Gościem redaktora Aleksandra Wierzejskiego w programie „Polska na dzień dobry” na antenie Telewizji Republika była Anna Gembicka, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.
Na początek prowadzący zapytał o skuteczność tarczy antykryzysowej.
– Myślę, że liczby mówią same za siebie, bo mamy już wypłacone 27 mld złotych, te środki trafiły do ponad 130 tys. film w Polsce, ale oczywiście zdarzają się takie przypadki, kiedy są decyzje odmowne, zazwyczaj wynika to z pewnych niezgodności między tym, co zostało zadeklarowane w zgłoszeniu a informacjami, które posiada ZUS- powiedziała wiceminister Gembicka.
– Przedsiębiorcy zwracają uwagę, że PFR zawsze wskazuje, co się nie zgadza, co trzeba poprawić i dzięki temu oni również mogą skorygować wniosek i wystąpić jeszcze raz i jest to też rozpatrywane bardzo szybko, bo zazwyczaj już następnego dnia lub w ciągu kilku dni jest odpowiedź i przedsiębiorcy wiedzą, co robić- podkreśliła.
– Zainteresowanie jest bardzo duże, także samą tarczą antykryzysową. Jeśli to zależy od samorządów, to przebiega różnie. W niektórych miastach jest już ok. 80 proc. wypłaconych środków, a w Warszawie jest to ok. 10 proc.- dodała polityk.
Redaktor Wierzejski zapytał, za realizację których punktów tarczy antykryzysowej odpowiada rząd, a których- samorządy? W tym kontekście dziennikarz wskazał, że prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski znacząco pomylił się co do liczby firm działających w stolicy.
– To pokazuje, jaką wiedzę pan Trzaskowski ma na temat sytuacji w Warszawie. Strach się bać, kiedy ten polityk zacznie się wypowiadać na tematy ogólnopolskie. To oczywiste, że w Warszawie jest bardzo duża liczba firm, ale również większa liczba urzędników do obsługi tych wniosków. Każdy może znaleźć jakąś wymówkę, żeby nie realizować powierzonych mu zadań- odpowiedziała sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.
– Pan Trzaskowski już wielokrotnie atakował rząd, np. w zeszłym roku mówił, że nie ma środków na 500 Plus, a okazało się, że te środki były, te środki są przekazywane przez wojewodów w zależności od zapotrzebowania zgłoszonego przez samorząd. Oczywiście, jest walka polityczna, ale ona ma jakieś granice i uniemożliwianie czy to przedsiębiorcom, otrzymania środków z tarczy finansowej, czy to rodzinom z programu 500 Plus powinno być poza tą granicą- wskazała.
W dalszej części rozmowy poruszony został temat zamieszania wokół wyborów prezydenckich. Ustawa w tej sprawie oczekuje teraz na procedowanie w Senacie.
– Zależy nam na tym, aby Polacy mogli jak najszybciej wybrać prezydenta, aby utrzymać ład konstytucyjny. Wiemy, że obecna sytuacja jest bardzo trudna. Mamy pandemię i nie możemy do tego dokładać sobie jeszcze zbyt długiego zwlekania z wyborami prezydenckimi. Mam nadzieję, że te argumenty dotrą do senatorów- powiedziała Anna Gembicka.