Muzeum w Nieborowie i Arkadii. Ruszyły prace nad plenerową operą

Artykuł
Muzeum w Nieborowie i Arkadii powstało w 1945 roku
fot. Darek Piwowarski / MNA

To już kolejna plenerowa inscenizacja operowa przygotowywana w Muzeum w Nieborowie i Arkadii. Wcześniej w tamtejszym pałacu oraz ogrodzie wystawiono spektakle: „Faust" Antoniego Radziwiłła, oraz „Don Giovanni" Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Wszystkie plenerowe wydarzenia powstają przy współpracy dawnych właścicieli pałacu.

- Dzięki wsparciu rodziny jesteśmy w stanie przygotować wspaniałe inscenizacje muzyczne na dziedzińcu pałacu Radziwiłłów. W tym roku, jeżeli pandemia nas uwolni, przygotowujemy się bardzo ambitnie do wystawienia opery „Goplana” Władysława Żeleńskiego. Będzie to duże przedsięwzięcie, większe niż „Faust” i „Don Giovanni” - powiedziała Monika Antczak kurator Muzeum w Nieborowie i Arkadii.

Muzeum w Nieborowie i Arkadii powstało w 1945 roku. W jego skład wchodzą Pałac Radziwiłłów wraz z ogrodem w Nieborowie i Ogród Romantyczny Heleny Radziwiłłowej w Arkadii. Do końca stycznia 1945 pałac w Nieborowie i ogród w Arkadii znajdowały się na obszarze dóbr ordynata ołyckiego księcia Janusza Radziwiłła. Cała rodzina Radziwiłłów w lutym 1945 została deportowana przez służby NKWD do Związku Radzieckiego i osadzona w obozie w Krasnogorsku. Ówczesny dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie Stanisław Lorentz, zgodnie z wcześniejszym porozumieniem z Radziwiłłem, otoczył opieką unikatowy pałac nieborowski i jego zbiory oraz zabytkowy ogród w Arkadii, włączając je niezwłocznie w skład warszawskiego Muzeum Narodowego, jako jego oddział. To uratowało pałac i jego zbiory przed dewastacją i rozproszeniem w najgorszym okresie ortodoksyjnego stalinizmu.

p1_670

 

Źródło: Radio Łódź/MNA

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy