Niemcy: protest klimatyczny przed Bramą Brandenburską. Berlin zablokowany

Artykuł
Protestujący przed Bramą Brandenburską w Berlinie
Fot. Twitter/Extinction Rebellion Berlin #AugustRiseUp 16.08.

Protestujący w ramach ruchu na rzecz ochrony klimatu Extinction Rebellion zablokowali w poniedziałek ulicę Ebertstrasse przed Bramą Brandenburską w Berlinie. Około 200 osób siedzi na ulicy i utrudnia ruch. Tym samym rozpoczął się w stolicy tydzień protestów na rzecz większej ochrony klimatu.

Jak podała na Twitterze berlińska policja, protestujący próbowali zablokować drogi w innych miejscach wokół Bramy Brandenburskiej, ale funkcjonariusze temu zapobiegli.

W kilku miejscach wokół dzielnicy rządowej rozmieszczono patrole policji. Przed parlamentem, na Potsdamer Platz i w sąsiednim Ministerstwie Środowiska stoją w pogotowiu radiowozy - informuje portal rbb24.

Extinction Rebellion pisze na Twitterze o "masowej obecności policji".

W związku z zapowiadanymi protestami policja już rano ostrzegała przed utrudnieniami w ruchu drogowym i za pośrednictwem Twittera wzywała demonstrantów do przestrzegania zasad obowiązujących w pandemii koronawirusa.

Wraz z blokadą przed Brama Brandenburską rozpoczął się tydzień akcji na rzecz większej ochrony klimatu, „sierpniowy RiseUp przeciwko kryzysowi klimatycznemu i wymieraniu gatunków”. Poza Extinction Rebellion w jego organizację zaangażowani są aktywiści Piątków dla Przyszłości, Rodziców dla Przyszłości i Rady Młodzieży. „Rząd zawodzi w kwestii kryzysu klimatycznego” - napisała w poniedziałkowym oświadczeniu rzeczniczka Extinction Rebellion.

Poprzez obywatelskie nieposłuszeństwo sojusz protestacyjny chce wytworzyć „nacisk z ulicy” na zmianę polityki.

Oprócz kolejnych blokad ulic i budynków, zapowiedziano demonstrację we wtorek i dalsze działania w ciągu tygodnia. Czas i miejsce blokad są zawsze podawane do wiadomości przez internet z niewielkim wyprzedzeniem, aby utrudnić policji zablokowanie akcji.

Źródło: PAP/Twitter

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy