W nocy z 19 na 20 sierpnia 1920 roku wybuchło II Powstanie Śląskie. W odróżnieniu od pierwszego, które było zrywem spontanicznym, drugie wystąpienie zbrojne było zorganizowane i zakończyło się sukcesem.
W nocy z 19 na 20 sierpnia 1920 roku, w wyniku prób zbrojnego opanowania terenu plebiscytowego przez bojówki niemieckie i napadów na polskie sklepy, wybuchło II Powstanie Śląskie. W przeciwieństwie do pierwszego, które rok wcześniej było zrywem spontanicznym, drugie było zorganizowane.
98 lat temu, w nocy z 19 na 20 sierpnia 1920 roku, wybuchło II powstanie śląskie, będące odpowiedzią na ataki skierowane w ludność polską, działalność niemieckich organów bezpieczeństwa oraz próby zbrojnego opanowania terenu plebiscytowego przez bojówki niemieckie. pic.twitter.com/ZeVcaDImnU
— Wojskowe Biuro Historyczne (@WBH_2016) August 19, 2018
Powstanie ogłosiły Dowództwo Główne Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska oraz Polski Komisariat Plebiscytowy. Po płomiennym wezwaniu do walki wygłoszonym przez Wojciecha Korfantego, w poparciu dla działań powstańców rozpoczął się na Górnym Śląsku strajk generalny. Głównym celem walki Ślązaków było wyparcie niemieckiej policji z obszaru plebiscytowego i zastąpienie jej strażą obywatelską, a następnie utworzenie policji plebiscytowej.
Powstańcy likwidowali posterunki niemieckiej policji i przepędzali niemieckich urzędników. Zacięte walki prowadzone przez bogatszych w doświadczenia pierwszego zrywu Powstańców Śląskich doprowadziły do opanowania powiatów: katowickiego i bytomskiego oraz większości tarnogórskiego, rybnickiego, zabrzańskiego i lublinieckiego.
17.08.20r. w Katowicach skatowany na śmierć przez Niemców, umiera polski działacz społeczny i polityczny, lekarz medycyny Andrzej Mielęcki. pic.twitter.com/DjlPObFxPb
— Wojskowe Biuro Historyczne (@WBH_2016) August 17, 2017
Powstanie zakończyło się po pięciu dniach na rozkaz dowódców. 24 sierpnia 1920 r. Międzysojusznicza Komisja Plebiscytowa ogłosiła rozwiązanie niemieckiej policji i powołała Policję Górnego Śląska o polsko-niemieckim składzie. Powstańcy uzyskali również zapewnienie pociągnięcia do odpowiedzialności przywódców antypolskich ekscesów.
Jednym z najbardziej drastycznych było zamordowanie przez niemieckich bojówkarzy doktora Andrzeja Mielęckiego, którego tragiczna śmierć przyśpieszyła wybuch powstania. 17 sierpnia w Katowicach doszło do zamieszek. Francuscy żołnierze patrolujący miasto, ostrzelali bojówkarzy demolujących polskie sklepy. Kiedy doktor Mielęcki chciał udzielić pomocy rannym Niemcom, zaatakowali go ich kompani. Potem, już rannego lekarza, wyciągnęli z ambulansu wiozącego go do szpitala i zamordowali. Skatowane ciało wrzucili do rzeki Rawy.
Najnowsze
Republika zdominowała konkurencję w Święto Niepodległości - rekordowa oglądalność i wyświetlenia w Internecie