Przejdź do treści
Republika Dziś o godz. 18:50 na rynku w Końskich odbędzie się debata prezydencka organizowana przez Republikę, TV Trwam i WPolsce24. Wydarzenie ma charakter otwarty. Zapraszamy naszych widzów do Końskich!
Republika Uwaga, dziś, 11 kwietnia, program Dzisiaj nadawany będzie wyjątkowo o godz. 18.00
8:10 Jagiellonia Białystok przegrała w Sewilli z Betisem 0:2 w pierwszym meczu ćwierćfinałowym piłkarskiej Ligi Konferencji
Republika Uwaga, lokalne muxy nie nadają od 1 kwietnia Republiki. Chcąc oglądać naszą stację trzeba przejść na Mux 8
Republika Solidarni z Republiką! Każda wpłata od Państwa jest dla nas ogromnym wyrazem wsparcia. Wpłaty można dokonać, wykonując przelew: Fundacja Niezależne Media, nr konta: 78 1240 1053 1111 0010 7283 0412, dopisek: Darowizna na wolne media
Radio Republika Zachęcamy do słuchania naszego internetowego Radio Republika na stronie radiotvrepublika.pl
Wydarzenie XXV Ogólnopolska Droga Krzyżowa Ludzi Pracy: 11 kwietnia, godz. 18:00, Parafia Rzymskokatolicka św. Stanisława Kostki ul. Hozjusza 2 w Warszawie. Początek: Eucharystia o godz. 17:00
Spotkanie 11 kwietnia z mieszkańcami Ełku spotka się europoseł Daniel Obajtek (PiS). Spotkanie rozpocznie się o godz. 18 w Hotelu Rydzewski, przy ul. Armii Krajowej 32
Wydarzenie 12.04 o 12.00 w Warszawie odbędzie się Marsz z Okazji 1000-lecia Królestwa Polskiego oraz bicie rekordu w liczbie par tańczących jednocześnie poloneza
NBP NBP informuje: Narodowy Bank Polski działając niezależnie od nacisków politycznych, zapewnia stabilność cen i wspiera zrównoważony rozwój gospodarki. Niezależność banku centralnego to fundament silnej gospodarki. NBP działa na rzecz dobrobytu Polaków.
Turniej sportowy Klub „Gazety Polskiej” w Nowym Sączu im. Jana Olszewskiego zaprasza na V Międzynarodowy Turniej Piłki Siatkowej im. Prof. Lecha Kaczyńskiego, Prezydenta RP, 12 kwietnia (sobota), g. 9, Hala MOSIR Nowy Sącz ul. Nadbrzeżna
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Perth (Australia): 12 kwietnia - g. 9:30 – Msza Św. w Polskim Kościele Maylands, 35 Eighth Ave, g. 10:30 – film „Smoleńsk – oddane dowody”
Klub „Gazety Polskiej” Brzozów: Dzień Pamięci Ofiar Katyńskiej, 13 kwietnia (niedziela), g. 12:15, Msza Św. w Bazylice Mniejszej pw. Przemienienia Pańskiego w Brzozowie
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Nysa:13 kwietnia (niedziela), g. 10, Msza św. w Bazylice Mniejszej pod wezwaniem św. Jakuba i św. Agnieszki w Nysie
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Skierniewice zaprasza na spotkanie z prof. Janem Majchrowskim „1000 lat Królestwa Polskiego jest z czego być dumnym”, 14 kwietnia (poniedziałek), g. 18, Akademia Nauk Stosowanych Stefana Batorego w Skierniewicach ul. Batorego 64C
Wydarzenie Na zaproszenie Prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP, do Warszawy na posiedzenie ECOFIN przyjechała Christine Lagarde, Prezes EBC, oraz szefowie banków centralnych państw UE. Wspólnie omawiają przyszłość rynków finansowych UE.

Oto kiedy Rosja się rozpadnie!

Źródło: Telewizja Republika

W dzisiejszym programie „Geopolityczny tygiel” dr Targalski mówił o ekspansji Rosji. Jaki jest ich naturalny cykl rozwoju? Kogo dr Targalski nazywa pasożytem? Dlaczego Rosja wciąż istnieje na mapie świata? – W 1906 roku premierem został Stołypin, który był autorem rewolucji odgórnej. Uważał, że należy zmienić system ekonomiczny. Twierdził też, że Rosja przez 25 lat powinna powstrzymać się od wojny, jakiejkolwiek ekspansji. Nie myślał tak jak typowy władca Rosji. Jego reformy są bardzo ciekawe - mówił.

Kiedy i pod jakim warunkiem Rosja się rozpadnie?

– Rosja jest pasożytem niezdolnym do samodzielnego rozwoju. Jak każdy pasożyt nie może żyć bez żywiciela. Dlatego kiedy analizujemy ich rozwój na przestrzeni trzystu lat, widzimy że występują znaczące podobieństwa. To cykl, który zaczyna się ekspansją. Im więcej podbije, tym więcej czasu potrzebuje na konsumpcję tego. Ta ekspansja w pewnym momencie napotyka opór, który powoduje stagnacje, próbę reform i rozpad. Dochodzi do stabilizacji i znów Rosja przechodzi do kolejnego cyklu ekspansji. Najważniejszy warunek, który musi być spełniony, by Rosja się rozpadła to po prostu go nie żywić. Przedłużyć okres braku ekspansji. To spowoduje stagnacje i rozpad - mówił dr Targalski.

– 1821 rok to początek wielkiego okresu ekspansji. Ten okres był bardzo długi, trwał do wojny francusko-rosyjskiej. Napoleon by wygrał, gdyby nie zima. Rosja była niestety w koalicji z Wielką Brytanią. Proces powstrzymania Rosji wówczas, nie doszedł do skutku. To spowodowało, że Rosja znów przechodziła okres ekspansji. Po okresie problemów wewnętrznych, zakończonych powstaniem polskim, które upadło w 1864 roku, Rosja znów przeszła do etapu ekspansji. Zdobyli Kaukaz oraz podbój Azji Środkowej. Wszystko to trwało do wojny z Japonią. Rosja by upadła, jednak wybuchła I wojna światowa. Gdyby nie doszło do porozumienia rosyjsko-niemieckiego, to nie mogliby przejść do kolejnego etapu ekspansji. Ponieważ wojnę 1941 roku wygrali, znów nie nastąpił rozpad - kontynuował.

– Po II wojnie światowej, rozpoczął się okres powstrzymywania. Spowodował on zaburzenia w Rosji sowieckiej po śmierci Stalina. Ponieważ udało się przedstawić zmianę systemu, zachód przestał ich powstrzymywać. Ta ekspansja trwała do 1980 roku. Agresja na Afganistan spowodowała przejście zachodu do oporu, zaczął się okres blokowania ekspansji - zauważył.

– Przyjście Putina do władzy w 2000 roku zakończyło okres rozkładu Rosji i znów przeszli do etapu ekspansji. Ten z kolei zakończył się w 2014 roku, kiedy to Ukraina ich powstrzymała -  dopowiedział Targalski.

Jak długo musi być podtrzymany proces powstrzymywania ekspansji rosyjskiej by nastąpił rozpad?

– Porównując okresy powstrzymywania, które powodowały problemy wewnętrzne,  okaże się, że to mniej więcej 9 lat. To by znaczyło, że jeśli Rosja nie uzyska żadnych ustępstw ze strony zachodu to należy się spodziewać, że ok. 2023 roku Rosja wejdzie w etap rozpadu - mówił.

Czy rozwój Rosji jest koniecznością? Nie ma innej drogi ratunku?

– Ta droga polegać musiałaby na zmianie systemu rosyjskiego, czyli przekształceniu pasożyta w normalny kraj, zdolny do samodzielnego rozwoju - skomentował krótko.

Były próby takich zmian?

– Otóż były. W 1906 roku premierem został Stołypin, który był autorem rewolucji odgórnej. Uważał, że należy zmienić system ekonomiczny. Twierdził też, że Rosja przez 25 lat powinna powstrzymać się od wojny, jakiejkolwiek ekspansji. Nie myślał tak jak typowy władca Rosji. Jego reformy są bardzo ciekawe - podkreślił.

Znaczenie Powstania Styczniowego

– Polacy nie zdają sobie sprawy jak wyglądały uwłaszczenia w Rosji i rozmaici maniacy twierdzą, że gdyby do niego nie doszło, bylibyśmy szczęśliwi. Gdyby go nie było, nie mielibyśmy uwłaszczenia na warunkach polskich, rządu tymczasowego, tylko na warunkach rosyjskich. Polegało ono na tym, że to nie chłopi dostali ziemię, a wspólnota. Ta musiała za ziemię zapłacić, by później przydzielić ją rolnikom. Nakładała na nich podatki. Pieniądze zgromadzone musiałby później trafić do byłych właścicieli. To powodowało, że chłopi byli przywiązani do ziemi. Byli wolni, w sensie osobistym, ale nie mogli wspólnoty opuścić. Jeśli nie byli w stanie zapłacić swojego podatku, zabierano ziemię i oddawano komuś innemu. Jeden typ niewoli zamieniono na drugi. To powodowało, że normalne stosunki gospodarcze nie mogły się rozwijać. Stołypin uwolnił chłopów. Zlikwidował nadzór wspólnoty na chłopami. Ci stali się właścicielami swojej ziemi. Ponieważ w Rosji tej było za mało, to 3,5 mln chłopów zostało przesiedlonych na Syberię, gdzie otrzymało duże nadziały ziemi i mogło budować nowe życie - tłumaczył doktor.

– Jedyna, poważna próba zmiana systemu rosyjskiego, zakończyła się katastrofą. To powoduje, że cykliczny rozwój Rosji jest rozwojem naturalnym. Możemy się spodziewać, że Rosja wejdzie w kolejny etap rozkładu, ale będzie się przed tym broniła próbując zdestabilizować sytuacje w różnych częściach świata - podsumował dr Jerzy Targalski.

Telewizja Republika

Wiadomości

Bocheński: ludzie Platformy gardzą Republiką, widzami, bo to zabobon i ciemnogród

Legenda Liverpool'u przedłużyła kontrakt

Cenckiewicz: wszyscy wrogowie strategicznej telewizji muszą zostać poskromieni

Szefernaker stanowczo: Nie zgadzamy się na wykluczanie milionów widzów Republiki z debaty publicznej

Arkadiusz Milik singlem?!

Wiemy co dalej z Thomasem Thurnbichlerem. Jasny komunikat PZN

Hołownia potwierdza! Przyjedzie na debatę Republiki do Końskich

Debata prezydencka w Końskich. Czy Trzaskowski odważy się przyjść?

Trzaskowski pojawi się w Końskich?

Bodnar broni wolności… likwidując wolność słowa

,,Monarchia Polska'' - spotkanie z autorem Grzegorzem Kucharskim

Bilety na finał PP wyprzedane! Kibice na zapełnienie PGE Narodowego potrzebowali kilku godzin

Morawiecki w Tarnowskich Górach: „Trzecia zdrada graniczna Tuska”

Trzaskowski boi się debaty z Nawrockim

Stanowski przyjął zaproszenie! Debata prezydencka w Telewizji Republika

Najnowsze

Bocheński: ludzie Platformy gardzą Republiką, widzami, bo to zabobon i ciemnogród

Arkadiusz Milik singlem?!

Wiemy co dalej z Thomasem Thurnbichlerem. Jasny komunikat PZN

Hołownia potwierdza! Przyjedzie na debatę Republiki do Końskich

Debata prezydencka w Końskich. Czy Trzaskowski odważy się przyjść?

Legenda Liverpool'u przedłużyła kontrakt

Cenckiewicz: wszyscy wrogowie strategicznej telewizji muszą zostać poskromieni

Szefernaker stanowczo: Nie zgadzamy się na wykluczanie milionów widzów Republiki z debaty publicznej