Przesłanie św. Brata Alberta powinno nam przyświecać każdego dnia, abyśmy wspólnie działali dla dobra wspólnego, dla drugiego człowieka, pomagali tym, którzy są w kryzysie – mówiła w sobotę we Wrocławiu minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Minister wzięła w sobotę udział w jubileuszu 40-lecia Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. W uroczystej gali w Narodowym Forum Muzyki w Wrocławiu uczestniczyli także przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych.
Maląg podkreśliła, że jubileusz to moment podsumowania. „To także moment podziękowania dla państwa za to, co czynicie każdego dnia dla drugiego człowieka” – powiedziała.
„Tak, jak św. Brat Albert powiedział: powinniśmy być dobrzy jak chleb, który jest na stole i z którego każdy może skorzystać, aby nikt nie był głodny i oby nam to przesłanie przyświecało każdego dnia, abyśmy wspólnie działali dla dobra wspólnego, dla drugiego człowieka, podejmowali takie rzeczy, aby ludziom, którzy potrzebują w danym momencie wsparcia, bo są w kryzysie, w trudnej sytuacji była wyciągnięta pomocna dłoń. (…) Abyśmy przede wszystkim na końcu swojej drogi jako ludzie i swojej drogi zawodowej mogli podsumować to, że zrobiliśmy coś dobrego nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla drugiego człowieka” – mówiła Maląg.
Zwróciła uwagę, że to właśnie czynią wszyscy członkowie Towarzystwa, nie szczędząc swojego czasu i determinacji. „Wiem, jak państwo zabiegacie o to, aby wsparcie i to wsparcie z różnych źródeł - samorządowych i rządowych było realizowane. (…) Uważam, że powinniśmy razem, przede wszystkim tworząc różnorakie programy, które mają swoje zabezpieczenie finansowe w środkach rządowych, razem z samorządem, z organizacjami pozarządowymi tworzyć dobre rzeczy i te dobre rzeczy zobowiązujemy się tworzyć dla państwa, dla drugiego człowieka” – zapewniła.
Podczas jubileuszu 40-lecia Towarzystwa Pomocy św. Brata Alberta wręczyłam Odznaki Honorowe Ministra Rodziny i Polityki Społecznej Primus in Agendo. pic.twitter.com/522vBh90m5
— Marlena Maląg (@MarlenaMalag) November 6, 2021
Minister odczytała też list, który skierował do uczestników sobotniej uroczystości premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu podkreślił w nim, że obchody jubileuszu 40-letcia działalności Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta to wydarzenie szczególne. „Dziś podsumowujecie państwo cztery dekady istnienia środowiska, którego celem jest udzielenie pomocy potrzebującym. Za realizację tego pięknego dzieła z całego serca państwu dziękuję” – zaznaczył.
Premier wskazał też, że patron Towarzystwa, św. Adam Chmielowski był człowiekiem niezwykłym i choć żył w innej epoce i zmarł ponad sto lat temu, jego historia nadal stanowi źródło inspiracji.
„Dziś podążacie państwo drogą przez niego wyznaczonych celów, a przesłanie, które wyrażał o niezbywalnej godności każdego człowieka, przenosicie w teraźniejszość. Dzięki oferowanym przez Towarzystwo metodom wsparcia - od najbardziej tradycyjnych jak schroniska czy jadłodajnie, po nowoczesne centra integracji społecznej, mieszkania treningowe - udzielacie państwo potrzebującym nie tylko bezpośredniej pomocy, ale także dajecie im możliwość trwałej życiowej zmiany” – napisał w liście szef rządu.
Zaznaczył też, że stosunek do osób potrzebujących, do osób w kryzysie jest miarą naszej wrażliwości. „Dziękuję więc za to, że od dekad dajecie państwo świadectwo człowieczeństwa, że czynicie państwo naszą rzeczywistość lepszą, niewykluczającą, otwartą na innych” – dodał.
Podczas uroczystych obchodów 40-lecia działalności Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta wręczyłam w imieniu Prezydenta @AndrzejDuda odznaczenia państwowe oraz odczytałam list od Premiera @MorawieckiM. pic.twitter.com/mW6hqLNNQy
— Marlena Maląg (@MarlenaMalag) November 6, 2021
W uroczystości wziął także udział prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. „Cieszę się, że możemy na was na co dzień liczyć. Wrocław jest doskonałym przykładem miasta, samorządu, w którym - zresztą w myśl konstytucyjnej zasady subsydiarności, pomocniczości – przekazujemy zadania do realizacji organizacjom pozarządowym i akurat obszar pomocy społecznej jest doskonałym tego dowodem i przykładem, bo we Wrocławiu właściwie wszystkie działania pomocowe realizowane są przy udziale, czy poprzez organizacje pozarządowe” – wskazał dodając, że na tej pomocowej mapie Wrocławia istotnym aktorem jest od lat właśnie Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.
„Za to chciałbym podziękować w imieniu naszej wspólnoty. Za to, że jesteście, za wszystkie nowe pomysły, nowe idee. Wrocław jest miastem, które potrafi słuchać, które jest też odważne w podejmowaniu nowych wyzwań i z chęcią realizuje kolejne pomysły, tak więc czekamy na kolejne. Zawsze możecie na nas liczyć” – zapewnił.
Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta jest jedną z największych organizacji pozarządowych w Polsce i pierwszą, która zajęła się w kraju niesieniem pomocy bezdomnym. Zostało zarejestrowane w grudniu 1981 roku we Wrocławiu. Obecnie działalność prowadzona jest w 64 kołach na terenie Polski.
Wzięłam dziś udział w pięknej uroczystości - w obchodach 40-lecia działalności Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. Za realizację tego dzieła dziękuję Państwu z całego serca! pic.twitter.com/s4qY7XNQIx
— Marlena Maląg (@MarlenaMalag) November 6, 2021
Działania TBA nie ograniczają się jedynie do pomocy bezdomnym, podopiecznymi organizacji są również ludzie starsi, ubodzy, dzieci, osoby, które znalazły się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej. Towarzystwo gromadzi środki na najbardziej niezbędne codzienne potrzeby: żywność, odzież, środki czystości, pomoce szkolne dla dzieci, bieżące naprawy i utrzymanie schronisk i domów opieki.