Gruziński sąd zarządził zajęcie majątku byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego i jego rodziny - poinformował w Tbilisi adwokat Saakaszwilego Otar Kachidze. Były prezydent jest oskarżony o nadużycie władzy.
– Sąd postanowił zająć dobra należące do Micheila Saakaszwilego, jego żony, matki i babki, lecz nie uzasadnił decyzji" – powiadomił adwokat, krytykując, jak to określił, "polityczną wendetę" wobec byłego prezydenta.
W sierpniu gruziński wymiar sprawiedliwości oskarżył Saakaszwilego i wielu jego współpracowników o nadużycie władzy i sprzeniewierzenie funduszy. Oskarżono go także o zastosowanie nadmiernej siły wobec uczestników protestów w Tbilisi w listopadzie 2007 roku przeciwko ówczesnym władzom.
Sąd w Tbilisi wydał wówczas nakaz aresztowania Saakaszwilego, który mieszka w USA od listopada 2013 roku, gdy zakończył kadencję prezydencką.
Saakaszwili uważa oskarżenia pod jego adresem za umotywowane politycznie, odmawia powrotu do kraju na przesłuchania i deklaruje całkowity brak zaufania do nowych władz.
AFP pisze, powołując się na adwokata Kachidzego, że majątek Saakaszwilego obejmuje dwa hektary winnic we wschodniej Gruzji i małe mieszkanie w Tbilisi. Jego żona też ma apartament w stolicy Gruzji, a jego matka i babka mają trochę ziemi i 10–letnią toyotę.
Zajęte dobra nie mają nic wspólnego z zarzutami stawianymi Micheilowi Saakaszwilemu – powiedział jego adwokat. Zaznaczył, że zaskarżył tę decyzję w Europejskim Trybunale Praw Człowieka.
Wobec wielu współpracowników Saakaszwilego wszczęto postępowania karne, niektórzy zostali aresztowani od czasu, gdy partia Saakaszwilego Zjednoczony Ruch Narodowy została pokonana w wyborach w roku 2012 przez koalicję Gruzińskie Marzenie, którą utworzył miliarder Bidzina Iwaniszwili.
Sprzymierzeńcy byłego prezydenta twierdzą, że aresztowania są motywowane politycznie; liderzy Gruzińskiego Marzenia odrzucają te oskarżenia.
Zaniepokojenie działaniami wobec gruzińskiej opozycji wyrażały niejednokrotnie UE i USA. "Nikt nie stoi poza prawem, lecz postępowanie w kwestii ścigania przestępstw w Gruzji powinno być przejrzyste, wolne od motywacji politycznej i odnosić się ściśle do właściwego procesu" – oświadczyła w sierpniu szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton.
46–letni dziś Saakaszwili objął władzę w wyniku bezkrwawej tzw. rewolucji róż w roku 2004.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Nakaz aresztowania dla Saakaszwilego. Zarzuty motywowane politycznie?