Niezwykłe znalezisko w Botswanie. Wydobyto gigantyczny diament

Artykuł
Wartość diamentu poznamy po oszlifowaniu
Fot. twitter/AJEnglish

W kopalni Jwaneng w południowej Botswanie wydobyto ważący 1 098 karatów diament. To prawdopodobnie trzeci największy na świecie kamień szlachetny tego rodzaju wydobyty kiedykolwiek.

Informacje o znalezisku przekazała firma Debswana. Lynette Armstrong pełniąca obowiązki dyrektora przekazała, że diament o wymiarach 73 na 52 na 27 mm jest największym jaki odkryto w ciągu 50 lat działalności firmy.

- Z naszej wstępnej analizy wynika, że może to być trzeci co do wielkości klejnot na świecie. Rzadki i niezwykły kamień wiele znaczy w kontekście diamentów i samej Botswany. Przynosi nadzieję narodowi, który walczy - przyznała Armstrong.

Klejnot jest nieznacznie lżejszy od drugiego co do wielkości diamentu na świecie, który również znaleziono w Botswanie w 2015 r.

Firma nie podjęła jeszcze decyzji, czy sprzeda gigantyczny diament za pośrednictwem De Beers (międzynarodowej korporacji specjalizującej się w wydobyciu i handlu diamentami), czy za pośrednictwem państwowej firmy Okavango Diamond Company

- Debswana będzie współpracować z rządem Republiki Botswany i firmą De Beers, aby wycenić i sprzedać diament tak, aby zapewnić maksymalne korzyści mieszkańcom Botswany - przyznała rzeczniczka firmy Rachel Mothibatsela.

W środę przedstawiciele firmy wydobywczej Debswana przekazali rekordowy diament prezydentowi kraju Mokgweetsiemu Masisiemu.

W 2021 roku Debswana chce zwiększyć wydobycie diamentów o 38 proc., do 23 mln karatów.

Źródło: national-geographic

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy