Przejdź do treści
14:04 Greckie media: Zatrzymano i doprowadzono do prokuratury podejrzanych o zabójstwo polskiego profesora
13:32 IMGW: czwartek i piątek pochmurne, z burzami i przelotnym deszczem
13:08 M. Błaszczak: z punktu widzenia polskich interesów, propozycja budżetu UE jest fatalna
12:54 Irak: Liczba ofiar śmiertelnych pożaru w centrum handlowym w Al-Kut wzrosła do 69
11:45 Zachodniopomorskie: Kilkanaście kąpielisk zamkniętych z powodu wysokich fal i silnego wiatru
10:45 Sąd Najwyższy: dodanie adnotacji do uchwały SN to bezprawna ingerencja rządu
10:39 Pakistan: Co najmniej 54 osoby zginęły wskutek ulewnych deszczów i powodzi
10:20 Polska: MSZ zakomunikowało ambasadzie Rosji, że atak na fabrykę firmy Barlinek to złamanie prawa międzynarodowego
09:48 NATO: trwają przygotowania do przekazania Ukrainie dodatkowych systemów Patriot
09:29 Reuters: grupy hakerskie powiązane z Chinami atakują tajwański przemysł półprzewodników
08:56 Korea Południowa: Sąd Najwyższy uniewinnił szefa Samsunga w sprawie głośnej fuzji
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Klub „GP” Wejherowo zaprasza na spotkanie autorskie z Adamem Borowskim pt."Losy PEOWIACZEK inspiracją do obrony suwerenności Polski”, 22 lipca (wtorek), godz. 18:00, sala JPII przy Kolegiacie PW. Św Trójcy ul Kościuszki, przy Placu Wejhera, Wejherowo
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Wydarzenie Klub „GP” Milanówek zaprasza na obchody 81. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 2 sierpnia, g. 15.00 Msza św. w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej ul. Szkolna 7. Po mszy uroczystość na cmentarzu w Milanówku przy grobach Powstańców Warszawskich
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Polska 6 sierpnia – co wydarzyło się tego dnia

Źródło: TV Republika

Tego dnia na Jasną Górę wyruszyła pierwsza pielgrzymka warszawska; w Krakowie rozpoczęto sypanie Kopca Józefa Piłsudskiego; zaczęła działać Harcerska Poczta Polowa; Bronisław Komorowski złożył przed Zgromadzeniem Narodowym przysięgę prezydencką; Andrzej Duda złożył przed Zgromadzeniem Narodowym przysięgę prezydencką. Urodzili się m. in. Kazimiera Iłłakowiczówna, Henryk Józewski, Aleksander Bocheński, Wojciech Fortuna, Jacek Poniedziałek. Zmarli natomiast: Klemens Bachleda, Włodzimierz Zagórski, Krystyna Wańkowicz, Wanda Siemaszkowa, Fryderyk Jarossy, Wojciech Kołaczkowski, Roman Opałka, Karol Grunberg, Lidia Korsakówna oraz Tadeusz Terlikowski.

1409 - Wielki mistrz zakonu krzyżackiego Ulrich von Jungingen wysłał z Malborka posłów z formalnym wypowiedzeniem wojny Polsce. Dokument został doręczony przebywającemu w Korczynie królowi Władysławowi II Jagielle 14 sierpnia. 

1657 - W Czehryniu zmarł Bohdan Chmielnicki, hetman zaporoski, przywódca powstania kozackiego przeciwko Rzeczypospolitej w latach 1648-1654. 

1711 - Na Jasną Górę wyruszyła pierwsza pielgrzymka warszawska. 

1847 - Na stację w Katowicach wjechał pierwszy pociąg osobowy. 

1892 - W Wilnie urodziła się Kazimiera Iłłakowiczówna, poetka, tłumaczka; w latach 1926-1935 sekretarka marszałka Józefa Piłsudskiego w Ministerstwie Spraw Wojskowych. 

1892 - W Kijowie urodził się Henryk Józewski, polityk, malarz; komendant POW w Kijowie; wojewoda wołyński (1928-1929 i 1930-1938), zwolennik polsko-ukraińskiej współpracy; szef MSW (1929-1930); wojewoda łódzki (1938-1939); komendant Okręgu Warszawa-Miasto, a następnie Warszawa-Województwo SZP-ZWZ (1939-1940); wydawca podziemnej prasy; po 1945 r. współpracował z Delegaturą Sił Zbrojnych i Zrzeszeniem WiN; w 1953 r. aresztowany przez władze komunistyczne, skazany na dożywocie; w 1956 r. zwolniony z więzienia. 

1897 - Adam Asnyk został pochowany w Krypcie Zasłużonych na Skałce w Krakowie. 

1904 - W Czuszowie koło Miechowa urodził się Aleksander Bocheński, eseista, tłumacz, publicysta, związany ze Stowarzyszeniem „Pax”. 

1910 - Na Małym Jaworowym Szczycie zginął wybitny przewodnik i ratownik tatrzański Klemens (Klimek) Bachleda; do tragedii doszło podczas akcji, która wyruszyła na pomoc młodemu taternikowi Stanisławowi Szulakiewiczowi

1914 – I. Kompania Kadrowa wyruszyła z krakowskich Oleandrów w kierunku granicy Królestwa Polskiego. 

1918 – I. wojna światowa: zwycięstwo wojsk ententy w II bitwie nad Marną, koniec ostatniej niemieckiej ofensywy. 

1926 - Dekret prezydenta Rzeczypospolitej o ustanowieniu Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych. 

1927 - Po zwolnieniu z więzienia wojskowego na Antokolu w Wilnie w niewyjaśnionych okolicznościach zaginął gen. Włodzimierz Zagórski, oficer wywiadu austriackiego, szef sztabu Komendy Legionów Polskich; w niepodległej Polsce m.in. szef Departamentu Lotnictwa; w czasie zamachu majowego stanął po stronie rządu; aresztowany 15 maja 1926 r. 

1934 - W 20. rocznicę wymarszu I. Kompanii Kadrowej w Krakowie rozpoczęto sypanie Kopca Józefa Piłsudskiego

1942 - W czasie Wielkiej Akcji Likwidacyjnej przeprowadzanej przez Niemców w warszawskim getcie, prawdopodobnie 6. sierpnia, zastrzelony został Roman Kramsztyk, malarz, rysownik, członek i współzałożyciel Towarzystwa Artystów Polskich „Rytm”. 

1943 - Niemcy rozstrzelali 24. mieszkańców wsi Wirkowice na Lubelszczyźnie i 17. mieszkańców Podstoły na Kielecczyźnie. 

1944 – Powstanie Warszawskie: w Śródmieściu zaczęła działać Harcerska Poczta Polowa. 

1944 – Powstanie Warszawskie: zginęła Krystyna Wańkowicz ps. „Anna”, łączniczka dowódcy batalionu „Parasol”, starsza córka Melchiora Wańkowicza

1944 - W lesie pod Wólką Waniewską na Białostocczyźnie oddział zwiadowczy SS dokonał mordu na 61. ukrywających się tam mieszkańcach okolicznych wsi. 

1944 - W Moskwie rozpoczęły się rozmowy delegacji PKWN ze Stalinem i Mołotowem oraz negocjacje PKWN i premiera Stanisława Mikołajczyka na temat utworzenia jednego ośródka władzy w Polsce. 

1944 - W Lublinie NKWD aresztowało dowódcę 9. Dywizji Piechoty AK gen. Ludwika Bittnera

1944 - Oddział UPA zaatakował Baligród koło Leska. Ukraińcy zamordowali 42 polskich mieszkańców tej miejscowości. 

1946 – Na Cmentarzu Powstańców Warszawy odbył się pogrzeb 5,5 tony prochów (117 trumien) osób zamordowanych i spalonych w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego na terenach dawnego Generalnego Inspektoratu Sił Zbrojnych, siedziby Gestapo przy al. Szucha oraz w trakcie rzezi Woli. 

1947 - W Żarnowcu zmarła Wanda Siemaszkowa, aktorka, reżyserka, dyrektorka teatrów. 

1952 - W Zakopanem urodził się Wojciech Fortuna, skoczek narciarski, pierwszy w historii polski złoty medalista na zimowych igrzyskach olimpijskich - Sapporo 1972. 

1956 - Rozpoczął się I. Festiwal Muzyki Jazzowej w Sopocie. 

1960 - W Viareggio we Włoszech zmarł Fryderyk Jarossy, konferansjer, reżyser programów kabaretowych i rewiowych. 

1963 - Premiera filmu kryminalnego „Ostatni kurs” w reżyserii Jana Batorego

1965 - W Krakowie urodził się Jacek Poniedziałek, aktor, występował m.in. w Starym Teatrze w Krakowie, warszawskich teatrach: Narodowym, Studio i Rozmaitości, obecnie związany z Nowym Teatrem w Warszawie; wystąpił w filmach „Przemiany”, „Trzeci”, „Boisko bezdomnych”. 

1966 – Odbyło się pierwsze spotkanie mieszkańców Fromborka i harcerzy, podczas którego uczestnicy „Operacji 1001” zadeklarowali pomoc w odbudowie i rozbudowie Fromborka. 

1967 – We Fromborku odbył się wiec solidarności z walczącym Wietnamem. Udział w nim wzięli reprezentanci Ambasady Demokratycznej Republiki Wietnamu i Przedstawicielstwa Narodowego Frontu Wyzwolenia Wietnamu Południowego. Obecni byli także mieszkańcy i władze Fromborka, harcerze oraz zaproszeni goście. W latach następnych odbywały się spotkania z przedstawicielami ambasady i młodzieżą wietnamską. 

1982 - Premiera 1. odcinka serialu telewizyjnego „Białe tango” w reżyserii Janusza Kidawy

1988 - Agata Karczmarek ustanowiła w Lublinie aktualny do dziś rekord Polski w skoku w dal (6,97 m). 

1989 - W Chorzowie i Poznaniu zakończyły się kongresy międzynarodowe „Prawdziwa pobożność” Świadków Jehowy. 

2001 - W Sarasocie na Florydzie zmarł płk. Wojciech Kołaczkowski, as polskiego lotnictwa, w czasie II. wojny światowej dowódca legendarnego Dywizjonu 303

2006 - Robert Kubica w swym debiucie w wyścigu Formuły 1 na torze Hungaroring pod Budapesztem zajął 7. miejsce. Po wyścigu został zdyskwalifikowany ze względu na zbyt lekki bolid. 

2008 - Wystartował kanał TVP HD w wysokiej rozdzielczości. 

2010 - Bronisław Komorowski złożył przed Zgromadzeniem Narodowym przysięgę prezydencką. 

2011 - W Rzymie zmarł Roman Opałka, malarz, rysownik. 

2012 - Zmarł prof. Karol Grunberg, historyk, naukowiec Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, autor wielu publikacji poświęconych problematyce nazizmu. 

2013 - W Skolimowie zmarła Lidia Korsakówna, aktorka filmowa, teatralna i estradowa, solistka Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”; znana z filmów „Przygoda na Mariensztacie”, „Klub kawalerów”, „Dziewczęta z Nowolipek”, przez wiele lat związana z warszawskim Teatrem Syrena. 

2015 - Andrzej Duda złożył przed Zgromadzeniem Narodowym przysięgę prezydencką. 

2018 – W Chicago zmarł Tadeusz Terlikowski, jeden z ostatnich żyjących pilotów lotnictwa II RP oraz lotnik-mechanik legendarnego Dywizjonu 303, uczestnik bitwy o Wielką Brytanię i inwazji w Normandii. 

2020 – Wybrany na drugą kadencję prezydent Andrzej Duda złożył przed Zgromadzeniem Narodowym przysięgę prezydencką. 

Wiadomości

Koc: Polacy pokazali Tuskowi czerwoną kartkę

HIT DNIA

HIT! Wałęsa z "radą" dla Tuska. Dotyczy ona jednego z koalicjantów. "Szkodnik"

Błaszczak wprost: propozycja budżetu UE jest fatalna!

Sprawa śmierci 30-latki z 2021 roku. Dziś zapadły wyroki

Zmarł 19-letni kolarz po upadku w trakcie wyścigu Giro della Valle d'Aosta

Burza w sieci: Ruchniewicz musi być natychmiast zdymisjonowany ze stanowiska szefa Instytutu Pileckiego

SPRAWDŹ TO!

Koalicja PiS i Konfederacji? Bosak zabrał głos w Radio Republika. WIDEO

Polska sztafeta 4x400 powalczy o kwalifikację na MŚ podczas Diamentowej Ligi w Chorzowie

REPUBLIKA NIEOFICJALNIE: Rzecznik Instytutu Pileckiego - Jan Gebert - straci stanowisko

Dziesiątki osób zginęło wskutek ulewnych deszczów i powodzi

Lamine Yamal nową „dziesiątką” FC Barcelony!

Niemka wrzeszczała na Ruch Obrony Granic. Chciała wymusić przejęcie migranta! WIDEO

Dzisiaj burze, deszcz i wiatr. Wiemy więcej

Robią to coraz śmielej! Niemiecka gazeta pisze o "współwinie Polaków w czasie Holokaustu"

Tour de France: Abrahamsen wygrywa w Tuluzie, upadek Pogacara, Healy nadal liderem

Najnowsze

Koc: Polacy pokazali Tuskowi czerwoną kartkę

Zmarł 19-letni kolarz po upadku w trakcie wyścigu Giro della Valle d'Aosta

Burza w sieci: Ruchniewicz musi być natychmiast zdymisjonowany ze stanowiska szefa Instytutu Pileckiego

SPRAWDŹ TO!

Koalicja PiS i Konfederacji? Bosak zabrał głos w Radio Republika. WIDEO

Polska sztafeta 4x400 powalczy o kwalifikację na MŚ podczas Diamentowej Ligi w Chorzowie

HIT DNIA

HIT! Wałęsa z "radą" dla Tuska. Dotyczy ona jednego z koalicjantów. "Szkodnik"

Błaszczak wprost: propozycja budżetu UE jest fatalna!

Sprawa śmierci 30-latki z 2021 roku. Dziś zapadły wyroki