19 lat temu odszedł Jan Paweł II. O 21:37 zapalmy świeczkę...
Jan Paweł II zmarł 19 lat temu w wigilię Niedzieli Bożego Miłosierdzia 2 kwietnia 2005 r. o godz. 21.37 w Watykanie. Miał 84 lata. Jego pontyfikat trwał 26 lat. Kanonizowany został 27 kwietnia 2014 roku, czyli dziewięć lat po swojej śmierci i trzy lata po beatyfikacji.
Wspomnienie liturgiczne św. Jana Pawła II - Kościół obchodzi 22 października. Przeważnie w liturgii wspomina się świętych w rocznicę ich śmierci, natomiast w przypadku papieża-Polaka na datę jego liturgicznego wspomnienia - wybrano rocznicę inauguracji papieskiego pontyfikatu.
Karol Wojtyła był 246. papieżem katolickim, pierwszym z Polski, pierwszym z Europy wschodniej. Jego pontyfikat charakteryzowały liczne pielgrzymki, do krajów całego świata, w czym nie miał sobie równych w historii. Rozpoczął w styczniu 1979 roku podróżą do Dominikany, Meksyku i na Bahamy, zaś ostatnią - 104. podróż apostolską odbył w sierpniu 2004 roku, do Francji. Ośmiokrotnie odwiedzał Polskę, w tym trzy razy przed upadkiem komunizmu.
Oprócz wymiaru duchowego jego działalność miała także wydźwięk polityczny. Papież popierał ideę niezależnych i całkowicie wolnych związków zawodowych, wspierając ich rozwój w krajach "demokracji ludowej". Zdaniem historyków, miał realny wpływ na upadek komunizmu w Polsce, Czechosłowacji, na Węgrzech, czy w Bułgarii. Nawiązał relację z przywódcą ZSRR Michaiłem Gorbaczowem, który odwiedził go w Watykanie, jako pierwszy władca tego państwa w historii. Za czasów późniejszych rządów Gorbaczowa jako prezydenta, rozpadł się Związek Radziecki. Jan Paweł II mocno angażował się też w misje pokojowe w Afryce czy na Bałkanach.
Podczas swojego pontyfikatu wyniósł na ołtarze całe zastępy świętych, więcej, niż wszyscy jego poprzednicy przez pięć poprzednich wieków. Ogłosił błogosławionymi w sumie 1338 ludzi, a świętymi 482 osoby, podczas 51 uroczystości. Podkreślał tym, że świętość, to nie niedościgniony ideał, do którego udało się dojść garstce w historii ludzkości.
13 maja 1981 roku Jan Paweł II cudem uniknął śmierci w zamachu na placu św. Piotra w Rzymie. Turecki zamachowiec Mehmet Ali Agca strzelał do niego, mierząc w głowę. "Jedna ręka strzelała, inna kierowała kulę" - mówił po latach. Od 1992 roku papież chorował na postępującą chorobę Parkinsona. W tym samym roku przeszedł też operację usunięcia guza nowotworowego. Przez lata zmagał się z coraz bardziej wyniszczającą chorobą. Ostatnie dwa miesiące życia Jan Paweł II wiele dni spędził w szpitalu i nie udzielał się publicznie. Około godziny 15:30 2 kwietnia bardzo słabym głosem papież powiedział: "Pozwólcie mi iść do domu Ojca". Zmarł o 21:37 czasu miejscowego, w 9666 dniu swojego pontyfikatu.
Uroczystości pogrzebowe odbyły się 8 kwietnia 2005 roku, gromadząc do 5 milionów osób, które specjalnie na to wydarzenie wybrały się do Rzymu. Jak informowały media, pogrzeb Jana Pawła II zgromadził największą w czasach współczesnych liczbę dostojników i pielgrzymów. Liturgii przewodniczył kardynał Joseph Ratzinger, późniejszy papież Benedykt XVI. Wśród zgromadzonych wielu przyniosło transparenty z hasłem "Santo Subito" - "Święty Natychmiast", domagając się natychmiastowego otwarcia procesu beatyfikacyjnego. Hasło to tłum wielokrotnie skandował po zakończeniu się uroczystości.
W ubiegłym roku - z okazji 18. rocznicy śmierci Jana Pawła II, ulicami Warszawy przeszedł ogromny marsz, w dużej mierze organizowany przez Strefę Wolnego Słowa. Ale także w wielu miastach Polski odbywały się marsze wdzięczności za pontyfikat papieża, koncerty, debaty i czuwania modlitewne, w czasie których było przypominane jego nauczanie. Niektóre ze spotkań zaplanowane były właśnie na wieczorne godziny.