O sytuacji rodziny w Polsce i Europie rozmawiali uczestnicy 7. sesji II Międzynarodowego Kongresu Ruchu "Europa Christi", która w sobotę pod hasłem "Silna rodzina siłą Europy" odbyła się w Warszawie.
II Międzynarodowy Kongres Ruchu "Europa Christi", który w tym roku przebiega pod hasłem: "Wizja Europy w ujęciu św. Jana Pawła II", odbywa się w dniach 14-22 października w Częstochowie, Warszawie, Rzeszowie, Lublinie, Łodzi i Krakowie.
Podczas sobotniej sesji kongresu, która odbyła się na UKSW w Warszawie, uczestnicy wystosowali apel do władz państwowych i samorządowych oraz instytucji międzynarodowych i kościelnych o "zwiększenie troski o podmiotowość rodziny".
Jak czytamy w komunikacie, autorzy apelu podkreślili, że rodzina jest naturalną i podstawową komórką społeczną. "Jej fundamentem jest zaś małżeństwo traktowane jako dobrowolny związek kobiety i mężczyzny. Rodzina jest też naturalnym i niezastąpionym środowiskiem właściwego rozwoju dziecka od poczęcia do osiągnięcia pełnoletniości" - napisali sygnatariusze apelu.
Zdaniem autorów rodzina powinna być chroniona prawem w wymiarze krajowym i międzynarodowym, a inspirację do wszelkich działań w tym zakresie powinna stanowić Karta Praw Rodziny ogłoszona przez Stolicę Apostolską 22 października 1983 r. Ponadto - jak zaznaczyli - organizacje społeczne powinny dbać o podmiotowość rodziny m.in. poprzez "tworzenie warunków do właściwego jej funkcjonowania i wszechstronnego rozwoju rodziny, a także poprzez piętnowanie działań stanowiących zagrożenie dla rodziny szczególnie w sferze prawnej, ekonomicznej, społecznej i moralnej".
List do uczestników kongresu przysłała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Przypomniała programy prorodzinne, jakie wprowadził obecny rząd, m.in. 500 plus, 300 plus i Mieszkanie plus. Rafalska zapewniła, że zostało zabezpieczone finansowanie wszystkich dotychczasowych projektów prorodzinnych, a rząd zamierza zwiększyć środki na realizację Karty Dużej Rodziny.
Dodała, że priorytetem rządu będzie także polityka senioralna. "Większe pieniądze zostaną przeznaczone także na uruchamianie nowych żłobków. Chcemy, aby do roku 2020 ze żłobków mogło korzystać ponad 30 proc. dzieci do lat trzech" – powiedział cytowany w komunikacie poseł PiS Krzysztof Maciejewski, który wystąpił na Kongresie w imieniu Rafalskiej.
Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik zaznaczył, że obecny rząd wprowadził prawo zakazujące odbierania rodzicom dzieci ze względu na biedę. Przypomniał, że w życie weszła także ustawa, która reguluje sytuację dzieci w małżeństwach z różnych krajów. "Pierwsze tygodnie działania ustawy pokazały, że sprawy są załatwiane bardzo szybko, a nie jak kiedyś przez lata" – powiedział, cytowany w komunikacie, Wójcik.
Zaznaczył, że do resortu zgłaszają się Polacy, którzy utracili prawo do dzieci za granicą, a tamtejszy aparat opieki społecznej skierował dzieci np. do muzułmańskich rodzin zastępczych. "W takich przypadkach łamana jest tożsamość dziecka, które pozbawione jest prawa do wychowania w języku, kulturze, religii i tradycji przodków (...) Konwencja Europejska w swoich art. 8 i 20 mówi o potrzebie zachowania tożsamości” - powiedział Wójcik. Ujawnił, że Polska razem z Łotwą i Węgrami stara się, aby prawo to zaczęło działać.
Na zakończenie spotkania głos zabrał moderator Ruchu "Europa Christi" ks. Ireneusz Skubiś, który zaapelował do parlamentu o natychmiastowe przyjęcie społecznej ustawy chroniącej życie od początku do naturalnej śmierci. "Będzie to przywrócenie ładu Bożego" - ocenił.
"Europa Christi" to ruch powstały w marcu 2017 r. z inicjatywy ks. infułata Ireneusza Skubisia, honorowego redaktora naczelnego tygodnika katolickiego "Niedziela". Jego głównym celem jest odbudowanie chrześcijańskiego myślenia o Europie. Pierwszy Kongres Ruchu "Europa Christi" odbył się od 19 do 23 października 2017 r. w Częstochowie, Łodzi i Warszawie.