdrowotną, zwiększenie świadomości obywateli o znaczeniu regularnego ruchu i zdrowej diety, a także usprawnienie systemu diagnostycznego i leczenia chorób cywilizacyjnych.

Początek zmian w tym zakresie wymaga nie tylko zmiany mentalności społeczeństwa, ale także szybszych działań ze strony państwa i instytucji zdrowotnych. Przyszłość Polski w dużej mierze zależy od tego, jak szybko uda nam się wprowadzić odpowiednie reformy w systemie opieki zdrowotnej oraz jak aktywnie zadbamy o zdrowie fizyczne i psychiczne obywateli.

Źródło: Republika, pap

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Wiadomości

Politycy KO lżą Telewizję Republika i chwalą Trzaskowskiego za absencję

Polski arbiter sędziuje nowy turniej FIFA

Internauci komentują debatę w Republice: "Trzaskowski się boi", "Nawrocki umie się bić"

Służby rozbiły gang produkujący papierosy

Debata Republiki okazała się światowym sukcesem! [DANE]

Wielka Debata Prezydencka 2025 w Telewizji Republika | ZOBACZ

Kaja Kallas wzywa przywódców państw Europy. Chodzi o 9 maja

Chiny protestują przeciwko planom USA. Pali im się grunt

Węgry stawiają prawa dzieci ponad wszystko. Fundamentalne zmiany

Wchodzimy w erę wojen orbitalnych? Szef Spacecom wzywa do rozmieszczenia broni w kosmosie

Meksyk rozważa wydanie USA 40 narkotykowych bossów

Presja USA: Waszyngton chce przejąć kontrolę nad kluczowym gazociągiem

Gry wideo mogą podnosić IQ u dzieci! Badania z USA zaskakują

800 metrów pod skałami mogą odkryć tajemnice wszechświata

Od katastrofy minął tydzień. Wciąż rośnie liczba ofiar

Najnowsze

Politycy KO lżą Telewizję Republika i chwalą Trzaskowskiego za absencję

Debata Republiki okazała się światowym sukcesem! [DANE]

Wielka Debata Prezydencka 2025 w Telewizji Republika | ZOBACZ

Kaja Kallas wzywa przywódców państw Europy. Chodzi o 9 maja

Chiny protestują przeciwko planom USA. Pali im się grunt

Polski arbiter sędziuje nowy turniej FIFA

Internauci komentują debatę w Republice: "Trzaskowski się boi", "Nawrocki umie się bić"

Służby rozbiły gang produkujący papierosy