Przejdź do treści
19 lat temu odszedł Jan Paweł II. O 21:37 zapalmy świeczkę...
JGHowes at en.wikipedia, photographer, using Canon AE-1 camera with Kodachrome film, Attribution via Wikipedia Commons

Jan Paweł II zmarł 19 lat temu w wigilię Niedzieli Bożego Miłosierdzia 2 kwietnia 2005 r. o godz. 21.37 w Watykanie. Miał 84 lata. Jego pontyfikat trwał 26 lat. Kanonizowany został 27 kwietnia 2014 roku, czyli dziewięć lat po swojej śmierci i trzy lata po beatyfikacji.

Wspomnienie liturgiczne św. Jana Pawła II - Kościół obchodzi 22 października. Przeważnie w liturgii wspomina się świętych w rocznicę ich śmierci, natomiast w przypadku papieża-Polaka na datę jego liturgicznego wspomnienia - wybrano rocznicę inauguracji papieskiego pontyfikatu.

Karol Wojtyła był 246. papieżem katolickim, pierwszym z Polski, pierwszym z Europy wschodniej. Jego pontyfikat charakteryzowały liczne pielgrzymki, do krajów całego świata, w czym nie miał sobie równych w historii. Rozpoczął w styczniu 1979 roku podróżą do Dominikany, Meksyku i na Bahamy, zaś ostatnią - 104. podróż apostolską odbył w sierpniu 2004 roku, do Francji. Ośmiokrotnie odwiedzał Polskę, w tym trzy razy przed upadkiem komunizmu. 

Oprócz wymiaru duchowego jego działalność miała także wydźwięk polityczny. Papież popierał ideę niezależnych i całkowicie wolnych związków zawodowych, wspierając ich rozwój w krajach "demokracji ludowej". Zdaniem historyków, miał realny wpływ na upadek komunizmu w Polsce, Czechosłowacji, na Węgrzech, czy w Bułgarii. Nawiązał relację z przywódcą ZSRR Michaiłem Gorbaczowem, który odwiedził go w Watykanie, jako pierwszy władca tego państwa w historii. Za czasów późniejszych rządów Gorbaczowa jako prezydenta, rozpadł się Związek Radziecki. Jan Paweł II mocno angażował się też w misje pokojowe w Afryce czy na Bałkanach.

Podczas swojego pontyfikatu wyniósł na ołtarze całe zastępy świętych, więcej, niż wszyscy jego poprzednicy przez pięć poprzednich wieków. Ogłosił błogosławionymi w sumie 1338 ludzi, a świętymi 482 osoby, podczas 51 uroczystości. Podkreślał tym, że świętość, to nie niedościgniony ideał, do którego udało się dojść garstce w historii ludzkości.

13 maja 1981 roku Jan Paweł II cudem uniknął śmierci w zamachu na placu św. Piotra w Rzymie. Turecki zamachowiec Mehmet Ali Agca strzelał do niego, mierząc w głowę. "Jedna ręka strzelała, inna kierowała kulę" - mówił po latach. Od 1992 roku papież chorował na postępującą chorobę Parkinsona. W tym samym roku przeszedł też operację usunięcia guza nowotworowego. Przez lata zmagał się z coraz bardziej wyniszczającą chorobą. Ostatnie dwa miesiące życia Jan Paweł II wiele dni spędził w szpitalu i nie udzielał się publicznie. Około godziny 15:30 2 kwietnia bardzo słabym głosem papież powiedział: "Pozwólcie mi iść do domu Ojca". Zmarł o 21:37 czasu miejscowego, w 9666 dniu swojego pontyfikatu.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się 8 kwietnia 2005 roku, gromadząc do 5 milionów osób, które specjalnie na to wydarzenie wybrały się do Rzymu. Jak informowały media, pogrzeb Jana Pawła II zgromadził największą w czasach współczesnych liczbę dostojników i pielgrzymów. Liturgii przewodniczył kardynał Joseph Ratzinger, późniejszy papież Benedykt XVI. Wśród zgromadzonych wielu przyniosło transparenty z hasłem "Santo Subito" - "Święty Natychmiast", domagając się natychmiastowego otwarcia procesu beatyfikacyjnego. Hasło to tłum wielokrotnie skandował po zakończeniu się uroczystości.

W ubiegłym roku - z okazji 18. rocznicy śmierci Jana Pawła II, ulicami Warszawy przeszedł ogromny marsz, w dużej mierze organizowany przez Strefę Wolnego Słowa. Ale także w wielu miastach Polski odbywały się marsze wdzięczności za pontyfikat papieża, koncerty, debaty i czuwania modlitewne, w czasie których było przypominane jego nauczanie. Niektóre ze spotkań zaplanowane były właśnie na wieczorne godziny.

portal tvrepublika.pl, PAP

Wiadomości

Zła i dobra wiadomość. Co z Wrocławiem?

Wrocław czeka ale nie ludzie. Bez wytchnienia umacniają wały

Uruchomiono dwa kolejne poldery zalewowe pod Wrocławiem

Usuwanie skutków powodzi. Jakie uprawnienia ma twój pracodawca?

Zmarł Toto Schillaci, bohater mistrzostw świata 1990

Libicki: Henning-Kloska wykazała się całkowitym brakiem wyczucia

Nie wstyd panu, panie Donaldzie?

Kosztowniak: Chaos, dezinformacja, degrengolada i upadek - tak w sytuacji kryzysowej działa Tusk

Szokujące słowa ekologa! Niemiecki wywiad werbował do protestów przeciwko budowie zbiorników retencyjnych!

Trump i Duda spotkają się w Amerykańskiej Częstochowie – kluczowe wydarzenie przed wyborami w USA

Dzisiaj informacje TV Republika

Dlaczego luksusowy resort w Jeleniej Górze przerwał wał powodziowy?

Kowalski: Tusk powinien być natychmiast zdymisjonowany

Myślano, że obok wiecu Trumpa są materiały wybuchowe. Policja wkroczyła do akcji

Jak doszło do eksplozji pagerów Hezbollahu?

Najnowsze

Zła i dobra wiadomość. Co z Wrocławiem?

Zmarł Toto Schillaci, bohater mistrzostw świata 1990

Libicki: Henning-Kloska wykazała się całkowitym brakiem wyczucia

Nie wstyd panu, panie Donaldzie?

Kosztowniak: Chaos, dezinformacja, degrengolada i upadek - tak w sytuacji kryzysowej działa Tusk

Wrocław czeka ale nie ludzie. Bez wytchnienia umacniają wały

Uruchomiono dwa kolejne poldery zalewowe pod Wrocławiem

Usuwanie skutków powodzi. Jakie uprawnienia ma twój pracodawca?