Holandia: Były premier opuszcza chadecję. Jego zdaniem partia jest zbyt proizraelska

Artykuł
Dries van Agt
Fot. PAP/EPA/MARCEL VAN HOORN

Były premier Dries van Agt opuszcza chadecję. Apel Chrześcijańsko-Demokratyczny jest jego zdaniem zbyt proizraelski i „nie popiera wystarczająco Palestyńczyków”. Według sondaży CDA straciła ostatnio dwie trzecie wyborców.

„Nie mogę już dłużej znieść tego niemiłosierdzia, z jakim CDA traktuje Palestyńczyków” – napisał w oświadczeniu przekazanym mediom były premier.

Jego zdaniem partia jest zbyt proizraelska i nie potępiła „żydowskiej przemocy wobec Palestyńczyków w Strefie Gazy”.
Lider współrządzącej chadecji Woopke Hoekstra napisał w odpowiedzi na Twitterze, że jest mu bardzo przykro, że Van Agt zrezygnował z członkostwa w partii. „Jako partia jesteśmy zaangażowani w trwały pokój na Bliskim Wschodzie, pracując nad rozwiązaniem dwupaństwowym” – pisze Hoekstra.

Pod koniec maja Tweede kamer, izba niższa parlamentu, głosowała wnioski lewicy o wyrażenie poparcia dla Palestyńczyków. CDA głosowała przeciwko. „Zachowanie frakcji głęboko mnie rozczarowało i zraniło. Żegnam cię w smutku” – napisał były premier, który pełnił funkcję w latach 1977-1982.

Chadecy mają więcej kłopotów

Odejście Van Agta to nie jedyny kłopot chadeków. Najnowszy sondaż pracowni Maurice de Hond (MdH) daje CDA jedynie sześć mandatów, obecnie chadecja dysponuje 15 posłami. MdH prognozuje, że Apel Chrześcijańsko-Demokratyczny może liczyć tylko na takie samo poparcie jak Partia na rzecz zwierząt (PvdD).

„Chadecja miała ostatnio tyle problemów, że mogłaby nimi obdarować wszystkie pozostałe partie razem wzięte” – powiedział Michiel Driebergen, publicysta dzienników „Trouw” i „Reformatorisch Dagblad”.

Partią wstrząsnęła afera korupcyjna w regionalnym rządzie Limburgii, z powodu której chadecja została z niego po prostu wyrzucona. Dodatkowo związany z CDA lobbysta Sywert van Lienden miał zarobić miliony euro na sprzedaży maseczek dzięki kontraktowi z rządem, w którym ministrem zdrowia jest były lider chadecji Hugo de Jonge. By tego było mało, z członkostwa w partii zrezygnował niezwykle popularny poseł Pieter Omtzigt. To właśnie on przyczynił się do ujawnienia afery z zasiłkami, która bezpośrednio przyczyniła się do upadku rządu Ruttego w styczniu 2021 roku.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy