Papież: Trzeba przekraczać mury egoizmów i interesów osobistych oraz narodowych

Artykuł
Papież: Należy przekraczać bariery ideologii, które dzielą i wzmacniają nienawiść
Fot. PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Papież Franciszek oświadczył w sobotę, że obowiązkiem chrześcijan jest przekraczanie „murów egoizmów i interesów osobistych oraz narodowych”. „Wszyscy możemy być braćmi” – mówił przedstawicielom Fundacji Centesimus Annus. To tytuł społecznej encykliki św. Jana Pawła II z 1991 roku.

Franciszek przyjął na audiencji w Watykanie uczestników konferencji fundacji, która odbyła się pod hasłem „Solidarność, współpraca i odpowiedzialność. Antidotum, by zwalczać niesprawiedliwość, nierówności i wykluczanie”.

– Jako chrześcijanie jesteśmy wezwani do miłości bez granic i bez limitów; to znak i świadectwo tego, że można przekroczyć mury egoizmów i interesów osobistych oraz narodowych, władzy pieniądza, która często decyduje o sprawach narodów – powiedział papież.

– Należy przekraczać bariery ideologii, które dzielą i wzmacniają nienawiść, każdą barierę historyczną i kulturową, i przede wszystkim obojętność – mówił.

– Może to wydawać się utopią, ale my wolimy wierzyć, że jest to marzenie możliwe do zrealizowania – podkreślił Franciszek.

Przypomniał, że niepewność i tymczasowość, które naznaczają życie wielu osób i wspólnot, pogłębiły się z powodu „systemu ekonomicznego, odrzucającego życie w imię bożka pieniądza oraz podsycającego postawy chciwości wobec zasobów Ziemi i różne formy niesprawiedliwości”.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy