Nowelizacja ustawy o TK w Senacie. Platforma chce zabezpieczenia postępowania ws. nowelizacji ustawy PiS
Dzisiaj projektem nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym zajmie się Senat. W odpowiedzi na przegłosowanie nowelizacji, część opozycji zapowiada złożenie wniosku do TK o zabezpieczenie postępowania ws. ustawy, tak by nie mógł on wejść w życie do czasu rozpatrzenia projektu przez sam trybunał.
We wczorajszym głosowaniu nad przyjęciem nowelizacji ustawy o TK wzięło udział 420 posłów. Projekt poparło 235, przeciw było 181. 4 posłów wstrzymało się od głosu. Nowelizację ustawy o TK poparło również dwóch posłów ruchu Kukiz'15 Kornel Morawiecki oraz Ireneusz Zyska. W głosowaniu nie wzięło udziału 31 posłów PO. Wynik głosowania członkowie PiS przyjęli owacją na stojąco. Czytaj więcej
Dzisiaj nad projektem obradować będzie Senat. Jak tłumaczył w poranku Telewizji Republika marszałek Senatu Stanisław Karczewski, od godziny 8 rano nowelizacją już zajmują się dwie komisje senackie.
Około godziny 11 ustawa powinna trafi na posiedzenie plenarne Senatu.
– Jeśli nie będzie poprawek, to projekt nie wróci już do Sejmu. Okaże się, czy uda nam się dzisiaj (w Senacie - red.) skończyć pracę dzisiaj. To zależy od tego ile będzie wątpliwości, wypowiedzi, wniosków legislacyjnych – tłumaczył Karczewski w studiu Telewizji Republika.
Najważniejsze zmiany w ustawie o TK
Zgodnie z projektem PiS orzekanie w pełnym składzie ma wymagać udziału co najmniej 13 sędziów Trybunału. Projekt zakłada, że orzeczenia TK wydawane w pełnym składzie mają zapadać większością 2/3 głosów, co ma zwiększyć ich powagę i znaczenie. Zgodnie z projektem także Zgromadzenie Ogólne Sędziów TK ma podejmować uchwały większością 2/3 głosów. Projekt dopuszcza orzekanie w mniejszym składzie, ale tylko w ściśle określonych przypadkach.
W składzie 7 sędziów ma być oceniana zgodność ustaw z umowami międzynarodowymi, których ratyfikacja wymagała zgody ustawowej. Z kolei w składzie 3 sędziów będą zapadały decyzje o nadawaniu biegu skargom konstytucyjnym oraz wnioskom o stwierdzenie konstytucyjności, z którymi wystąpił organ samorządu terytorialnego, związek zawodowy, organizacja pracodawców, kościół lub inny związek wyznaniowy. Skład trzyosobowy będzie podejmował też decyzje w sprawach wyłączenia sędziego. Wnioskodawcy proponują, by na wniosek uczestnika postępowania Trybunał rozpoznawał sprawy na rozprawie, co powinno wzmocnić realizację zasady jawności postępowania.
Projekt doprecyzowuje, że kandydatów na prezesa Trybunału może zgłosić co najmniej 3 członków Zgromadzenia, a każda osoba może zgłosić tylko jednego kandydata. Sędziowie TK mają składać ślubowanie wobec Marszałka Sejmu.
Czytaj więcej:
Sejm przyjął nową ustawę o Trybunale Konstytucyjnym. Jutro nowela trafi do Senatu
Jackowski: Być może jeszcze w tym roku prezydent podpisze nowelizację ustawy o TK
Karnowski: PiS może wprowadzić zmiany, które nie śniły się nawet największym optymistom