Marian Turski i Anna Brzyska odebrali Nagrody im. ks. Stanisława Musiała

Artykuł
Działaczka społeczna Anna Brzyska
Fot. Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie / Paulina Miś-Wiewióra

Dziennikarz i historyk Marian Turski oraz działaczka społeczna Anna Brzyska odebrali w piątek Nagrody im. ks. Stanisława Musiała za rok 2020. Wyróżnienie to jest przyznawane osobom zasłużonym dla dialogu chrześcijańsko-żydowskiego i polsko-żydowskiego.

W pierwszej kategorii kapituła, której przewodniczy rektor UJ prof. Jacek Popiel, nagrodziła Mariana Turskiego. Ten urodzony w 1926 roku historyk i dziennikarz w młodości sam doświadczył prześladowania: w czasie wojny był przesiedlony do łódzkiego getta, następnie więziony w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau i w Buchenwaldzie, przeżył marsz śmierci z Auschwitz do Wodzisławia Śląskiego.

Marian Turski dziękując za nagrodę podkreślił, że szczególnie cieszy go, iż jest ona związana z postacią ks. Stanisława Musiała. "Staszek nosił w sobie cierpienie i winę całego świata. On nosił w sobie poczucie winy, za to co się stało złego, on czuł się winnym jakby mojego losu hiobowego (…). Myślę, że to co Staszka łączyło ze mną, to jest jakaś wspólna nuta, czy wspólny element chyba cierpienia (…). Staszek był jednym z tych, którzy pomogli mi coś zrozumieć w moim życiu" - wspominał laureat.

Za podejmowanie inicjatyw społecznych na rzecz pojednania kapituła nagrodziła prezes Stowarzyszenia "Pamięć i dialog. Wspólna historia" Annę Brzyską, zaangażowaną w przywracanie pamięci o przedwojennej żydowskiej społeczności małopolskiego Brzeska.

Rektor UJ przypomniał w laudacji, że. - dzięki jej działaniom w Brzesku m.in. uporządkowano cmentarz, co roku odbywają się Marsze Pamięci w rocznicę zagłady tamtejszego getta, stworzono Księgę Pamięci Żydów z Brzeska i powiatu brzeskiego, przygotowana została dokumentacja cmentarza żydowskiego. Annie Brzyskiej w podejmowane przez nią działania udało się włączyć lokalną społeczność, władze Brzeska i działające w mieście instytucje, w tym szkoły, a także potomków brzeskich Żydów - wskazał.

Nagrodę im. ks. Stanisława Musiała ustanowił w 2008 roku Klub Chrześcijan i Żydów "Przymierze". Jej fundatorami są: rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezydent Krakowa i Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie. Nagroda jest przyznawana w dwóch kategoriach: za twórczość promującą ducha dialogu i współpracy chrześcijańsko-żydowskiej i polsko-żydowskiej oraz za podejmowanie inicjatyw społecznych na rzecz pojednania.

Źródło: przymierze.krakow.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy