Przejdź do treści

Głównymi bohaterami Nocy Świętych będą – Matka Elżbieta Róża Czacka oraz kard. Stefan Wyszyński

Źródło: Fot. Franciszkanie.pl

– Po ubiegłorocznej przerwie spowodowanej pandemią w miastach i parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej zorganizowana zostanie ponownie Noc Świętych. W wielu miejscach jej głównymi bohaterami będą tegoroczni błogosławieni – Matka Elżbieta Róża Czacka oraz kard. Stefan Wyszyński.

Program Nocy Świętych w Gnieźnie – gdzie wydarzenie miało swój początek i skąd rozprzestrzeniło się nie tylko na kraj, ale i poza jego granice – zaprezentowali podczas czwartkowego spotkania z dziennikarzami jego organizatorzy. Podobnie jak w latach ubiegłych gospodarzem spotkania jest gnieźnieńska parafia farna, a tegorocznym współorganizatorem duszpasterstwo młodych z parafii pw. bł. Radzyma Gaudentego.

– Cieszymy się, że będziemy mogli spotkać się ponownie – przyznał ks. kan. Maciej Lisiecki, proboszcz parafii farnej informując, że zarówno miejsce Nocy Świętych – kościół garnizonowy, jak i jej program, nie ulega zmianie poza ostatnim punktem, czyli wspólną agapą, której w tym roku nie będzie.

„Rozpoczniemy jak zawsze Litanią do Wszystkich Świętych i procesją z relikwiami. Po przedstawieniu przybliżającym bohaterkę tegorocznego spotkania przejdziemy w procesji do katedry, gdzie na zakończenie odśpiewamy uroczyste Te Deum” – wyjaśnił ks. Lisiecki.

Bal Wszystkich Świętych w Ochronce w Rudniku n. Sanem ???? Wcale nie jesteśmy spóźnienie - to super egzamin z całomiesięcznego poznawania przez #dzieci świętych ???? Patron zabawy - św. Andrzej! A jakże przecież #Andrzejki tuż, tuż ????#służebniczki #wychowanie pic.twitter.com/Peo1xjHiFO

— Służebniczki BDNP ???????? (@Sluzebniczki) November 28, 2018

Na patronkę tegorocznego czuwania wybrano bł. Matkę Różę Czacką, „kobietę, która sama nie widząc, pomagała zobaczyć innym to, co niewidzialne”.

– Taka jest także ta noc. Wpatrujemy się w to, co niewidzialne – tłumaczył ks. Krzysztof Szkopek z parafii pw. bł. Radzyma Gaudentego, który wraz z młodymi przygotowuje przedstawienie poświęcone matce niewidomych. Będzie ono miało formę retrospektywnego wywiadu, w którym Róża Czacka, już jako zakonnica i założycielka ośrodka w Laskach, wróci pamięcią do swojej młodości i trudnego, a zarazem przełomowego doświadczenia, jakim była utrata wzroku. Opowie o swoim życiu, zmaganiach, nadziei i ludziach, którym zawdzięcza wewnętrzne światło.

– Przyjęcie krzyża jakim była utrata wzroku zrodziło w niej matkę dla niewidomych, podobnie jak krzyż więzienia zrodził ojca w kard. Stefanie Wyszyńskim – podkreślił ks. Szkopek dodając, że również ten aspekt życia błogosławionych młodzież będzie chciała pokazać. Jak również i to, że żadna ułomność nie wyklucza, nie pozbawia człowieka godności i nie ogranicza go w osiągnięciu świętości.

– To także dla nas czytelny znak, abyśmy się wzajemnie szanowali i pomagali sobie odkrywać nasze piękno i wartość mimo różnych ułomności – dodał ks. Szkopek.

W środę, 30 października 2019 r., w naszej parafii odbył się I Bal Wszystkich Świętych. Ku zaskoczeniu organizatorów i samych uczestników, wzięło w nim udział ponad 100 dzieci! Każde dziecko było przebrane za wybranego przez siebie lub rodzica - świętego. pic.twitter.com/phKkdgzCKZ

— łukaszheliniak (@hela323) October 31, 2019

W Gnieźnie Noc Świętych organizowana jest od przeszło 20 lat. Jej inicjatorem był dawny wikariusz parafii farnej ks. Jan Kwiatkowski, obecnie proboszcz parafii w Długiej Goślinie, który po raz pierwszy zaprosił młodych na modlitewne czuwanie w wigilię Uroczystości Wszystkich Świętych w 2005 roku. Z roku na rok miejsc, gdzie podobne spotkania organizowano przybywało i obecnie Noc Świętych w różnej formule odbywa się w całej Polsce.

W archidiecezji gnieźnieńskiej zorganizuje ją w tym roku kilkanaście miast i parafii. W wielu bohaterką, podobnie jak w Gnieźnie, będzie bł. Matka Róża Czacka wraz z kard. Stefanem Wyszyńskim.

 

ekai.pl

Wiadomości

Straż Przybrzeżna zwiększa obecność w Zatoce Amerykańskiej

Tomasz Sakiewicz do Donalda Tuska: Ręce precz od Republiki

Michał Szczerba - twórca Softoku. Podał nawet definicję

Półfinał AO. Iga Świątek pokonała Amerykankę Emmę Navarro

Kto tym razem? Podmorskie kable łączące poważnie uszkodzone

Biały Dom zamyka biura "różnorodności". Do środy wieczór

Sekretarz Stanu USA wbija Chinom pierwszy klin. Efekt Trumpa

Trump już wie, co zrobi, jeśli Putin odmówi negocjacji

Rosja wzywa Trumpa. Państwo schyłkowe stawia warunki

Trump ogłasza największy projekt infrastruktury AI w historii

Rosja zaczyna tonąć. Co ją ciągnie na dno?

Autorka Harry'ego Pottera do ideologów gender po dekrecie Trumpa

Liga Mistrzów. Majecki zatrzymał Aston Villę Casha

Sędzia nie może być tchórzem - mówi I Prezes SN Małgorzata Manowska

MŚ piłkarzy ręcznych. Pierwsze zwycięstwo Polaków

Najnowsze

Straż Przybrzeżna zwiększa obecność w Zatoce Amerykańskiej

Kto tym razem? Podmorskie kable łączące poważnie uszkodzone

Biały Dom zamyka biura "różnorodności". Do środy wieczór

Sekretarz Stanu USA wbija Chinom pierwszy klin. Efekt Trumpa

Trump już wie, co zrobi, jeśli Putin odmówi negocjacji

Tomasz Sakiewicz do Donalda Tuska: Ręce precz od Republiki

Michał Szczerba - twórca Softoku. Podał nawet definicję

Półfinał AO. Iga Świątek pokonała Amerykankę Emmę Navarro