Pakiety onkologiczny i kolejkowy niezgodne z konstytucją? Będzie wniosek do Trybunału Konstytucyjnego
– Istnieją uzasadnione podejrzenia, że przepisy pakietów onkologicznego i kolejkowego mogą być niezgodne z konstytucją – ocenił prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz. Zapowiedział, że zaproponuje Radzie złożenie wniosku do TK o ich zbadanie.
Hamankiewicz wystosował list otwarty do pacjentów i lekarzy, w którym zaapelował do nich, by domagali się respektowania ich praw i nie poddawali się skutkom "źle przeprowadzanych systemowych eksperymentów".
Zaznaczył, że NRL stanowczo sprzeciwia się antagonizowaniu przez ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza lekarzy i chorych, "którzy są w równym stopniu ofiarami niekompetencji urzędników, arogancji władzy w zakresie przedstawiania niespójnych informacji na temat wdrożeń oraz propagandy politycznej, która ma ukryć niedoskonałości systemowe".
Jego zdaniem wejścia w życie nowych przepisów nie należy sprowadzać wyłącznie do problemu kontraktowania świadczeń, bo - jak podkreślił - sedno problemu tkwi w założeniach pakietów onkologicznego i kolejkowego, które "w wyniku niedopracowania i przy braku stosownych, szerokich konsultacji, stanowią ogromne zagrożenie dla funkcjonowania wielu placówek medycznych i grożą pogorszeniem sytuacji chorych".
Zaproponowane przez ministra rozwiązanie, by w powiatach, gdzie lekarze POZ zamkną swoje gabinety, pacjenci zgłaszali się na szpitalne oddziały ratunkowe prezes NRL uznał za "skrajny objaw nieodpowiedzialności".
– Sami pacjenci dobrze wiedzą, że SOR to jedno z miejsc z najdłuższymi kolejkami, gdzie przyjmuje się głównie osoby w nagłych przypadkach. (...) W chwili wprowadzania w życie tzw. pakietu kolejkowego namawianie chorych do ustawiania się w jeszcze dłuższych kolejkach jest kuriozalne i grozi jeszcze większym chaosem w placówkach medycznych – ocenił Hamankiewicz.
Odnosząc się do głównych założeń pakietu onkologicznego, uznał, że "zmuszanie lekarzy do dokonywania wyboru, kogo mają leczyć w pierwszej kolejności, może prowadzić do dramatycznych dla pacjentów decyzji".
Dodał, że proponowany przez resort zdrowia sposób diagnozowania chorych przywołuje na myśl „najgorsze skojarzenia związane z historycznie napiętnowanym słowem „segregacja”.
– Sugerowane przez Ministerstwo Zdrowia „segregowanie chorych” wg. ważności choroby i kierowanie ich lub nie do dalszej diagnostyki jest nie do przyjęcia. Dramat ludzi chorych onkologicznie często jest równy dramatowi pacjentów dotkniętych innymi chorobami. Lekarze, dla których dobro pacjenta jest najważniejsze, muszą przeciwko temu stanowczo zaprotestować, gdyż to uwłacza godności pacjenta i narusza prawa chorych – podkreślił prezes NRL.
Hamankiewicz skrytykował też kampanię informacyjną dotyczącą wprowadzenia w życie przepisów pakietów onkologicznego i kolejkowego. – Nieprawdą jest bowiem, że w przypadku braku wiedzy na temat zmian, pacjent będzie mógł zapytać lekarza – o czym informuje spot reklamowy MZ - bo lekarze w większości nie zostali odpowiednio przeszkoleni w tym zakresie – napisał.
Jak dodał, NRL z ogromnym niepokojem musi podtrzymać swoje obawy, że wejście w życie pakietów onkologicznego i kolejkowego bez zgłaszanych przez nią wielokrotnie zmian, grozi destabilizacją polskiego systemu ochrony zdrowia.