Machine Learning, sztuka pisania i chemia medyczna – to kierunki studiów, które zostaną uruchomione na Uniwersytecie Warszawskim w roku akademickim 2021/2022. Nowe programy studiów oferują także m.in. Uniwersytet Jagielloński i Politechnika Wrocławska.
– Wprowadzenie nowych kierunków wynika z dostosowania oferty studiów do oczekiwań odbiorców i potrzeb rynku pracy – powiedziała PAP rzecznik prasowa UW dr Anna Modzelewska.
UW informuje, że na studiach ze sztuki pisania (Wydział Polonistyki) „studenci będą uczyli się, jak świadomie i adekwatnie do sytuacji używać języka jako narzędzia komunikacji oraz sztuki erystycznej”. Oprócz tego przewidziane są „zajęcia praktyczne służące zapoznaniu studentów z programami komputerowymi do składania tekstów czy ich redagowania”. Na studiach mają być także prowadzone zajęcia w ramach warsztatów z praktykującymi pisarzami, dziennikarzami i krytykami.
Nowe studia na kierunku nanoinżynieria mają stanowić odpowiedź na „na wyzwania stojące przed współczesną technologią w zakresie badań i wykorzystania nowych materiałów oraz technologii kwantowych”. Studenci nanoinżynierii mają mieć dostęp do najnowocześniejszych laboratoriów na UW i europejskich sieci laboratoriów.
Detektor, chromatograf, spektrometr
Z kolei studenci nowych studiów I stopnia na kierunku chemia jądrowa i radiofarmaceutyka będą „uczyć się obsługi nowoczesnej aparatury badawczej, takiej jak: detektor HPGetak, chromatograf HPLC, spektrometr IR czy potencjostat/galwanostat”.
Uniwersytet Warszawski uruchomił także nowe kierunki na stacjonarnych studiach II stopnia: publikowanie współczesne, praca socjalna, socjologia interwencji społecznych i Machine Learning.
Nowym kierunkiem na UW jest socjologia interwencji społecznych. Studenci II stopnia mają zdobyć „umiejętności metodologiczne i eksperckie niezbędne do świadomego analizowania i kształtowania polityk publicznych”.
Na studiach II stopnia na kierunku Machine Learning, prowadzonych w języku angielskim, „studenci poznają najnowsze odkrycia z dziedziny matematyki i informatyki, ze szczególnym uwzględnieniem zastosowań w przetwarzaniu obrazów, przetwarzaniu języka naturalnego czy robotyce”. „W programie przewidziany jest obowiązkowy staż i zespołowy projekt naukowo-wdrożeniowy” – przekazał UW.