„Zapal znicz pamięci”. IPN przypomina o Polakach zamordowanych na początku okupacji
W niedzielę, 24 października Instytut Pamięci Narodowej przypominać będzie o Polakach zamordowanych m.in. w pierwszych miesiącach okupacji niemieckiej w 1939 r. w Wielkopolsce, na Pomorzu, Kujawach, Śląsku i Ziemi Łódzkiej. To kolejna edycja akcji „Zapal znicz pamięci”.
Przed 1 listopada IPN zachęca do upamiętnienia miejsc egzekucji Polaków i niemieckiego terroru na ziemiach wcielonych w czasie ostatniej wojny do III Rzeszy Niemieckiej.
#ZapalZniczPamięci w #DolinaŚmierci #Chojnice @ipngovpl pic.twitter.com/BVjI33QxvC
— ks. Janusz Chyła ???????? (@Janusz1967) October 23, 2021
„W Wielkopolsce to m. in. groby kobylnickie, groby k. Rożnowa oraz groby w Lasach Palędzko-Zakrzewskich, zaś w regionie łódzkim skupiamy się na Lesie Lućmierskim i obozie przejściowym na Radogoszczu. Akcja objęta jest patronatem Muzeum Historii Polski oraz portalu www.dzieje.pl” - poinformowała Marzena Kumosińska z OBEN łódzkiego oddziału IPN.
Najważniejszym miejscom pamięci niemieckiego terroru na początku II wojny światowej poświęcone są krótkometrażowe filmy.
Dworzec w Ciechanowie otrzymał imię por. Romana Dziemieszkiewicza ps. „Adam”, „Pogoda”, jednego z Niezłomnych, którzy w trosce o wolność Ojczyzny nie wahali się położyć na szali swego życia. W uroczystości uczestniczył zastępca prezesa #IPN prof. Krzysztof #Szwagrzyk. pic.twitter.com/5g1986poV3
— Instytut Pamięci Narodowej (@ipngovpl) October 23, 2021