Przejdź do treści
8:32 Zginął 37-letni górnik po wypadku, do którego doszło w kopalni miedzi Polkowice-Sieroszowice, a dwaj inni są lekko ranni. Do oberwania mas skalnych doszło w sobotę wieczorem. Ogłoszono trzydniową żałobę
7:45 Mija 85 lat od pierwszej ucieczki więźnia z niemieckiego obozu Auschwitz. Udało się to 6 lipca 1940 roku Tadeuszowi Wiejowskiemu
Wydarzenie W niedzielę (6 lipca) o godz. 14:00 odbędzie się konferencja prasowa prezesa PiS - Jarosława Kaczyńskiego. Miejsce: DK13, Rosówek 17, 72-001
Wydarzenie W niedzielę (6 lipca) o godz. 16:00 w Szczecinie odbędzie się spotkanie z mieszkańcami. Miejsce: Nowa Dekadencja – Szczecińskie Centrum Kultury, Partyzantów 2
Wydarzenie Od poniedziałku 7.07 do piątku 11.07 od godz. 11.00 do 19.00 w Piotrkowie Trybunalskim przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego zbiórka podpisów poparcia referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta i sprzeciwu wobec nielegalnej migracji!
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Piotrkowie Trybunalskim Zaprasza 6.07 (niedziela) o godz. 19.00 na Rynek Trybunalski na plenerowe spotkanie z europosłem Dominikiem Tarczynskim! 
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Politycy żegnają Witolda Kieżunia. Gliński: Był jednym z ostatnich wiernych etosowi polskiej inteligencji

Źródło: Fot. PAP/Leszek Szymański

Politycy, w tym wicepremier Piotr Gliński, wiceszef MSZ Marcin Przydacz oraz wiceszefowie MS: Marcin Romanowski i Michał Wójcik pożegnali w niedzielę na Twitterze zmarłego ekonomistę, bohatera Powstania Warszawskiego, prof. Witolda Kieżuna.

O śmierci prof. Kieżuna poinformowało w niedzielę na Twitterze Muzeum Powstania Warszawskiego. „Bardzo, bardzo, bardzo smutna informacja: zmarł Witold Kieżun — Powstaniec Warszawski o pseudonimie »Wypad«, wybitny ekonomista, wielki przyjaciel Muzeum Powstania Warszawskiego, duży autorytet. Miał 99 lat. Cześć jego pamięci!” - podało Muzeum.

- Odszedł Witold Kieżun, jeden z ostatnich wiernych etosowi polskiej inteligencji, powstaniec warszawski, patriota, państwowiec, mój wykładowca z UW. Cześć Jego pamięci! - napisał wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.

Szczerski: Był wibitnym naukowcem

- Wieczne odpoczywanie racz Mu dać Panie! Z Panem Profesorem miałem zaszczyt wielokrotnie się kontaktować w pracy akademickiej — obu nas interesowały badania nad zarządzaniem w administracji publicznej. Prof. Kieżun był wybitnym naukowcem i praktykiem zarządzania publicznego — podkreślił szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

- R.I.P. prof. Witold Kieżun Dobrze się zasłużył Ojczyźnie. Cześć i chwała Bohaterom! - takie słowa zamieścił z kolei na Twitterze wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.

- W wieku 99 lat, zmarł Witold Kieżun ps. „Wypad”, oficer Armii Krajowej, Powstaniec Warszawski i profesor nauk ekonomicznych. Odznaczony m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari — napisał na tym samym portalu wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.

Wójcik: To wielka postać

- Zmarł Pan Profesor Witold Kieżun. To wielka postać, żołnierz Armii Krajowej, uczestnik powstania warszawskiego, wybitny ekonomista, uczeń T. Kotarbińskiego. Wielki patriota, prześladowany i więziony. Dobrze służył naszej Ojczyźnie — podkreślił z kolei wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

Słowa pożegnania zamieszczono też na profilu twitterowym Ministerstwa Edukacji i Nauki: „Zmarł prof. Witold Kieżun — żołnierz Armii Krajowej i powstaniec warszawski, prof. nauk ekonomicznych, teoretyk zarządzania, wielki patriota. Miał 99 lat. Minister Przemysław Czarnek przekazuje Rodzinie i Bliskim Profesora najszczersze wyrazy współczucia. Cześć Jego pamięci!”.

Bohater Powstania Warszawskiego

Witold J. Kieżun urodził się 6 lutego 1922 w Wilnie. Był profesorem nauk ekonomicznych, w czasie wojny żołnierzem Armii Krajowej, walczył w Powstaniu Warszawskim pod ps. Wypad. Służył w oddziale do zadań specjalnych „Harnaś” w batalionie „Gustaw”. Uczestniczył m.in. w akcji zdobycia Poczty Głównej przy placu Napoleona, dziś Powstańców Warszawy. Samodzielnie wziął do niewoli kilkunastu żołnierzy niemieckich, pozyskując przy tym broń i amunicję dla powstańców.

W sierpniu 1944 r. odznaczono go Krzyżem Walecznych. 23 września 1944 r. został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari.

PAP

Wiadomości

Pokonujemy konkurekcnję. Republika najlepsza na YouTube! Dziękujemy

Wiceszefowa Polski 2050: nie wyjdziemy z koalicji, nie stworzymy nowej

Prokuratura zajmie się znieważeniem córki Karola Nawrockiego

Niemiecka policja wchodzi na polską ziemię i wypytuje Polaków

Rumunia: motocyklista zrobił selfie z niedźwiedziem. Nie przeżył

Protesty w Bułgarii przeciwko przyjęciu euro. Ludzie chcą referendum

Dramat w Więckowicach: pożar podczas wesela

Tragiczne wieści z Teksasu. Na obozie Camp Mystic byli Polacy

Tragiczny wypadek lotniczy w Austrii. Dwie osoby zginęły

„Nie Patrz w Górę”: NASA ma problemy. Czy da radę obronić Ziemię?

Alarmujące odkrycie: umrzesz na raka płuc bez palenia, jeśli...

Premier: liberalizm może jedynie zgubić Słowację

Bardzo złe wiadomości dla Putina i Rosji

Polacy strzegą granicy z Niemcami. Wsparł ich niemiecki europoseł!

Woś: Tusk jest niezdolny do działania wbrew interesowi niemieckiemu!

Najnowsze

Pokonujemy konkurekcnję. Republika najlepsza na YouTube! Dziękujemy

Rumunia: motocyklista zrobił selfie z niedźwiedziem. Nie przeżył

Protesty w Bułgarii przeciwko przyjęciu euro. Ludzie chcą referendum

Dramat w Więckowicach: pożar podczas wesela

Tragiczne wieści z Teksasu. Na obozie Camp Mystic byli Polacy

Wiceszefowa Polski 2050: nie wyjdziemy z koalicji, nie stworzymy nowej

Prokuratura zajmie się znieważeniem córki Karola Nawrockiego

Niemiecka policja wchodzi na polską ziemię i wypytuje Polaków