Przejdź do treści
13:26 Polska: W czwartek i piątek w całym kraju zachmurzenie duże z lokalnymi rozpogodzeniami i przejaśnieniami
12:40 Bangladesz: Była premier Hasina Wajed oskarżona o zbrodnie przeciwko ludzkości
11:23 Śląskie: Śledczy umorzyli sprawę upadku dziecka z balkonu. Ustalono, że matka była niepoczytalna
11:07 Przemysław Czarnek: Nowacka to najgorsza minister w najsłabszym rządzie III RP
11:00 TSUE: Polska ma zapłacić 8,3 mln euro za niewdrożenie dyrektywy dotyczącej praw autorskich online
10:49 Tatry: Szlak wokół Morskiego Oka podtopiony. Intensywne opady utrudniają wędrówki
10:34 Pakistan: Aresztowano 149 osób podczas akcji przeciw oszustom internetowym
09:36 W. Zełenski: Rosja zaatakowała ostatniej nocy Ukrainę 18 rakietami i 400 dronami
09:04 Małopolskie: Brak stanów alarmowych na rzekach, odwołane ostrzeżenia o burzach i opadach
Wydarzenie 9-12.07 od godz. 11.00 do 19.00 w Piotrkowie Tryb. przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego oraz w biurze na ul. Konarskiego trwa zbiórka podpisów poparcia referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta i sprzeciwu wobec nielegalnej migracji!
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk i Klub Gazety Polskiej Kościerzyna zapraszają na spotkanie z Posłami D. Mateckim i M. Goskiem. Poniedziałek (21.07) godz. 16:30, Sala konferencyjna I piętro przy Sali Szopińskiego, ul. 3 Maja 9, Kościerzyna
Wydarzenie Wiec poparcia wobec Ryszarda Majdzika. 14 lipca (poniedziałek), godz. 12:30 pod Sądem Rejonowym, ul. Przy Rondzie 7, Kraków
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Aneks WSI i resortowi biznesmeni – takie „zmiany” przyniósł 1989 rok

Źródło: Telewizja Republika

W tajnym aneksie do raportu z weryfikacji Wojskowych Służb Informacyjnych znalazły się nazwiska biznesmenów oraz nazwy firm, które były związane ze Służbami Specjalnymi. Taka sytuacja była możliwa przez przemiany w 1989 roku. Właśnie o tym był dzisiejszy odcinek „Końca systemu”.

Początek III RP był związany z pojawieniem się wielkiego i małego biznesu, który łączył wspólny mianownik – służby specjalne PRL- zarówno wojskowe jak i cywilne, oraz związki z Polską Zjednoczona Partia Robotniczą, która swoje istnienie zakończyła w nocy  z 28 na 29 stycznia 1990 w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, za ostatnim zjeździe, kiedy to Mieczysław F. Rakowski, ostatnie I sekretarz PZPR powiedział słynne zdanie „sztandar wyprowadzić”. I chociaż sztandar został wyprowadzony a komunistyczna partia przestała istnieć, pozostali ludzie oraz interesy, które bardzo szybko przybrały formę prywatnego biznesu, nad którym czuwała niewidzialna ręka służb. 

Tygodnik "Wprost" często publikował kiedyś listę najbogatszych i wiele razy pochylaliśmy się nad tymi listami i próbowaliśmy znaleźć osoby, które nie były związane z obozem władzy i reżimem komunistycznym, niestety to było trudne, a jeśli już się ktoś taki znalazł to kończył bardzo źle - mówił nam Artur Adamski, opozycjonista, działacz Solidarności Walczącej. 

Po 1989 roku służby kontrolowały wszystkie instytucje państwa poprzez swoich oficerów uplasowanych na niejawnych i agentury. Było to wynikiem sytuacji , która wytworzyła się po upadku komunizmu.

Od początku nie podjęto skutecznych i długofalowych działań mających na celu zmianę kadry decyzyjnej w polskim biznesie, a ta kadra została uformowana przez służbę bezpieczeństwa i wojskową głównie w latach 80' - zarówno w sposób jawny przez tzw. prywatne przedsiębiorstwa pozostające pod kontrola państwa - tzw. spółki polonijne, które były formalnie kontrolowane przez państwo, ale także przez działania niejawne - najbardziej znanym działaniem były działania związane z wojskiem z funduszem zadłużenia zagranicznego, który kształtował wiele firm wywodzących się z SB oraz z WSW pieniędzmi podatników. Najbardziej znanym przykładem jest firma pana Kubiaka, ale także firmy panów Modeckich i innych osób, które zrobiły wielkie kariery. Po dzień dzisiejszy mamy problem z rodziną Zarajczyków - mówił Antoni Macierewicz, minister spraw wewnętrznych w rządzie Jana Olszewskiego.

GRZEGORZ ŻEMEK 

Człowiek wyznaczony przez wojskowe służby do interesów w banku handlowym w Luksemburgu. Prowadził te interesy tak jak umiał. Sam chyba niewiele z tego miał, natomiast załatwiał różnym interesantom wielkie sumy - powiedział Witold Gadowski, dziennikarz śledczy. 

Informacje o służbach PRL działających w biznesie po 1989 roku pokazał „Raport z weryfikacji WSI” oraz tajny aneks do tego dokumentu.

Zarówno raport, jak i aneks do raportu pokazują skalę tego zjawiska. To są tysiące nazwisk ludzi, którzy byli plasowani w strukturach gospodarczych - zwłaszcza mamy olbrzymią wiedzę nt. energetyki i przedsiębiorstw związanych z energetyką, gdzie ludzie służb tworzyli spółki korzystające z państwowych przedsiębiorstw energetycznych. W istocie przejmowały pieniądze, które należały się polskiemu podatnikowi - tłumaczył Macierewicz.

Nazwiska w aneksie zostaną ujawnione, gdy pan prezydent podejmie decyzję, którą powinien podjąć już kilka lat temu o ujawnieniu tego raportu - bo tego wymaga ustawa. Ujawnione zostaną wówczas również nazwy firm, do tego momentu objęte są klauzulą ściśle tajną - dodał. 

Czołową postacią odpowiedzialną za przemiany gospodarcze w Polsce był Leszek Balcerowicz, minister finansów w rządzie Tadeusza Mazowieckiego.

Tworzył ramy dla pewnego programu gospodarczego, który gdyby poprzedzony był okresem wyrównywania szans mógłby spowodować, że wśród ludzi, którzy skorzystaliby z niego byliby ludzie z różnych stron. Ponieważ działo się to bardzo szybko, to najlepiej przygotowana była ta część nomenklatury, która np. brała udział w handlu zagraniczny - stwierdził z kolei Piotr Semka, publicysta "Do rzeczy".

 

Telewizja Republika

Wiadomości

„Musiała dojrzeć”. Adam Sztaba wspomina Dorotę Szelągowską i zdradza kulisy ich relacji

Kolejny rekord Messiego! Argentyńczyk zachwyca w MLS

O co tu chodzi?! Anulowali głosowanie, bo poszło nie tak, jak chcieli?!

Kancelaria Prezydenta Karola Nawrockiego. Kto będzie na jej czele? [NAZWISKA]

KE niesłusznie potrąciła Polsce ok. 68 mln euro za niewstrzymanie wydobycia w Turowie!

Rozłam w koalicji Tuska podczas głosowania

Co dalej z von der Leyen? Parlament Europejski podjął decyzję

TRZEBA ZOBACZYĆ!

PILNE: Kobieta z kanistrem z benzyną pod KPRM. Zabrano ją do szpitala!

Nie chodzi o kontrole? Bochenek w Radio Republika: To walka z Ruchem Obrony Granic

Klub „Gazety Polskiej” w Bartoszycach zaprasza na uroczystości związane z uczczeniem Dnia Pamięci o Ofiarach Ludobójstwa na Wołyniu.

Oszustwa na szeroką skalę. Aresztowano 149 osób!

Rekordowe ceny biletów na NBA Summer League w Las Vegas

Atak na Hołownię po spotkaniu z politykami PiS. "Nie umiem nienawidzić!"

Gwałtowne deszcze w Polsce. IMGW znów ostrzega

Agresorzy znów przeszkadzali. Prezes PiS: To, co się tutaj dzieje, już się kończy

Najnowsze

„Musiała dojrzeć”. Adam Sztaba wspomina Dorotę Szelągowską i zdradza kulisy ich relacji

KE niesłusznie potrąciła Polsce ok. 68 mln euro za niewstrzymanie wydobycia w Turowie!

Rozłam w koalicji Tuska podczas głosowania

Co dalej z von der Leyen? Parlament Europejski podjął decyzję

TRZEBA ZOBACZYĆ!

PILNE: Kobieta z kanistrem z benzyną pod KPRM. Zabrano ją do szpitala!

Kolejny rekord Messiego! Argentyńczyk zachwyca w MLS

O co tu chodzi?! Anulowali głosowanie, bo poszło nie tak, jak chcieli?!

Kancelaria Prezydenta Karola Nawrockiego. Kto będzie na jej czele? [NAZWISKA]