Muzea od lutego otwarte! W warszawskim MN Bilińska i malarstwo holenderskie. W Zachęcie długo wyczekiwane wystawy

Artykuł
Muzeum Narodowe w Warszawie

Złaknieni sztuki mogą liczyć na prawdziwe uczty przygotowane przez polskie muzea i galeria. W Muzeum Narodowym w Warszawie nowa odsłona Galerii Sztuki Starożytnej, wystawy wybitnej polskiej malarki Anny Bilińskiej i malarstwa holenderskiego, a także jubileusz Galerii Faras.

W grudniu 2020 r. Muzeum Narodowe w Warszawie świętowało zakończenie trwającego prawie dziesięć lat projektu rearanżacji Galerii Sztuki Starożytnej. W nowej galerii znajduje się około 1800 zabytków starożytnych cywilizacji: Egiptu, Bliskiego Wschodu, Grecji i Rzymu. Do najciekawszych należą m.in: sarkofag i kartonaż kapłana Hor Dżehuti z mumią nieznanej kobiety, zapisany hieroglifami papirus z Księgą Umarłych, rytualne ślepe wrota z mastaby egipskiego urzędnika imieniem Izi, portret młodego chłopca z oazy Fajum w Egipcie i pochodząca z Iranu złota maska w kształcie głowy byka.

Prezentowane są też monumentalne rzeźby antyczne z marmuru oraz zabytki greckiego malarstwa wazowego. Można podziwiać m.in. naczynie z wizerunkiem greckiej poetki Safony oraz wiele innych wybitnych dzieł sztuki.

Artystyczna wiosna

Wiosną MNW proponuje wystawę „Różne spojrzenia na malarstwo holenderskie z kolekcji Ergo-Hestii”, na której zostaną zaprezentowane dzieła malarstwa holenderskiego i flamandzkiego gromadzone przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe ERGO-Hestia. Jest to unikatowa w skali kraju kolekcja prywatna dzieł sztuki dawnej. Obrazy z kolekcji uzupełnią dzieła z Muzeum Narodowego w Warszawie.

Wielkim, oczekiwanym przez muzealników i publiczność finałem pierwszego półrocza w MNW będzie, planowana na czerwiec, wystawa poświęcona polskiej artystce, wybitnej malarce, lepiej znanej za granicą niż w kraju, zatytułowana „Artystka. Anna Bilińska 1854–1893”. Głównym wątkiem wystawy będzie artystyczna kariera Bilińskiej, wiodąca od pierwszych prób malarskich w Warszawie poprzez naukę w paryskiej Académie Julian aż do udziału w międzynarodowych wystawach sztuki.

Zachęcamy jeszcze zimą

1 lutego Zachęta otworzy się ponownie dla zwiedzających. Już od godz. 12 będzie można oglądać dwa długo wyczekiwane pokazy. Spektakularną wystawę „Rzeźba w poszukiwaniu miejsca” obejmującą prace blisko 100 wybitnych polskich artystów, m.in. Magdaleny Abakanowicz, Aliny Szapocznikow, Katarzyny Kozyry, Władysława Hasiora, Tadeusza Kantora czy Xawerego Dunikowskiego.

rzeba_w_poszukiwaniu_miejsca_fot_monika_stolarska_670

Rzeźba w poszukiwaniu miejsca w Zachęcie (fot. materiały prasowe)

Z kolei „Rhizopolis” to poruszający projekt Joanny Rajkowskiej, która zaprosi widzów do podziemnego miasta korzeni – w jej wizji przyszłości może ono stać się dla ludzi jedyną szansą na przeżycie.

Tego samego dnia zostanie otwarty pokaz prac Macieja Salamona „Prace domowe”. Jak twierdzi artysta, edukacja akademicka stłumiła w nim naturalną przyjemność malowania i dopiero czas pandemicznego lockdownu mu ją przypomniał. Wpadł wtedy na pomysł założenia Firmy Portretowej M. Salamon, nawiązującej do sławnej firmy portretowej Stanisława Ignacego Witkiewicza zainaugurowanej w 1928 r. W wypadku Salamona pomysł stworzenia takiej firmy zrodził się z chęci wypełnienia „podarowanego” przez pandemię wolnego czasu (rodzaj autoironicznej terapii sztuką) oraz z potrzeby utrzymania pięcioosobowej rodziny (firma Witkacego również służyła zarabianiu pieniędzy). Projekt jest śmieszno-gorzkim komentarzem do sytuacji ekonomicznej współczesnego artysty, pozostawionego samemu sobie w trudnych czasach zarazy.

Także inne muzea i galerie cieszą się już na przyjęcie odwiedzających. Z okazji ponownego otwarcia część z nich proponuje bezpłatny wstęp. 

Źródło: PAP, materiały prasowe

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy