NZS o artykule Wyborczej: Argumentacja komunistycznej propagandy

Artykuł
Zdjęcie z esbeckiej obserwacji przy ul. Szewskiej 7 w Krakowie
Fot. archiwum IPN

Niezależny Związek Studentów wydał oświadczenie w związku z artykułem GW poświęconym śmierci krakowskiego opozycjonisty Stanisława Pyjasa w 1977 r.

„Pyjas nie został zamordowany przez peerelowską bezpiekę, nikt przed śmiercią go nie pobił. Czemu udajemy, że tego nie wiemy?” – pyta Wojciech Czuchnowski w swoim materiale.

W odpowiedzi Niezależny Związek Studentów wydał oświadczenie, w którym „stanowczo sprzeciwia się powielaniu argumentacji komunistycznej propagandy”. NZS przypomina, że okoliczności śmierci Stanisława Pyjasa pozostają niejasne, „na co wpływ miało między innymi zakłamanie aparatu komunistycznego państwa”. Według oficjalnej wersji przyczyną śmierci Stanisława Pyjasa był upadek ze schodów. Śledztwo wznowione w 1991 r. wykazało, że Pyjas został śmiertelnie pobity. Z powodu braku możliwości wykrycia sprawcy umorzono je ponownie w 1999 r. „Słuchając relacji bliskich, między innymi przyjaciela, który widział ślady pobicia i nakłuć, uznajemy posługiwanie się argumentacją służb bezpieczeństwa za działanie niegodne” – czytamy w oświadczeniu.

Wcześniej artykuł Czuchnowskiego komentował Bogusław Sonik. „Tekst Czuchnowskiego w GW, powielający za Potocką ubecką wersję śmierci S. Pyjasa, jest tyle wart co kłamstwo, że Potocka znała S. Pyjasa i naszą grupę!” – napisał na Twitterze.

Źródło: portal TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy