Odnaleziony obraz Matejki na wystawie w DESA. Jego wartość to 7 mln zł

Artykuł
Dzieło ma zaledwie 35 na 47 centymetrów
Fot. DESA

Obraz „Święty Stanisław karcący Bolesława Śmiałego” przez lata uznawany był za zaginiony. Od jutra będzie go można obejrzeć na wystawie w DESA Unicum w Warszawie.

Jan Matejko namalował obraz „Święty Stanisław karcący Bolesława Śmiałego” w trakcie prac nad „Bitwą pod Grunwaldem”. Dzieło zostało namalowane farbami olejnymi i ma wymiar zaledwie 35 na 47 centymetrów. Odnaleziono go 12 lat temu i od tego czasu pozostawał w rękach prywatnych. Wartość obrazu szacowana jest nawet na 7 mln zł.

Miejscem, w którym rozgrywa się sytuacja przedstawiona na obrazie jest królewska alkowa. Na łożu siedzi król Bolesław Śmiały trzymający w objęciach Krystynę, żonę Mścisława, którą porwał od męża.

„Z lewej strony biskup wskazując palcem na niebo grozi królowi potępieniem przez Kościół. Z prawej za szkarłatną kotarą siedzi para kochanków: król ubrany w zbroję, mściwie i wzgardliwie patrzący na Stanisława, oraz uwłaczająca biskupowi swą swobodną pozą Krystyna” – napisano w opisie obrazu. Kompozycja obrazu jest odbiciem lustrzanym innego dzieła malarza „Kazania Piotra Skargi”.

„Wbrew obiegowej opinii Matejko malował nie tyle ku pokrzepieniu serc, co z myślą o poruszeniu polskich sumień. Historia konfliktu Bolesława Śmiałego z biskupem krakowskim oraz męczeńska śmierć Stanisława i jego późniejszy kult pasowały do tego idealnie” – napisano w informacji prasowej.

Źródło: WNP, DESA

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy