Już wkrótce rezurekcje. Powitamy Zmartwychwstałego Chrystusa

Wchodzimy w najważniejszy etap Wielkiego Tygodnia. Jego widomym znakiem jest rezurekcja - msza św. połączona z procesją, a odprawiana, w polskiej tradycji, w Wielkanocny poranek. Obecnie coraz częściej nabożeństwo to jest sprawowane w sobotnią noc - na zakończenie liturgii Wigilii Paschalnej. Taka jest także tradycja Kościoła w wielu innych krajach.
Odprawiając procesję na zakończenie Wigilii Paschalnej opuszcza się kończące mszę pozdrowienie, błogosławieństwo i formułę pożegnania wiernych. Na zakończenie modlitwy po komunii kapłan przenosi Najświętszy Sakrament do kaplicy adoracji zwanej na tę okazję grobem Pańskim. Po okadzeniu wykonywany jest uroczysty śpiew, a po nim pouczenie wiernych o znaczeniu procesji. Następnie kapłan bierze monstrancję i wyrusza procesja ze śpiewem "Wesoły nam dzień nastał" lub "Chrystus zmartwychwstan jest". Procesja okrąża kościół jeden lub trzy razy. Po powrocie do kościoła ustawia się krzyż i figurę Zmartwychwstałego obok ołtarza, a kapłan intonuje śpiew "Te Deum". Następnie kapłan śpiewa "Niebo i ziemia się cieszą. Alleluja", na co lud odpowiada "Ze zmartwychwstania Twojego, Chryste. Alleluja", po czym następuje modlitwa, a po niej błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Na zakończenie wykonuje się wielkanocną antyfonę do Najświętszej Maryi Panny (Regina Coeli).
Jeśli odprawia się procesję w niedzielę rano, to po zakończeniu Wigilii Paschalnej wystawia się Najświętszy Sakrament w celu adoracji. O oznaczonej godzinie kapłan wraz z asystą udaje się do Grobu Pańskiego, a lud może śpiewać antyfonę na wejście lub inną pieśń na cześć Chrystusa Zmartwychwstałego. Po krótkiej adoracji i okadzeniu następuje pouczenie, jak w przypadku procesji na zakończenie Wigilii Paschalnej, i wyrusza procesja okrążająca kościół raz lub trzy razy. Po powrocie ustawia się krzyż i figurę Zmartwychwstałego obok ołtarza, a monstrancję na ołtarzu. Gdy wierni wrócą do kościoła, śpiewa się "Przez Twoje święte zmartwychwstanie" albo "Przed tak wielkim Sakramentem". Następnie kapłan śpiewa "Niebo i ziemia się cieszą. Alleluja" na co lud odpowiada "Ze zmartwychwstania Twojego, Chryste. Alleluja", po czym następuje modlitwa, a po niej błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Najświętszy Sakrament chowa się do tabernakulum. We mszy następującej bezpośrednio po procesji nie wykonuje się śpiewu na wejście, opuszcza się także akt pokuty i "Panie, zmiłuj się nad nami". Po krótkim wprowadzeniu do mszy śpiewa się "Chwała na wysokości Bogu". Po rozdaniu komunii śpiewa się "Te Deum".
Najnowsze

Premier chciał błysnąć po triumfie Świątek, ale nie wyszło

Będą 30-procentowe cła na towary z UE i Meksyku od 1 sierpnia. Bruksela chce negocjować z Trumpem

Porzucek: „uroczyste unieważnienie referendum” było przemyślanym posunięciem Tuska
