ORLEN dementuje opinie ws. decyzji Komisji Europejskiej. „To spekulacje nie mające potwierdzenia w faktach”

Artykuł
Fot. orlen.pl

Pojawiające się w niektórych mediach sugestie, jakoby połączenie PKN Orlen i Grupy Lotos miało się opóźnić lub było zagrożone to spekulacje nie mające potwierdzenia w faktach - podkreśla PKN ORLEN, odnosząc się do pojawiających się opinii dot. decyzji Komisji Europejskiej o wydłużeniu terminu na realizację warunków zaradczych. Koncern podkreśla, że opinie te są nieprawdziwe.

– Pojawiające się w niektórych mediach sugestie, jakoby połączenie PKN Orlen i Grupy Lotos miało się opóźnić lub było zagrożone to spekulacje nie mające potwierdzenia w faktach. Stanowczo podkreślamy, że decyzja KE o wydłużeniu o 2 miesiące terminu na realizację warunków zaradczych nie będzie miała wpływu na formalne zakończenie procesu połączenia PKN Orlen i Lotosu, który zgodnie z harmonogramem zaplanowany jest do końca pierwszego półrocza 2022 roku, o czym informujemy w piątkowym komunikacie prasowym. Wydłużenie o 2 miesiące terminu na realizację środków zaradczych przez KE to z punktu biznesowego bardzo dobra wiadomość – zapewniają w komunikacie. 

– Nie należy doszukiwać się w tym niczego sensacyjnego, ani nie należy patrzeć na decyzję KE przez pryzmat polskiej polityki. Należy ją oceniać przez pryzmat sytuacji makroekonomicznej, a zwłaszcza tego co dzieje się na rynku paliw. Więcej czasu na wybór partnerów biznesowych do wdrożenia środków zaradczych jest krokiem rozsądnym i odpowiedzialnym oraz zgodnym z interesem obu firm i ich akcjonariuszy. Proces fuzji i budowy koncernu multienergetycznego pozostaje niezagrożony – głosi komunikat. 

– Chciałabym również przypomnieć, że równolegle do negocjacji z potencjalnymi partnerami do realizacji warunków zaradczych toczą się procesy przygotowujące obie firmy do połączenia. W październiku br. akcjonariusze Lotosu, reprezentujący zdecydowaną większość udziałów, dali zielone światło na wymagane przez Komisję Europejską zbycie części aktywów Grupy Lotos, co jest najlepszym dowodem, że rynek realizowany projekt ocenia jako potrzebny i perspektywiczny. A na początku listopada br., nastąpiło formalne wydzielenie rafinerii gdańskiej. Jednocześnie z sukcesem zakończyły się rozmowy z partnerami społecznymi Grupy Lotos – deklaruje Obajtek.

– Rozmowy z potencjalnymi nabywcami aktywów uwzględnionych w warunkach zaradczych toczą się od wielu miesięcy. Po to, by negocjacje zakończyły się wynikiem uwzględniającym zarówno interes PKN Orlen, Grupy Lotos oraz plany budowy multienergetycznego koncernu i bezpieczeństwo energetyczne Polski, poproszono Komisję Europejską o prolongowanie terminu na sfinalizowanie negocjacji i przeprowadzenie decyzji korporacyjnych zarówno po stronie PKN Orlen, jak i potencjalnych partnerów. KE podzieliła te argumenty i wyraziła zgodę, co świadczy o tym, że ocenia pozytywnie możliwość zakończenia negocjacji – podsumowuje komunikat.

Źródło: TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy