Przejdź do treści
12:21 Francja: Sąd orzekł zakaz udziału w wyborach dla liderki prawicy Marine Le Pen
12:14 Polska: W RCB międzyresortowe spotkanie ws. zagrożenia pryszczycą
Republika O 17:30 gościem Ewy Bugały w Republice programie „Ewa Bugała wszystko jasne” będzie Małgorzata Paprocka, szef Kancelarii Prezydenta RP. Zapraszamy!
11:53 UE: PE zabiega o udział władz USA w majowej sesji w Strasburgu. Trwają starania o przyjazd Trumpa
11:40 Belgia: Strajk w całym kraju. W Brukseli odwołane wszystkie odloty, działa jedna linia metra
11:17 Olsztyn: Zarzuty dla mężczyzny, który ugodził kota nożem, nagrał to i zamieścił w internecie
10:57 Mazowieckie: Obcokrajowiec poszukiwany czerwoną notą Interpolu zatrzymany na lotnisku Modlin
10:26 USA: Pożar na powierzchni ponad 400 ha we wschodniej Kalifornii
10:07 Polska: Studenci AGH zwyciężyli w zawodach robotów w Australii
Republika Solidarni z Republiką! Każda wpłata od Państwa jest dla nas ogromnym wyrazem wsparcia. Wpłaty można dokonać, wykonując przelew: Fundacja Niezależne Media, nr konta: 78 1240 1053 1111 0010 7283 0412, dopisek: Darowizna na wolne media
Radio Republika Zachęcamy do słuchania naszego internetowego Radio Republika na stronie radiotvrepublika.pl
Spotkanie Klub Gazety Polskiej Aleksandrów Łódzki zaprasza na spotkanie z Piotrem Kaletą, posłem PiS. Spotkanie odbędzie się 1 kwietnia, o godz. 18:00 - przy ul. Wojska Polskiego 128, Aleksandrów Łódzki
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Kielce-Centrum zaprasza na spotkanie z dziennikarzem śledczym TV Republika Piotrem Nisztorem. 1 kwietnia 2025 (wtorek), godz. 17:00, Wojewódzka Biblioteka Publiczna ul. Ściegiennego 13, Kielce
Ważne Bazylika pw. Św. Krzyża w Warszawie, 1 kwietnia, godz. 20.00, Msza św. w intencji śp. Barbary Skrzypek
Spotkanie Klub Gazety Polskiej Łuków zaprasza 2 kwietnia, o godz. 18:40, na spotkanie z Adamem Borowskim. Odbędzie się ono w Sali Konferencyjnej Budynku Poklasztornego przy Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, ul. Ks. kard. Stefana Wyszyńskiego 41 w Łukowie
Wydarzenie Bydgoski Klub Gazety Polskiej w imieniu Bydgoskich Patriotów zaprasza 2 kwietnia na Bydgoski Marsz Pamięci Jana Pawła II. Początek zgromadzenia o godz. 19 na Starym Rynku (marsz wyruszy o godz. 20)
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Gorzów Wielkopolski zaprasza na uroczystość upamiętnienia 20 rocznicy śmierci Św. Jana Pawła II, 2 kwietnia 2025 (środa), godz. 20.30, na Wzgórzu Papieskim przy Placu Jana Pawła II
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Bełchatów zaprasza na koncert z Bardem Strefy Wolnego Słowa Pawłem Piekarczykiem, 3 kwietnia (czwartek), g. 18.00, Oratorium Jana Pawła II ul. Kościuszki 2, Bełchatów
Wykład Klub „Gazety Polskiej” Gdańsk II zaprasza wykład pt. "Techniczne aspekty tragedii nad Smoleńskiem" dr hab. inż. Jerzy Głuch, 9 kwietnia (środa), godz. 18:00, Sala Akwen, Budynek NSZZ Solidarność, ul. Wały Piastowskie 24
Wydarzenie W sobotę (05.04) o godz. 12:00 w Opocznie (Szkoła nr 3, ul. Armii Krajowej 1) odbędzie się konwencja rolna, z udziałem Karola Nawrockiego - obywatelskiego kandydata na prezydenta RP
Wydarzenie XXV Ogólnopolska Droga Krzyżowa Ludzi Pracy: 11 kwietnia, godz. 18:00, Parafia Rzymskokatolicka św. Stanisława Kostki ul. Hozjusza 2 w Warszawie. Początek: Eucharystia o godz. 17:00
Wydarzenie 12.04 o 12.00 w Warszawie odbędzie się Marsz z Okazji 1000-lecia Królestwa Polskiego oraz bicie rekordu w liczbie par tańczących jednocześnie poloneza
NBP Mamy 480 ton złota! – poinformował prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego

Polska 27 lipca – co wydarzyło się tego dnia

Źródło: TV Republika

Tego dnia z Bydgoszczy odjechał pierwszy w historii pociąg; Episkopat Polski założył Katolicki Uniwersytet Lubelski; Wincenty Pstrowski wezwał górników do przekraczania norm wydobycia; gen. Wojciech Jaruzelski powołał 2. Armię WP, która wzięła udział w interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji; zakończono produkcję autobusu San H100; Sąd Najwyższy uchylił wyroki, które zapadły na początku lat 60. w „aferze mięsnej”; rozpoczęła się pielgrzymka apostolska papieża Franciszka do Polski. Urodzili się m. in. Leopold Julian Kronenberg, Oskar Lange, Jerzy Giedroyć, Stanisław Jędryka, Halina Kowalska, Magdalena Różczka. Zmarli natomiast: Jakub Wujek, Kazimierz Bagiński, Władysław Kiernik, Kazimierz Mikulski oraz Igor Przegrodzki.

1243 – Powstała diecezja chełmińska.

1331 - Wojska krzyżackie zajęły i zniszczyły miasto Pyzdry, próbując pojmać syna Władysława Łokietka, królewicza Kazimierza. Próba odzyskania miasta przez rycerstwo wielkopolskie pod dowództwem Wincentego z Szamotuł zakończyła się porażką.

1410 - Pod murami Malborka biskup warmiński Henryk Vogelsang ogłosił akt poddania Warmii królowi Polski.

1455 – Oddziały zbrojne Gdańska walczące z Krzyżakami, na wyraźne żądanie Jana Bażyńskiego, spaliły Frombork. Gdańszczanie oszczędzili jedynie katedrę, dzwonnicę, kościół parafialny w miasteczku i młyn; oddali Frombork, sprowadzonym z Braniewa zaciężnym żołnierzom czeskim. Było ich 50. Zamienili oni katedrę w obronną twierdzę dewastując jej wnętrze. Zburzyli ołtarze, spalili obrazy, a w zakrystii urządzili kuchnię. W prezbiterium trzymali konie. Zaopatrzenie miasta i wzgórza docierało w okresie zagrożenia drogą morską dzięki statkom elbląskim, które pływały w konwojach. Czesi opuścili miasto i warownię dopiero w 1466 r.

1526 – Wmurowano kamień węgielny pod budowę pierwszego szpitala miejskiego we Wrocławiu.

1597 - W Krakowie zmarł Jakub Wujek, jezuita, teolog, pisarz religijny, autor jednego z najbardziej znanych przekładów Biblii na język polski.

1849 - W Warszawie urodził się Leopold Julian Kronenberg, finansista, bankier, działacz gospodarczy.

1851 – Z Bydgoszczy odjechał pierwszy w historii pociąg.

1904 - W Tomaszowie mazowieckim urodził się Oskar Lange, ekonomista i polityk, członek Rady Państwa PRL.

1906 - W Mińsku Litewskim urodził się Jerzy Giedroyć, polityk, publicysta, twórca i redaktor emigracyjnego „Instytutu Literackiego” i pisma „Kultura”, żołnierz Brygady Karpackiej, twórca i propagator koncepcji o szczególnym znaczeniu suwerenności Białousi, Litwy i Ukrainy dla bezpieczeństwa i niepodległości Polski.

1916 - Walki Brygady Strzelców Polskich, wchodzącej w skład wojsk rosyjskich, z wojskami niemieckimi nad Szczarą w rejonie Baranowicz.

1918 - Episkopat Polski założył Katolicki Uniwersytet Lubelski.

1920 - Armia Czerwona zajęła Osowiec.

1924 – W Paryżu zakończyły się VIII. Letnie Igrzyska Olimpijskie. W ostatnim dniu zawodów pierwszy w historii medal olimpijski (srebrny) dla Polski zdobyła drużyna kolarzy torowych w wyścigu na dochodzenie na 4 km w składzie: Józef Lange, Jan Łazarski, Tomasz Stankiewicz i Franciszek Szymczyk, drugi (brązowy) jeździec Adam Królikiewicz w konkursie skoków.

1933 - W Sosnowcu urodził się Stanisław Jędryka, reżyser i scenarzysta filmowy, twórca m.in. seriali „Wakacje z duchami”, „Podróż za jeden uśmiech” oraz „Stawiam na Tolka Banana”.

1939 – Podniesiono banderę na statku pasażerskim MSChrobry”, ostatnim nowym polskim transatlantyku.

1941 - w Brzezinach urodziła się Halina Kowalska, aktorka teatralna i filmowa („Drewniany różaniec”, „Nie lubię poniedziałku”, „Sanatorium pod klepsydrą”).

1942 - Niemieckie władze okupacyjne wysłały z getta w Przemyślu do obozu zagłady w Bełżcu transport ponad 3800 Żydów.

1944 - Po kilkudniowych walkach oddziały Armii Krajowej wraz z oddziałami Armii Czerwonej zajęły Lwów; po opanowaniu miasta NKWD aresztowało komendanta Obszaru Lwowskiego AK płk. Władysława Filipkowskiego oraz wielu innych oficerów i żołnierzy AK.

1944 - Wojska 1. Frontu Białoruskiego po sforsowaniu Wisły zdobyły przyczółki w rejonie Magnuszewa i Puław.

1944 - Armia Czerwona wkroczyła do Białegostoku.

1944 - Niemcy przystąpili do ewakuacji obozu koncentracyjnego przy ul. Gęsiej w Warszawie; około 400. więźniów Żydów niezdolnych do marszu i chorych rozstrzelali.

1944 - Zarządzenie gubernatora Dystryktu Warszawskiego Ludwiga Fischera wzywające mieszkańców Warszawy do stawienia się następnego dnia do budowy umocnień.

1944 - W Lublinie NKWD aresztowało sztab Lubelskiego Okręgu AK oraz Delegata Rządu Władysława Cholewę.

1944Edward Osóbka-Morawski i Wiaczesław Mołotow podpisali w Moskwie porozumienie między marionetkowym PKWN a rządem sowieckim o wspólnej granicy państwowej, gdzie w artykule 1. przyjęto za podstawę ustalania granicy tzw. linię Curzona z dwiema najważniejszymi poprawkami na korzyść Polski: obszar na południe od miejscowości Kryłów nad Bugiem i obszar Puszczy Białowieskiej, jednocześnie oddające Lwów Ukraińskiej SRS.

1944 - W Lublinie NKWD aresztowało sztab Lubelskiego Okręgu AK oraz Delegata Rządu Władysława Cholewę.

1947 - Wincenty Pstrowski wezwał górników do podjęcia „współzawodnictwa pracy i przekraczania norm”.

1966 - W Phoenix w Stanach Zjednoczonych zmarł Kazimierz Bagiński, działacz ruchu ludowego (PSL „Wyzwolenie”, SL), poseł na Sejm RP, jeden z przywódców Centrolewu.

1968 - Minister obrony narodowej gen. Wojciech Jaruzelski powołał ze składu Śląskiego Okręgu Wojskowego 2. Armię Wojska Polskiego, która miała wziąć udział w planowanej interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji.

1971 - W Warszawie zmarł Władysław Kiernik, prawnik, polityk ruchu ludowego PSL, PSL „Piast”, ZSL, jeden z przywódców Centrolewu, więzień twierdzy brzeskiej.

1974 - Zakończono produkcję autobusu San H100.

1978 - W Nowej Soli urodziła się Magdalena Różczka, aktorka.

1981 - Oficjalna premiera filmu „Człowiek z żelaza” w reżyserii Andrzeja Wajdy.

1994 – W Gdyni-Babich Dołach sformowano Brygadę Lotnictwa Marynarki Wojennej.

1998 - W Krakowie zmarł Kazimierz Mikulski, malarz i scenograf, członek II Grupy Krakowskiej, współzałożyciel i aktor teatru Cricot 2.

2004 – Sąd Najwyższy uchylił wyroki, które zapadły na początku lat 60. w tak zwanej „aferze mięsnej”, w której skazanym na śmierć był Stanisław Wawrzecki.

2009 - W Skolimowie zmarł Igor Przegrodzki, aktor teatralny i filmowy, pedagog; przez większość kariery związany z Teatrem Polskim we Wrocławiu; znakomity odtwórca ról w sztukach Witolda Gombrowicza.

2012 - W Londynie odbyła się ceremonia otwarcia XXX. Letnich Igrzysk Olimpijskich. Polscy sportowcy zdobyli na nich 10 medali - 3 złote [Anita Włodarczyk, rzut młot.; Tomasz Majewski, pchn. kulą; Adrian Zieliński, podn. cięż. kat. 85 kg], 1 srebrny i 6 brązowych.

2016 – W Krakowie rozpoczęła się pielgrzymka apostolska Franciszka do Polski z okazji 1050. rocznicy chrztu Mieszka I. i na odbywające się w Krakowie Światowe Dni Młodzieży.

2022 – Samolot szkolno-treningowy PZL TS-11Iskra” został oficjalnie wycofany ze służby w Siłach Powietrznych RP.

PAP

Wiadomości

Janusz Kowalski: wzywanie Zbigniewa Ziobro do sądu w obecnym stanie zdrowia jest niehumanitarne

Po twardym stanowisku Donalda Trumpa wobec Rosji, ceny ropy w USA idą w dół

Decyzja zapadnie o 13:10. Co postanowi sąd ws. Zbigniewa Ziobry?

Ważne pytania: Na jakiej podstawie inwigilowano posła Dariusza Mateckiego oraz byłego wiceministra Marcina Romanowskiego?

PILNE: Zbigniew Ziobro pokazał w sieci WAŻNĄ notatkę policyjną

Hejterzy zatrudnieni w Spółkach Skarbu Państwa

Marine Le Pen z wyrokiem sądu. Czy wpłynie to na start w wyborach?

1000 lat historii Polski

Najpierw uciekli przez Ziobro, potem skierowali wniosek do sądu. Dziś ciąg dalszy

Indie z plecakiem i na własną rękę!

Morawiecki: to jest skandal! marszałek województwa zaczął niemal wprost grozić mieszkańcom

Po 60 godzinach od trzęsienia ziemi spod gruzów wciągnięto żywego człowieka

TYLKO U NAS

W śledztwie cisza, ale... Dobski bierze na tapet wartość zegarka Grodzkiego

Kolejny hejter w państwowej spółce. Totalizator przechowalnią dla „Moralesa”

TYLKO U NAS

George Simion: mogą zrobić to samo w Polsce | WYWIAD

Najnowsze

Janusz Kowalski: wzywanie Zbigniewa Ziobro do sądu w obecnym stanie zdrowia jest niehumanitarne

PILNE: Zbigniew Ziobro pokazał w sieci WAŻNĄ notatkę policyjną

Hejterzy zatrudnieni w Spółkach Skarbu Państwa

Marine Le Pen z wyrokiem sądu. Nie może startować w wyborach

AKTUALIZACJA

1000 lat historii Polski

Po twardym stanowisku Donalda Trumpa wobec Rosji, ceny ropy w USA idą w dół

Decyzja zapadnie o 13:10. Co postanowi sąd ws. Zbigniewa Ziobry?

Ważne pytania: Na jakiej podstawie inwigilowano posła Dariusza Mateckiego oraz byłego wiceministra Marcina Romanowskiego?