Mamy poradnie psychologiczno-pedagogiczne, również działające przez telefon i online. Chcemy uruchamiać więcej tego typu pomocy - zapewnił we wtorek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
- Zdajemy sobie z sprawę z tego, że nauczanie zdalnie jest nie tylko mniej efektywnie, ale również powodujące utratę kontaktu z rówieśnikami, z nauczycielami i źle wpływa na psychikę dzieci. Dlatego mamy poradnie psychologiczno-pedagogiczne, które działają na miejscu, mamy te poradnie, które działają przez telefon, ale też od 1 stycznia online. Chcemy uruchamiać coraz więcej pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla dzieci - powiedział Czarnek.
Minister edukacji i nauki mówił, że chciałby, żeby dzieci wróciły do szkoły po 17 stycznia, przynajmniej w klasach I-III szkoły podstawowej.
- Po to właśnie ferie są skumulowane w jednym terminie - przez dwa tygodnie w jednym terminie w sposób stacjonarny. Po to też był ten przepis o zakazie wyjścia bez opiekuna dorosłego dla dzieci do lat 16 do godziny 16.00 - przypomniał.
Czarnek dodał, że z tego ostatniego przepisu zrezygnowano po wzięciu pod uwagę opinii m.in. epidemiologów, psychologów i środowiska rodziców.
W Dzienniku Ustaw pojawiła się w poniedziałek nowela rozporządzenia ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, która wykreśla z obowiązującego rozporządzenia paragraf 9. dotyczący obostrzeń w przebywaniu małoletnich do lat 16 na świeżym powietrzu. Nowe przepisy, znoszące obecny zakaz, weszły w życie we wtorek 5 stycznia.
- Wszystko robimy po to, żeby po 17 stycznia dać sobie szansę, dać szansę dzieciom na powrót do szkoły przynajmniej stopniowo - zaznaczył Czarnek.