"Zapewnienie jak najwyższego poziomu ochrony graczy przed negatywnymi skutkami hazardu oraz ograniczenie występowania zjawiska \'szarej strefy\' w środowisku gier hazardowych" – to główne cele projektu nowelizacji ustawy hazardowej, który przygotował resort finansów. Dokument zakłada, że zmiany wejdą w życie w styczniu przyszłego roku.
W komunikacie opublikowanym na stronach internetowych Ministerstwa Finansów poinformowano, że projekt wprowadza regulacje dotyczące zasad blokowania stron internetowych oraz płatności wykonywanych na rzecz podmiotów nielegalnie oferujących gry hazardowe w internecie. Ponadto, prawo do oferowania gier na automatach poza kasynami gier ma zostać objęte monopolem państwa wykonywanym przez wskazany podmiot.
Proponowane rozwiązania zobowiązują operatów hazardowych do wprowadzania regulaminów odpowiedzialnej gry w internecie, które mają chronić graczy przed negatywnymi skutkami hazardu. Projekt zaostrza również kary za naruszanie ustawy o grach hazardowych. "Nielegalni operatorzy gier hazardowych będą podlegać bardziej dotkliwym konsekwencjom, co utrudni ich funkcjonowanie, a tym samym zwiększy udział w rynku podmiotów legalnie oferujących gry hazardowe" – wyjaśnia MF.
Poker i kasyna
Resort chce zliberalizować przepisy dotyczące gry w pokera i umożliwić jej organizowanie poza kasynami. Proponowana jest także likwidacja egzaminów zawodowych dla osób nadzorujących i bezpośrednio prowadzących gry hazardowe i zastąpienie ich szkoleniami.
Projekt został już przekazany do konsultacji resortowych, a zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2017 r. po notyfikacji technicznej w Komisji Europejskiej.
Według Ministerstwa Finansów, przedstawione propozycje stanowią "kompromis między zapewnieniem jak najwyższego poziomu ochrony graczy przed negatywnymi skutkami hazardu (w tym przez ograniczenie 'szarej strefy') a gwarancją istnienia przejrzystego i sprawnie funkcjonującego rynku legalnych gier hazardowych".