UE bez jasnego planu dla ukraińskich uchodźców po zawieszeniu broni

Komisja Europejska i państwa członkowskie UE nie mają spójnego planu dotyczącego przyszłości milionów ukraińskich uchodźców w przypadku zawieszenia broni z Rosją. To potencjalne ryzyko utraty statusu prawnego przez osoby korzystające z ochrony tymczasowej.
Od inwazji Rosji w lutym 2022 roku, Dyrektywa UE o ochronie tymczasowej stanowiła podstawę prawną dla blisko 4,3 miliona Ukraińców, umożliwiając im pobyt, pracę i dostęp do usług w krajach UE, głównie w Polsce, Niemczech, Czechach i Słowacji.
Zawieszenie broni może radykalnie odmienić sytuację, zmuszając państwa goszczące do podjęcia decyzji o ograniczeniu ochrony, integracji lub nakłanianiu uchodźców do powrotu do kraju.
W ubiegłym roku rządy UE zgodziły się na przedłużenie ochrony tymczasowej do marca 2026 roku. Kolejne przedłużenia będą rozpatrywane corocznie. Poziom oferowanej ochrony różni się w zależności od kraju, co skutkuje różnym traktowaniem Ukraińców w poszczególnych państwach członkowskich.
Komisja Europejska deklaruje analizę dalszych kroków, w tym przedłużenia ochrony tymczasowej, ułatwienia przejścia na status krajowy w celu podjęcia pracy, nauki lub łączenia rodzin, a także wsparcia osób decydujących się na powrót do Ukrainy.
Czeski minister spraw wewnętrznych, Vit Rakušan, potwierdził zaangażowanie Czech, Niemiec i Komisji Europejskiej w wypracowanie wspólnej odpowiedzi podczas polskiej prezydencji w Radzie UE. Konkretne warunki nie zostały jednak jeszcze ustalone. Rada UE ma zająć się tą kwestią na czerwcowym posiedzeniu ministrów spraw wewnętrznych.
Niektóre kraje, takie jak Polska (oferująca trzyletni status pobytu czasowego) i Czechy (specjalne, pięcioletnie zezwolenie na pobyt dla pracujących od ponad dwóch lat Ukraińców), wprowadzają własne rozwiązania. Czechy jednocześnie zapowiedziały, że nie będą wydawać nowych zezwoleń na pobyt czasowy "po zakończeniu wojny". Austria, Włochy, Estonia i Łotwa również opracowują własne, długoterminowe rozwiązania. Niemieckie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało, że opracowało już różne opcje, ale decyzja o konkretnych propozycjach zależy od przyszłego rządu, podkreślając potrzebę skoordynowanego podejścia europejskiego.
Źródło: Republika
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X