Teleskop Webba: Przełomowe odkrycie? Silne dowody na życie pozaziemskie

Naukowcy ogłosili, że zaobserwowali najsilniejsze dotychczas dowody na potencjalne istnienie życia poza naszym Układem Słonecznym.
Obserwacje teleskopu Jamesa Webba dotyczące planety K2-18 b, oddalonej o 124 lata świetlne od Ziemi, wskazują na obecność związków chemicznych, które na Ziemi są produkowane przez organizmy żywe.
Zespół astrofizyków kierowany przez profesora Nikku Madhusudhana z Uniwersytetu w Cambridge donosi o wykryciu w atmosferze K2-18 b sulfidu dimetylu (DMS) i disulfidu dimetylu (DMDS). Substancje te, na Ziemi, są głównie wytwarzane przez fitoplankton morski.
Profesor Madhusudhan podkreśla, że odkrycie to, choć obiecujące, wymaga ostrożnej interpretacji. Istnieje możliwość, że związki te powstają w wyniku procesów niebiologicznych, które nie są nam jeszcze znane. Niezbędne są dalsze badania, aby wykluczyć inne potencjalne źródła DMS i DMDS.
K2-18 b, planeta o masie około dziewięciokrotnie większej od Ziemi i promieniu 2,6 razy większym, znajduje się w strefie zamieszkiwalnej swojej gwiazdy – chłodnego, czerwonego karła. Wcześniejsze obserwacje, w tym te wykonane przez teleskop Hubble'a, sugerowały obecność wody w atmosferze planety.
Odkrycie DMS i DMDS na K2-18 b zostało opublikowane w "The Astrophysical Journal Letters". Naukowcy podkreślają, że choć nie jest to ostateczny dowód na życie pozaziemskie, to stanowi znaczący krok w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, czy jesteśmy sami we wszechświecie. Nie wszyscy naukowcy są jednak przekonani co do jednoznaczności tych dowodów, wskazując na konieczność dogłębnej analizy warunków panujących na K2-18 b.
Źródło: Republika
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X
Polecamy Debata Republiki
Wiadomości
Najnowsze
