Komorowski: Rząd ma umożliwić powrót osób dotkniętych zamachem
Rząd podjął wszystkie adekwatne działania zmierzające do stworzenia możliwości powrotu do kraju osób dotkniętych zamachem w Tunisie, jak i ewentualnie polskich rannych – powiedział Bronisław Komorowski. Prezydent dodał, że ma również zostać zapewniona opieka psychologiczna.
– Rozmawiałem z panią premier. Oceniam, że rząd podjął wszystkie adekwatne działania zmierzające do zarówno stworzenia możliwości powrotu do kraju osób z kręgu dotkniętych tym zamachem, jak i ewentualnie polskich rannych – powiedział Komorowski na konferencji po spotkaniu.
Prezydent zaznaczył, że "zostały podjęte działania zmierzające do zapewnienia opieki psychologicznej, medycznej". – Jestem również przekonany, że będą podjęte wszystkie inne stosowne działania – zapewnił.
Komorowski rozmawiał z prezydentem Tunezji
– Rozmawiałem dzisiaj z panem prezydentem Tunezji, złożyliśmy sobie nawzajem wyrazy solidarności w obliczu nieszczęściu oraz zapewnienia o woli utrzymania współpracy, kontaktów w kwestiach właśnie bezpieczeństwa, także bezpieczeństwa polskich turystów w Tunezji – powiedział prezydent.
Jak dodał, Essebsi zapewnił go o "nieustającym zaangażowaniu i pomocy udzielanej ofiarom polskim". – (Prezydent) był w szpitalu, odwiedził polskich rannych. I ta opieka będzie realizowana w dalszym ciągu, także w ścisłym współdziałaniu rządu polskiego i rządu tunezyjskiego – podkreślił Komorowski.
Komorowski: Wyrażamy absolutne potępienie dla zamachu w Tunisie
– Nasi rodacy stali się obiektem brutalnego i niesłychanie tchórzliwego ataku terrorystycznego. Jeśli chodzi o skalę ataku, (jest to) takie zdarzenie chyba pierwsze, które nas dotknęło w sposób bezpośredni. Dotknęło nas zjawisko, które jest niestety typowe w wielu krajach i jest zjawiskiem częstym – powiedział prezydent.
Jak dodał, dociera do nas wszystkich, że "żyjemy w niebezpiecznym świecie, gdzie sprawą zasadniczą jest okazywanie sobie nawzajem solidarności i wsparcia oraz zachowanie jedności świata zachodniego".
– Myślę, że będę wyrazicielem wszystkich, jeśli powiem, że w stopniu takim niesłychanie zaangażowanym wyrażamy absolutne potępienie zarówno dla zamachu, który dotknął naszych rodaków, jak i w stosunku do szerokiego zjawiska terroryzmu na świecie – podkreślił Komorowski.
"Szczyt UE okazją do wspólnego stanowiska ws. zwalczania terroryzmu"
– Polska, ze względu właśnie na drastyczność tych wydarzeń, będzie także w sposób bardzo zdecydowany działała na arenie międzynarodowej. Jestem przekonany, że jutrzejsze posiedzenie Rady Europejskiej może być takim forum dobrym do okazania i solidarności, i jednoznacznego, wspólnego stanowiska woli zwalczania zjawisk terrorystycznych na świecie – powiedział Komorowski.
Prezydent podkreślił też, że w związku z zamachem zostały opuszczone flagi polskie na najważniejszych budynkach publicznych w kraju.
Zamach w Tunisie
W środę doszło w Tunisie do zamachu terrorystycznego na słynne Muzeum Narodowe Bardo. Wśród turystów zwiedzających muzeum była duża grupa Polaków – 36 osób. Według nieoficjalnych informacji, podanych w środę przez rzecznika MSZ Marcina Wojciechowskiego, wśród zabitych mogło być czterech obywateli RP. Wciąż nie jest ustalony los kilkunastu osób z Polski, trzech polskich obywateli zostało rannych.
Premier Tunezji Habib Essid poinformował, że w ataku terrorystów zginęło 19 osób, w tym 17 turystów. Tunezyjski premier dodał, że wśród zabitych są turyści polscy, włoscy, niemieccy i hiszpańscy. Tunezyjska telewizja podała, że zginęły 22 osoby. MSZ potwierdził, że w zamachu zginęli Polacy.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Kopacz: Niestety, w zamachu prawie na pewno zginęli Polacy. MSZ ostrzega przez podróżami do Tunezji
Komorowski i Duda zawieszają działania kampanijne w związku z zamachem w Tunezji