Gościem red. Adriana Stankowskiego w popołudniowej rozmowie Telewizji Republika był radny dzielnicy Mokotów m. st. Warszawy Jacek Ozdoba. – Zagrywka stosowana przez opozycję dot. polexitu niestety okazała się skuteczna. Pan minister Jaki nie jest przegrany. Pokazał, że w tak młodym wieku można wiele osiągnąć
– Nasza kampania nie została oceniona tak jak byśmy sobie tego życzyli. W mojej opinii, idąc sportową nomenklaturą, Rafał Trzaskowski był słabszy, ale sędziowie dokonali wyboru. Mimo to, życzymy wszystkiego najlepszego nowo wybranemu prezydentowi. Liczymy, że uda się mu zrealizować swoje wyborczy obietnice – rozpoczął radny miasta stołecznego Warszawy.
– Zagrywka stosowana przez opozycję dot. polexitu niestety okazała się skuteczna. Patryk Jaki potrafił przez dłuższy czas rozmawiać o wizji stolicy, jednak pan Trzaskowski potrafił tylko odmieniać PiS przez przypadki. Pan minister Jaki nie jest przegrany. Pokazał, że w tak młodym wieku można wiele osiągnąć – wskazał polityk.
Przepis na Warszawę
– To zadanie dla nas, czyli radnych miasta stołecznego. Ważny jest kontakt bezpośredni. W mojej opinii powinniśmy wcześniej przedstawić kandydata o fotel prezydenta. Pan Jaki dał się poznać z olbrzymiej pracowitości, ale może uda mi się przekonać go aby wspierał naszą stolicę. Przynajmniej w okresie, kiedy nie jest jeszcze zaprzysiężony, chcę żyć nadzieją, że będzie prawym prezydentem – podsumował.
Rafał Trzaskowski zastąpi w fotelu prezydenta Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz. Kandydat Koalicji Obywatelskiej w pierwszej turze wyborów zdobył 54,1 proc. poparcia. Do drugiej tury wyborów nie wszedł jego główny kontrkandydat Patryk Jaki, który uzyskał 30,9 proc. poparcia.
Warszawą od 12 lat rządziła prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz, która w tych wyborach nie ubiegała się o kolejną, czwartą kadencję.
W wyborach prezydenckich w stolicy startowało aż 14 kandydatów: Rafał Trzaskowski – 54,1 proc. poparcia (KKW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska), Patryk Jaki – 30,9 proc. poparcia (KW Prawo i Sprawiedliwość), Jan Śpiewak – 3,0 proc. poparcia (KWW Jana Śpiewaka – Wygra Warszawa), Marek Jakubiak – 2,6 proc. poparcia (KWW Kukiz'15), Justyna Glusman – 2,6 proc. poparcia (KWW Miasto Jest Nasze – Ruchy Miejskie), Andrzej Rozenek – 1,5 proc. poparcia (KWW SLD Lewica Razem), Janusz Korwin-Mikke – 1 proc. poparcia ( KWW Wolność w Samorządzie), Jacek Wojciechowicz – 1.0 proc. poparcia (KWW Jacka Wojciechowicza Akcja Warszawa), Piotr Ikonowicz – 0,8 proc. poparcia (KWW Sprawiedliwości Społecznej Piotra Ikonowicza), Jakub Stefaniak – 0.8 proc. poparcia (KW Polskie Stronnictwo Ludowe), Paweł Tanajno – 0,6 proc. poparcia (KWW Odkorkujemy Warszawę, RIGCz, Tanajno, Hawajska+), Sławomir Antonik – 0.4 proc. poparcia (KWW Bezpartyjni Samorządowcy), Jan Potocki – 0,4 proc. poparcia (KW II Rzeczpospolita Polska), Krystyna Krzekotowska – 0,3 proc. poparcia (KW Światowego Kongresu Polaków).
Kampania w stolicy obracała się wokół problemów związanych m.in. z budową kolejnych stacji i linii metra, rozwiązaniami infrastrukturalnymi i przestrzennymi, rewitalizacją zieleni miejskiej i ograniczeniem smogu, inwestycjami budowlanymi, budową i dotowaniem przedszkoli miejskich.