Przejdź do treści
20:34 Prezydent Karol Nawrocki na wniosek nowego szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Sławomira Cenckiewicza powołał dwóch zastępców szefa BBN - generałów rezerwy Andrzeja Kowalskiego i Mirosława Brysia. Szefem Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi
18:14 Prezydent Karol Nawrocki podpisał inicjatywę ustawodawczą dotyczącą projektu ustawy o CPK
17:33 Izrael: premier Benjamin Netanjahu oświadczył, że jego kraj zamierza przejąć kontrolę wojskową nad całym terytorium Strefy Gazy, lecz ostatecznie przekazać ją pod zarząd "sił arabskich"
17:15 TOPR: turysta, poruszający się samotnie na nieoznakowanym fragmencie grani pomiędzy Wrotami Chałubińskiego a Szpiglasową Przełęczą, zginął po upadku z około 100-metrowej skalnej ściany
16:50 PZU: Andrzej Klesyk odwołany z funkcji prezesa spółki
16:01 Piłka nożna: Robert Lewandowski jest wśród trzydziestu graczy nominowanych w czwartek do nagrody magazynu „France Football” dla najlepszego piłkarza świata. Natomiast w gronie kobiet znalazła się m.in. Ewa Pajor. Oboje reprezentują barwy Barcelony
15:21 USA: Donald Trump polecił przeprowadzenie spisu powszechnego bez uwzględniania nielegalnych imigrantów
Wydarzenie Sejm od kuchni: Spotkanie nad zalewem w Brańsku (woj. podlaskie) z posłami na sejm: R. Foglem, A. Śliwką, J. Sasinem, S. Łukaszewiczem, D. Stefaniukiem i P. Drabkiem. 9 sierpnia (sobota) godz. 18:00
Zaproszenie Klub „Gazety Polskiej” w Perth Australia zaprasza na obchody 81. rocznicy Powstania Warszawskiego, 10 sierpnia 2025 r. (niedziela), g. 9.30 Msza św. - g. 10.45projekcja filmu „Sierpniowe Niebo. 63 Dni Chwały”, 35 Eighth Ave, Maylands
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Pabianice zaprasza na XI Festyn Patriotyczno-Rodzinny, 15 sierpnia 2025 r. godz. 10:00 Msza Św. Godz. 16:00 - rozpoczęcie, Parafia Św. Maksymiliana Marii Kolbego, ul. Jana Pawła II 46, Pabianice
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Mija sto lat od wybuchu powstania na Śląsku. Gliński: Bez tego czynu zbrojnego, nie byłoby Polski niepodległej

Źródło: fot. wikipedia.org/Błażej Duk

W nocy z 2 na 3 maja 1921 rozpoczęły się walki o przyłączenie do Polski terenów Śląska. Było to ostatnie, trzecie wystąpienie zbrojne ludności.

W nocy z 2 na 3 maja 1921 rozpoczęły się walki o przyłączenie do Polski terenów Śląska. Było to ostatnie, trzecie wystąpienie zbrojne ludności.

 We wtorek wicepremier Piotr Gliński wraz z Bartoszem Kuświkiem, dyrektorem Instytutu Śląskiego i Janem Kowalskim, dyrektorem Biura Programu „Niepodległa”, uczestniczył w konferencji prasowej, pod nazwą „Śląsk Wspólna Sprawa-obchody setnej rocznicy III powstania śląskiego”. Jej tematem były przygotowania do tego wydarzenia.

— Bez śląskich powstań, bez tego czynu zbrojnego, który był jednocześnie i czynem politycznym i czynem – można powiedzieć – kulturotwórczym, nie byłoby Polski niepodległej w tych graniach, które utworzyły się po roku 1922 ostatecznie - powiedział na konferencji wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

 Zwrócił uwagę na fakt, że w wyniku tych walk do naszego kraju zostały włączone tereny znacznie uprzemysłowione, stanowiące 30 proc. obszarów, na których znajdowało się 45 proc. kopalń i hut.

Pełnomocnik ministra kultury ds. organizacji wydarzeń kulturalnych związanych z obchodami rocznicowymi, dr Bartosz Kuświk dyrektor Instytutu Śląskiego, wskazał na fakt, iż było ono „najkrwawszym z powstań i pozwoliło ukształtować polską granicę”.

 — Dzisiaj, kiedy patrzymy na czyn powstańczy nie sposób nie odnieść się do tego, że wielu ludzi walczyło o swoje miejsce na ziemi, walczyli o swój dom, walczyli i swój zakład pracy, walczyli  o swoje rodziny. Tym ludziom będziemy oddawali hołd w najbliższych dniach. - zaznacza Kuświk.

Przyczyną wybuchu powstania był projekt Komisji Międzysojuszniczej, dotyczący przyznania prawie trzech czwartych obszaru plebiscytowego. Akcje bojowe powstańców śląskich rozpoczęły się 3 maja 1921 o godz. 2.00 w nocy.

 

 

 

Dzieje.pl

Wiadomości

służby federalne w Waszyngtonie

Kryminaliści w Waszyngtonie mają problem. Trump wysłał im kogoś

Maciej Mindak nie żyje. Gwiazda HGTV zginęła w tragicznym wypadku. Prokuratura wszczęła śledztwo

Ukraina zamyka etap desowietyzacji. Usunęli ostatni pomnik Lenina

Raków zawodzi w ataku. Przegrana przed własną publicznością

Pedofil „ekspertem” w zespole do spraw ochrony dzieci. Co jeszcze zgotuje nam koalicja Tuska!?

Kałużny o groźbach Tuska pod adresem Nawrockiego: będzie postępował bezwzględnie, gdyż to jest najczarniejsza postać w polskiej polityce

Nowacka nie ma wstydu. Atakuje prezydenta Nawrockiego: „Niech skończy gwiazdorzyć”

Przed tym ostrzegaliśmy! Nielegalni imigranci z Afganistanu uciekli z ośrodka w Izdebnie, trwają poszukiwania

Prezydent Nawrocki to twardziel, więc "szuria" będzie uderzać w jego rodzinę [WIDEO]

Specjalni goście z Ameryki Matt i Mercedes Schlapp w Republice!

Złota Piłka 2025: Lewandowski i Pajor wśród nominowanych

Prezydencki minister Marcin Przydacz w Republice: Karol Nawrocki będzie prowadzić asertywną politykę zagraniczną

Jagiellonia wygrywa w Danii i robi krok w stronę IV rundy el. LK

Internauci komentują tłumaczenia Ruchniewicza ws. zwrotu dóbr kultury: „Tej sprawy nie uda wam się wyciszyć”

Legia rozgromiona! AEK Larnaka nokautuje Wojskowych 4:1

Najnowsze

służby federalne w Waszyngtonie

Kryminaliści w Waszyngtonie mają problem. Trump wysłał im kogoś

Pedofil „ekspertem” w zespole do spraw ochrony dzieci. Co jeszcze zgotuje nam koalicja Tuska!?

Kałużny o groźbach Tuska pod adresem Nawrockiego: będzie postępował bezwzględnie, gdyż to jest najczarniejsza postać w polskiej polityce

Nowacka nie ma wstydu. Atakuje prezydenta Nawrockiego: „Niech skończy gwiazdorzyć”

Przed tym ostrzegaliśmy! Nielegalni imigranci z Afganistanu uciekli z ośrodka w Izdebnie, trwają poszukiwania

Maciej Mindak nie żyje. Gwiazda HGTV zginęła w tragicznym wypadku. Prokuratura wszczęła śledztwo

ostatni pomnik Lenina na Ukrainie

Ukraina zamyka etap desowietyzacji. Usunęli ostatni pomnik Lenina

Raków zawodzi w ataku. Przegrana przed własną publicznością