Przejdź do treści
Radio Republika Zachęcamy do słuchania naszego internetowego Radio Republika na stronie radiotvrepublika.pl
Ważne Bazylika pw. Św. Krzyża w Warszawie, 1 kwietnia, godz. 20.00, Msza św. w intencji śp. Barbary Skrzypek
Wydarzenie 12.04 o 12.00 w Warszawie odbędzie się Marsz z Okazji 1000-lecia Królestwa Polskiego oraz bicie rekordu w liczbie par tańczących jednocześnie poloneza
Spotkanie Klub Gazety Polskiej Aleksandrów Łódzki zaprasza na spotkanie z Piotrem Kaletą, posłem PiS. Spotkanie odbędzie się 1 kwietnia, o godz. 18:00 - przy ul. Wojska Polskiego 128, Aleksandrów Łódzki
Spotkanie Klub Gazety Polskiej Łuków zaprasza 2 kwietnia, o godz. 18:40, na spotkanie z Adamem Borowskim. Odbędzie się ono w Sali Konferencyjnej Budynku Poklasztornego przy Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, ul. Ks. kard. Stefana Wyszyńskiego 41 w Łukowie
Wydarzenie Bydgoski Klub Gazety Polskiej w imieniu Bydgoskich Patriotów zaprasza 2 kwietnia na Bydgoski Marsz Pamięci Jana Pawła II. Początek zgromadzenia o godz. 19 na Starym Rynku (marsz wyruszy o godz. 20)
NBP Mamy 480 ton złota! – poinformował prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego

Czy szczątki ofiar Wołynia wreszcie spoczną na polskiej ziemi?

Źródło: IPN

Prezes IPN Karol Nawrocki podkreślił, że Instytut czeka w gotowości na rozpoczęcie prac na Wołyniu. We wtorek Ukraina potwierdziła, że nie ma żadnych przeszkód do prowadzenia prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych na jej terytorium.

Walka o możliwość ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej trwała przez wiele lat, a rozpoczęła się jeszcze w latach 90. Prowadzona była głównie przez polskich historyków, działaczy społecznych oraz organizacje kombatanckie. Szczególnie aktywne były środowiska związane z Instytutem Pamięci Narodowej (IPN), a także przedstawiciele rodzin ofiar. Ważną rolę odegrały takie osoby jak dr Leon Popek czy Ewa Siemaszko, którzy nie tylko dokumentowali zbrodnie, ale również nieustannie apelowali o godne upamiętnienie ofiar.

Przełom nastąpił w 2023 roku, kiedy po latach blokad i sporów politycznych, polskie i ukraińskie władze osiągnęły porozumienie dotyczące możliwości prowadzenia ekshumacji. Ważnym momentem była wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Kijowie, gdzie po rozmowach z Wołodymyrem Zełenskim doszło do zgody na wznowienie prac poszukiwawczych. W efekcie w 2023 roku rozpoczęto pierwsze po latach ekshumacje na terenie Wołynia, co było symbolicznym krokiem w kierunku upamiętnienia i pojednania.

„Deklaracja władz Ukrainy ws. rozpoczęcia prac ekshumacyjnych na Wołyniu cieszy. Teraz czas na pozytywne rozpatrzenie naszych wniosków. Czekamy w gotowości do rozpoczęcia prac” -powiedział dr. Nawrocki cytowany przez IPN na platformie X.

 Decyzja o zniesieniu obowiązującego od 2017 r. moratorium na poszukiwania i ekshumacje szczątków polskich ofiar zbrodni wołyńskiej została ogłoszona podczas wspólnej konferencji prasowej ministrów spraw zagranicznych Polski i Ukrainy Radosława Sikorskiego i Andrija Sybihy.

Między Warszawą i Kijowem od wiosny 2017 r. trwa spór wokół zakazu poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar wojen i konfliktów na terytorium Ukrainy, wprowadzonego przez ukraiński IPN. Zakaz został wydany po zdemontowaniu pomnika UPA w Hruszowicach, do którego doszło w kwietniu 2017 r.

Polskę i Ukrainę od wielu lat różni pamięć o roli Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii, która w latach 1943-45 dopuściła się ludobójczej czystki etnicznej na ok. 100 tysiącach polskich mężczyzn, kobiet i dzieci. 

Dla polskiej strony była to zbrodnia ludobójstwa (masowa i zorganizowana), choć niejednokrotnie strona ukraińska przedstawiała to jako efekt symetrycznego konfliktu zbrojnego, za który w równym stopniu odpowiedzialne były obie strony. Dodatkowo Ukraińcy chcą postrzegać OUN i UPA wyłącznie jako organizacje antysowieckie (ze względu na ich powojenny ruch oporu wobec ZSRS), a nie antypolskie.

W latach 2017-2024 IPN wystosował do organów ukraińskiej administracji dziewięć oficjalnych wniosków ogólnych, które obejmowały uzgodnienie możliwości prowadzenia prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych łącznie w 65 lokalizacjach (miejsca powtarzały się w związku z koniecznością ponawiania wniosków). Część z nich została rozpatrzona pozytywnie i przeprowadzone zostały prace, w innych miejscach nie wyrażono zgody na prace, a niektóre wnioski pozostały bez odpowiedzi.

Źródło: Republika/IPN/PAP

Wiadomości

Trump ostrzega: jeśli Zełenski to zrobi, będzie miał duże problemy

Tajny dokument Pentagonu wskazuje głównego wroga USA

Trump nie wyklucza trzeciej kadencji! "Są metody, nie żartuję"

Tydzień, który wstrząśnie światem? Cła zawisły nad wieloma

Mężczyzna w stanie ciężkim po ataku niedźwiedzia

Najdłużej urzędujący burmistrz w Polsce ma następcę

Lucy Thomson straciła koronę Miss Szkocji! Pogryzła ludzi

Koniec ery prywatności? Nadchodzi Dzień Q... Globalna panika

Anglicy bez lęku przed USA. Biorą, co chcą

W Klubie Republiki o zatrzymaniach, aresztach wydobywczych i łamaniu praworządności

Litwa: nurkom udało się podczepić linę do zatopionego pojazdu żołnierzy USA

Miał napaść na 14-latkę. Jest wniosek o areszt

PŚ w skokach. Tschofenig rozbił bank, Wąsek najlepszym z Polaków

Według posłanki KO prezydencja w UE jest ważniejsza niż 1000-lecie Królestwa Polskiego

Morawiecki: zeznania Pawła S. to stek bzdur i konfabulacji

Najnowsze

Trump ostrzega: jeśli Zełenski to zrobi, będzie miał duże problemy

Mężczyzna w stanie ciężkim po ataku niedźwiedzia

Najdłużej urzędujący burmistrz w Polsce ma następcę

Lucy Thomson straciła koronę Miss Szkocji! Pogryzła ludzi

Koniec ery prywatności? Nadchodzi Dzień Q... Globalna panika

Tajny dokument Pentagonu wskazuje głównego wroga USA

Trump nie wyklucza trzeciej kadencji! "Są metody, nie żartuję"

Tydzień, który wstrząśnie światem? Cła zawisły nad wieloma