Przejdź do treści
Apel Pamięci na Powązkach. Prezydent Duda: To są groby zwycięzców, oni wygrali Bitwę Warszawską
Fot. PAP/Marcin Obara

To są groby zwycięzców; oni wygrali Bitwę Warszawską sprzed 101 lat i wojnę polsko-bolszewicką; to było wielkie polskie zwycięstwo, jedna z najważniejszych bitew w historii świata - mówił prezydent Andrzej Duda w sobotę, podczas Apelu Pamięci przed Pomnikiem Poległych w 1920 r. na warszawskich Powązkach.

Podczas uroczystości na Cmentarzu Wojskowym prezydent zauważył, że obchody kolejnych rocznic wybuchu powstania warszawskiego od lat przebiegają w ten sposób, że w Muzeum Powstania Warszawskiego spotykamy się z powstańcami.

- Oddajemy hołd tym, którzy przeżyli, wspominając poległych. Zawsze im dziękujemy. Mamy możliwość spotkać się z żywymi, świadkami, uczestnikami tamtych wydarzeń, naszymi bohaterami - wskazywał.

Jak podkreślił, w 101. rocznicę Bitwy Warszawskiej takiej możliwości już nie mamy. „Dlatego przychodzimy w pierwszej kolejności tutaj, na cmentarz, po to, żeby oddać im hołd, bo wszyscy oni dzisiaj już odeszli” - podkreślił.

Za wolną Polskę zawsze warto ginąć

- Kiedy idzie się przez ten cmentarz, warszawskie Powązki Wojskowe, mija się groby żołnierzy polskich poległych w kolejnych wojnach i bitwach, w powstaniach. Widać tę niezwykłą łączność pokoleń, tego, że tradycja walki o wolną, suwerenną, niepodległą Polskę przechodziła z pokolenia na pokolenie, to, że jedni wychowywali drugich, że ci, co przeżyli, wychowywali następne pokolenia w poczuciu odpowiedzialności za Polskę i w poczuciu, że jak trzeba, to idzie się za nią walczyć - walczyć, by zwyciężyć, choć czasem się ginie. Ale za wolną Polskę zawsze warto - mówił.

- To są groby zwycięzców. Oni wygrali - tamtą wielką Bitwę Warszawską sprzed 101 lat i całą wojnę polsko-bolszewicką. Zwyciężyli. Pognali Sowietów na wschód. To było wielkie polskie zwycięstwo. I jedna z najważniejszych bitew w historii świata - powiedział prezydent.

15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej dla Polski bitwy w wojnie z Rosją Radziecką w 1920 r. Dzień ten został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Od 1992 r. święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia.

W wojnie uczestniczyli żołnierze wielu narodowości

Prezydent wspomniał, że w odparciu bolszewickiego ataku pomagali Polsce żołnierze różnych narodowości, m.in. Ukraińcy, Łotysze, Amerykanie, Francuzi, Brytyjczycy.

- Pamiętamy o żołnierzach różnych narodów, którzy przybyli do Polski po to, by pomóc nam pokonać bolszewicką armię. Byli też żołnierze z Kaukazu i Gruzini. Byli wtedy w naszym wojsku, by pomagać - powiedział prezydent.

Dodał, że można śmiało mówić, że wojna z bolszewikami była początkiem wielu sojuszy, podobnie jak ma to miejsce obecnie. „Chociażby nasz sojusz ze Stanami Zjednoczonymi, z Łotwą, nasza współpraca i sojusz z Ukrainą” - wymienił.

Jednocześnie stwierdził, że polscy żołnierze polegli za wolną Polskę mając jeden cel - uratować niepodległą Polskę. „Miała wtedy tylko dwa lata, a już groził jej kolejny upadek, kolejna okupacja i nie wiadomo jakie okrucieństwo. Wiadomo było, że z pewnością bolszewicy będą dopuszczali się strasznych czynów, bo to zdołali już pokazać” - zaznaczył.

Jednocześnie podkreślił, że nasi żołnierze odnieśli zwycięstwo, które zapisało się trwale w historii. Dodał, że będzie ono wspomniane i obchodzone jako dzień czci i chwały bohaterów.

W uroczystości uczestniczyli także m.in. marszałek Sejmu Elżbieta Witek i minister obrony Mariusz Błaszczak oraz przedstawiciele duchowieństwa, Związku Harcerstwa Polskiego, IPN i Wojskowego Biura Historycznego.

Postawa żołnierzy z 1920 r. jest wzorem dla współczesności

Szef MON, jako gospodarz uroczystości, podkreślił, że „to już tradycja, że pan Andrzej Duda, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej w przeddzień Święta Wojska Polskiego oddaje hołd na Warszawskich Powązkach żołnierzom poległym za wolną Polskę w 1920 roku”. Jak dodał, ufa, że jest to tradycja, która będzie kontynuowana również w następnych latach.

- Panie prezydencie, chciałbym zapewnić pana prezydenta, że postawa żołnierzy z 1920 roku jest wzorem dla obecnych żołnierzy Wojska Polskiego - oświadczył minister obrony narodowej.

Na zakończenie uroczystości wieńce i kwiaty przed Pomnikiem Poległych w 1920 roku złożyli m.in. prezydent Duda, minister Błaszczak, marszałek Witek, a w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego wiceminister w KPRM Adam Andruszkiewicz.

Apel Pamięci przed Pomnikiem Poległych w 1920 r. odbywa się w przeddzień Święta Wojska Polskiego. 15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej dla Polski bitwy w wojnie z Rosją Radziecką w 1920 r. Dzień ten został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Od 1992 r. święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia.

Główne uroczystości odbędą się w niedzielę

Główne uroczystości – odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza – odbędą się w niedzielę z udziałem przedstawicieli najwyższych władz i wojska. Także w niedzielę prezydent, zwierzchnik sił zbrojnych wręczy generalskie awanse dziewięciu oficerom WP.

Z powodu pandemii, w tegorocznych obchodach zrezygnowano z defilady, natomiast pokazy sprzętu wojskowego, spotkania z żołnierzami i występy artystyczne odbywają się na ponad 30 wojskowych piknikach w całej Polsce. Nad ponad 20 miejscowościami przelecą te wojskowe samoloty i śmigłowce.

Tegorocznego Święto Wojska Polskiego przebiega pod hasłem „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”.

PAP

Wiadomości

HIT! Lis przyznał się, że jest członkiem KO? Ten wpis na to wskazuje!

Kolejne masowe zwolnienia. Pracę ma stracić ponad 200 osób

Kanthak: Donald Tusk jest boomerem, który uważa, że żyje w czasach, kiedy nie było Internetu

Ziobro ukarany za nieobecność na nielegalnej komisji ds. "Pegasusa". Polityk: "ukarała mnie celebrytka TVN"

Express Republiki | 09.11.2024 | Republika

Obywatelskie ujęcie kompletnie pijanego... policjanta, który przewoził dziecko

"Budda" miał być szantażowany. Prokuratura potwierdza, że zajmowała się tą sprawą

Gryglas: Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej to miejsce, które powinno nas łączyć

Republika: o 19.45 zapraszamy na Gościa Dzisiaj

Manasterski: w retoryce Donalda Tuska oskarżanie kogoś o związki z Rosją jest wygodnym narzędziem

Dla Tuska Trump to "nakryty na kradzieży złodziej", a dla żony Sikorskiego - "produkt mafijnego świata"

Polska Federacja Ruchów Obrony Życia ostro reaguje na decyzję większości sejmowej godzącej w prawa dzieci nienarodzonych

Prawybory w KO wyłonią kandydata na prezydenta. Internauci bezlitośni wobec nominowanych

Bitwa Polityczna | Kłamstwa Tuska o Trumpie [wideo]

Wybuchy i pożar w szpitalu, są ranni

Najnowsze

HIT! Lis przyznał się, że jest członkiem KO? Ten wpis na to wskazuje!

Express Republiki | 09.11.2024 | Republika

Obywatelskie ujęcie kompletnie pijanego... policjanta, który przewoził dziecko

"Budda" miał być szantażowany. Prokuratura potwierdza, że zajmowała się tą sprawą

Gryglas: Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej to miejsce, które powinno nas łączyć

Kolejne masowe zwolnienia. Pracę ma stracić ponad 200 osób

Kanthak: Donald Tusk jest boomerem, który uważa, że żyje w czasach, kiedy nie było Internetu

Ziobro ukarany za nieobecność na nielegalnej komisji ds. "Pegasusa". Polityk: "ukarała mnie celebrytka TVN"