NASZ NEWS: Dwie identyczne toalety w parkach w Warszawie, 319 tys. zł różnicy w cenie. Jak to możliwe?

Dwa identyczne szalety, ta sama firma, jedna stolica – i aż 319 tysięcy złotych różnicy w cenie. Toaleta w Parku Skaryszewskim kosztowała niemal dwa razy więcej niż jej bliźniaczy odpowiednik na Żoliborzu. Jak to możliwe? Pytamy, kto za to odpowiada i dlaczego podatnicy znów mają prawo czuć się oszukani.
Toaleta w cenie kawalerki
Toaleta w Parku Skaryszewskim stała się legendarna, nie tylko ze względu na przeciągające się miesiącami oddanie jej do użytku, ale też przez szokujący koszt tej inwestycji, który wyniósł 647 tys. złotych. Jak ustaliła Republika, identyczny szalet, który postawiła ta sama firma, mieści się w Parku Żeromskiego na Żoliborzu. Cena? 328 tys. złotych. Obie inwestycje zrealizowała spółka Hamster Polska z Rybnika, rodzinnego miasta żony prezydenta Warszawy.
O WC z Parku Skaryszewskiego napisano już niemal wszystko, na początku roku ponownie inwestycja nadzorowana przez ratusz zarządzany przez Rafała Trzaskowskiego była na ustach wszystkich. Stało się tak, bo Krzysztof Stanowski udał się do parku z kamerą i pokazał, że nie da się dostać do toalety, gdy po deszczu wokół niej robi się grząskie błoto. Jak rozwiązano ten problem? Usypano kilkunastometrową alejkę z… trocin, którą internauci nazwali kpiąco „Via Trocina”. Koszt? 10 tys. złotych.
Cofnijmy się nieco do przeszłości. Szalet, który powstał na tyłach przepompowni, od strony ulicy Międzynarodowej, na Pradze-Południe, postawiono w ramach Budżetu Obywatelskiego. Ten pomysł poddano głosowaniu już w 2020 roku, a koszt inwestycji wyniósł blisko 650 tysięcy złotych, co wydaje się mocno wygórowaną kwotą. „Toaleta w cenie kawalerki” - to trafne porównanie.
W 2022 roku rozstrzygnięto przetarg na wykonawcę projektu, który wygrała firma Hamster Polska Sp. z o.o. z Rybnika. Charakterystyczny biały budynek postawiono jednak dopiero w kwietniu 2024, ale na jego udostępnienie mieszkańcom trzeba było czekać kolejnych kilka miesięcy. Ostatecznie toaleta została oddana do użytku w grudniu 2024 roku.
Identyczny szalet Parku Żeromskiego
Na początku stycznia 2023 roku oddano do użytkowania identyczną automatyczną toaletę w parku na Żoliborzu, którego wykonawcą również była spółka Hamster.
Toaleta w Parku Żeromskiego była wyczekiwana od lat. Także powstała dzięki Budżetowi Obywatelskiemu. Mieszkańcy wzięli sprawy w swoje ręce i zgłosili do realizacji w 2021 roku projekt „Toalety automatyczne w warszawskich parkach”, który zakładał instalację dwóch automatycznych toalet miejskich na terenie warszawskich parków: parku Szczęśliwickiego oraz parku Żeromskiego. To wspólna inicjatywa dwóch organizacji lokalnych: Stowarzyszenia Ochocianie i Stowarzyszenia Żoliborzan. Projekt w ramach głosowania poparło prawie 16 tys. mieszkańców.
Republika zwróciła się z pytaniami do Zarządu Zieleni m.st. Warszawy, który zarządza automatycznymi toaletami w stolicy. Uzyskaliśmy potwierdzenie, że inwestycję w Parku Żeromskiego również zrealizowała firma z Rybnika.
Jak informuje nas Karolina Kwiecień-Łukaszewska, rzecznik prasowy, Zastępca Kierowniczki Działu Edukacji:
— „Czas realizacji wyniósł 8 miesięcy. Całkowity koszt inwestycji, w tym koszt dokumentacji projektowej oraz demontażu starej toalety, wyniósł 327 966,54 zł”.
Toaleta znajduje się przy wejściu do parku od strony ulicy Mierosławskiego i przy świeżo wyremontowanym placu zabaw. Od początku prowadzi do niej betonowa ścieżka.
Jak to możliwe, że dwa identyczne szalety różnią się ceną aż o 319 tys. złotych?
Źródło: Republika
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X