Sondaż. Poprawia się ocena działalności Kościoła

Artykuł
Fot. Cathopic

W porównaniu z badaniem sprzed pół roku poprawiła się ocena działalności Kościoła katolickiego w Polsce. Dobrze jest on oceniany przez 45 proc. Polaków, źle przez 41 proc. W marcu było to odpowiednio 43 i 47 proc. – wynika z najnowszego sondażu CBOS na temat oceny działania różnych instytucji w Polsce.

Jak precyzuje CBOS, wprawdzie opinie o Kościele katolickim są nadal bardzo zróżnicowane, jednak obecnie te pozytywne minimalnie się umocniły.

Poza respondentami zaangażowanymi w praktyki religijne, zwłaszcza uczestniczącymi w nich kilka razy w tygodniu, pozytywnymi opiniami o Kościele katolickim najbardziej wyróżniają się zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości, ankietowani deklarujący poglądy prawicowe, najstarsi badani (65+), osoby mające wykształcenie podstawowe, uzyskujące niskie dochody per capita (od 1000 zł do 1499 zł) oraz mieszkańcy wsi.

Dezaprobatę, poza niezaangażowanymi religijnie (i uczestniczącymi w praktykach religijnych sporadycznie), najczęściej wyrażają potencjalni wyborcy Lewicy i Koalicji Obywatelskiej (w mniejszym stopniu także Polski 2050), osoby o lewicowej orientacji politycznej, mieszkańcy największych miast, najlepiej wykształceni oraz badani z gospodarstw domowych o najwyższych dochodach w przeliczeniu na osobę.

Wśród niezdecydowanych, na kogo głosować, 41 proc. ankietowanych wyraża się o Kościele pozytywnie, negatywnie zaś – 37 proc. Aż 22 proc. nie ma zdania w tej kwestii.

Źródło: eKai

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy