Kościół przeciw bezrobociu. Franciszek I: Godność nie pochodzi od pieniędzy, ale od pracy

Artykuł
Papież Franciszek I
Fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Samobójstwa wśród młodzieży, puste kołyski, brak pracy — o tych problemach Włoch mówił w sobotę papież Franciszek przedstawicielom projektu społecznego Episkopatu na rzecz przeciwdziałania bezrobociu. „Brzuch ciążowy stał się powodem wstydu” - zaznaczył papież.

Inicjatywa Kościoła nosi nazwę Projekt Policoro, od miejscowości na południu Włoch, gdzie powstał ćwierć wieku temu.

W przemówieniu do młodych ludzi, zaangażowanych w tę inicjatywę Franciszek oświadczył podczas audiencji w Watykanie, że praca to kwestia godności.
- Godność osoby nie pochodzi od pieniędzy, od rzeczy, które się wie, ale od pracy. Chciałbym zatrzymać się na poważnym problemie bezrobocia, które sprawia, że wielu młodych ludzi szuka alienacji — powiedział papież. Zwrócił następnie uwagę na zjawisko samobójstw.

Demograficzna zima

Zauważył, że Italia pogrążona jest w zimie demograficznej. Brakuje młodych ludzi — stwierdził papież i dodał, że średnia wieku mieszkańców kraju to 47 lat.

Przywołał dylematy młodych Włochów: „Jak mogę mieć dzieci, jeśli nie mam pracy?”, „Jak kobieta może mieć dzieci, skoro gdy tylko szef zobaczy ją z brzuchem, przegna ją?”. „Doszło do tego, że ciążowy brzuch stał się powodem wstydu” - powiedział.

- Musicie działać przeciwko temu po to, by młodzi ludzie zaczęli marzyć, by zostawali rodzicami, by mieli dzieci i aby mieli pracę — wzywał.

Ekonomii nadać duszę

Franciszek zaapelował do młodzieży, by „nadała duszy ekonomii” i by tkała solidarne społeczeństwo w momencie, gdy ekonomia wyparowuje w finansach. To nowa, bardziej wyszukana forma łańcuszka świętego Antoniego, który dobrze znamy — ocenił.

Papież wskazywał, że „zajmować się kwestią pracy to promować godność osoby. Nie lękajcie się. Zachęcam was, byście działali na rzecz modelu gospodarki alternatywnego dla tego konsumpcyjnego”  wezwał.

Trzeba zająć się młodzieżą

Jego zdaniem fundamentami nowego modelu muszą być dzielenie się, braterstwo, bezinteresowność i zrównoważony rozwój.

Franciszek wyraził przekonanie, że trzeba zająć się młodzieżą, która nie znajduje pracy, jest zmęczona życiem, pogrążona w depresji i nie marzy już o innym świecie.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy