Przejdź do treści
19:29 Serbia: Rozpoczął się proces chorwackich pilotów oskarżonych o zbrodnie wojenne z 1995 roku
19:10 Włochy: Domy w Abruzji za 1 euro i lawina zgłoszeń z całego świata. Również z Polski
18:02 Dolnośląskie: Jest śledztwo w sprawie m.in. zabójstwa dwóch osób, w tym dziecka w Prusicach
17:44 Mariusz Błaszczak: niemiecka policja traktuje polską ziemię jak swoją
17:42 LOT, z powodu strajku, odwoła w poniedziałek pięć lotów między Warszawą a Brukselą
Ważne Prokuratora Okręgowa Warszawa-Praga: W śledztwie dot. śmierci Barbary Skrzypek wezwani zostali w charakterze świadków: Jarosław Kaczyński, pełnomocnicy, którzy brali udział w przesłuchaniu Barbary Skrzypek oraz prokurator Ewa Wrzosek
Radio Republika Zachęcamy do słuchania naszego internetowego Radio Republika na stronie radiotvrepublika.pl
Spotkanie 30 marca Jarosław Kaczyński spotka się z mieszkańcami Tomaszowa Lubelskiego. Spotkanie rozpocznie się o godz. 16.30 w Tomaszowskim Domu Kultury (ul. Lwowska 72)
Ważne Bazylika pw. Św. Krzyża w Warszawie, 1 kwietnia, godz. 20.00, Msza św. w intencji śp. Barbary Skrzypek
Wydarzenie 12.04 o 12.00 w Warszawie odbędzie się Marsz z Okazji 1000-lecia Królestwa Polskiego oraz bicie rekordu w liczbie par tańczących jednocześnie poloneza
Spotkanie Klub Gazety Polskiej Aleksandrów Łódzki zaprasza na spotkanie z Piotrem Kaletą, posłem PiS. Spotkanie odbędzie się 1 kwietnia, o godz. 18:00 - przy ul. Wojska Polskiego 128, Aleksandrów Łódzki
Spotkanie Klub Gazety Polskiej Sadowne zaprasza 30 marca na spotkanie z Adrianem Stankowskim. Spotkanie rozpocznie się o godz. 16:30 w Gminnym Ośrodku Kultury, ul. Kościuszki 35
Protest Klub „Gazety Polskiej” Gdańsk II zaprasza na protest "NIE dla nielegalnej imigracji", 30 marca 2025 (niedziela), godz. 12:00, Wały Jagiellońskie 1, budynek Rady Miasta
Spotkanie Klub Gazety Polskiej Łuków zaprasza 2 kwietnia, o godz. 18:40, na spotkanie z Adamem Borowskim. Odbędzie się ono w Sali Konferencyjnej Budynku Poklasztornego przy Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, ul. Ks. kard. Stefana Wyszyńskiego 41 w Łukowie
Wydarzenie Bydgoski Klub Gazety Polskiej w imieniu Bydgoskich Patriotów zaprasza 2 kwietnia na Bydgoski Marsz Pamięci Jana Pawła II. Początek zgromadzenia o godz. 19 na Starym Rynku (marsz wyruszy o godz. 20)
NBP Mamy 480 ton złota! – poinformował prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego

93 lata temu urodził się Zbigniew Herbert

Źródło: Domena Publiczna

90 lat temu - 29 października 1924 roku - urodził się Zbigniew Herbert, jeden z najważniejszych polskich poetów XX wieku, pisarz o wielkim dorobku, wyjątkowym autorytecie artystycznym i moralnym, o biografii tragicznie uwikłanej w historię XX wieku.

Zbigniew Herbert przyszedł na świat we Lwowie. Rok przed wybuchem wojny rozpoczął naukę w Gimnazjum im. Kazimierza Wielkiego. Wiosną 1944 roku, uciekając przed kolejnym wkroczeniem sowietów do Lwowa, rodzina Herbertów przeniosła się do Krakowa. Herbert uzyskał dyplom tamtejszej Akademii Ekonomicznej, uczęszczał też na zajęcia na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz rozpoczął studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, które kontynuował na Wydziale Prawa i Filozofii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom uzyskał w 1949 roku.

 W 1950 roku przeniósł się do Warszawy. W tym samym roku debiutował na łamach tygodnika "Dziś i jutro". Współpracował z "Tygodnikiem Powszechnym", "Słowem Powszechnym", współredagował miesięcznik "Poezja". W roku 1956 wydał swój debiutancki zbiór wierszy "Struna światła".

W latach 60. Herbert, fascynujący się kulturą śródziemnomorską, zaczął podróżować - jeździł do Włoch i Grecji, a także do Niemiec, Francji i Holandii. Te wyprawy zaowocowały tomami esejów, takimi jak "Barbarzyńca w ogrodzie" (1962) i "Martwa natura z wędzidłem" (1993). Poeta wydawał też kolejne tomiki: "Hermes, pies i gwiazda" (1957), "Studium przedmiotu" (1961), "Napis" (1969), "Pan Cogito" (1974), które spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem.

Herbert angażował się też w działalność opozycyjną. W grudniu 1974 roku podpisał tzw. List 15, żądający udostępnienia Polakom zamieszkałym w ZSRR kontaktu z polską kulturą. W grudniu 1975 roku, wobec projektowanych zmian w konstytucji, a zwłaszcza planowi wpisania do niej kierowniczej roli PZPR i wieczystej przyjaźni z ZSRR, podpisał "Memoriał 59". Wiersz "Przesłanie Pana Cogito" z 1974 roku stał się swoistym hymnem tworzącego się ruchu opozycyjnego.

O wydanym w 1984 roku tomie Herberta "Raport z oblężonego Miasta" Stanisław Barańczak pisał: "Poeta, który choć w jednym wierszu zawarł formułę zbiorowego losu ludzi swojej epoki, może już mówić, że spełnił zadanie swojego życia. A tu jeden tomik przynosi tego rodzaju wierszy-formuł co najmniej kilka...".

Na początku lat 90. Herbert zdystansował się wobec środowiska "Gazety Wyborczej", zarzucając jej redaktorowi naczelnemu Adamowi Michnikowi torpedowanie działań zmierzających do dekomunizacji i przeprowadzenia lustracji w Polsce oraz sprzyjanie postkomunistom. W listopadzie 1994 r. Herbert udzielił "Tygodnikowi Solidarność" wywiadu, który zainaugurował jego stałą współpracę z tym pismem. Poeta zaostrzył w nim jeszcze oskarżenia z "Hańby domowej": "Za to zatarcie różnic (między PRL-em a III RP) odpowiedzialne są nie tylko nowe elity, ale te dawno utworzone. Ich hierarchia utrzymuje się do dziś. Są to elity zawodowe, nawet po śmierci: elity trupów" - mówił poeta.

W wywiadzie dla "Tygodnika Solidarność" Herbert skrytykował też ostro swego przyjaciela, Czesława Miłosza, zarzucając mu konformizm i tchórzostwo. Pisał m.in.: "Jest człowiekiem rozdartym, o nieokreślonym statusie narodowym, metafizycznym, moralnym. (...) Ogłosił się obywatelem Wielkiego Księstwa Litewskiego", co "zwalnia od wszelkich obowiązków wobec aktualnej rzeczywistości".

Zbigniew Herbert zmarł 28 lipca w Warszawie w wieku 73 lat. Gdy umierał nad miastem szalała burza. Przypadek sprawił, że ostatni tomik poety, który ukazał się na krótko przed jego odejściem nosi tytuł "Epilog burzy".

 

Telewizja Republika
Źródło: Telewizja Republika

Wiadomości

Ruszył proces chorwackich pilotów oskarżonych o zbrodnie wojenne z 1995 roku

Tak mieszkańcy Krosna przywitali Karola Nawrockiego. Zobacz WIDEO

Express Republiki 29.03.2025

Stan zagrożenia w Czechach, przy granicy z Polską. "Największe takie skażenie na świecie" [WIDEO]

Simmons wygrał skrócony etap, Ayuso wciąż liderem

AKTUALIZACJA

Pożar na terenie poligonu w Zielonce. Nieoficjalnie: przyczyną czynnik ludzki

Coraz więcej ofiar tragedii w Birmie. Liczba przekroczyła 1600

Nielegalni migranci trafiają do Polski! | Bitwa Polityczna

NASZ NEWS: Małżeństwo polityków Lewicy, wegański think-tank i publiczne pieniądze – to nie film, to uśmiechnięta Polska

USA wezwały rząd tego kraju do zwiększenia wydatków na obronność

Mocna deklaracja dla młodych. Nawrocki: nie zgodzę się na opłatę za studia

Policja zatrzymała sprawcę ataku na siedzibę pogotowia w Katowicach

Napaść seksualna na 14-latkę we Wrocławiu. Policja zatrzymała podejrzanego

Tusk zwołuje marsz - przed wyborami. Mocna odpowiedź Kaczyńskiego!

"Klub Republiki" - ruszamy z nowym programem! [SZCZEGÓŁY]

Najnowsze

Ruszył proces chorwackich pilotów oskarżonych o zbrodnie wojenne z 1995 roku

Simmons wygrał skrócony etap, Ayuso wciąż liderem

Pożar na terenie poligonu w Zielonce. Nieoficjalnie: przyczyną czynnik ludzki

AKTUALIZACJA

Coraz więcej ofiar tragedii w Birmie. Liczba przekroczyła 1600

Nielegalni migranci trafiają do Polski! | Bitwa Polityczna

Tak mieszkańcy Krosna przywitali Karola Nawrockiego. Zobacz WIDEO

Express Republiki 29.03.2025

Stan zagrożenia w Czechach, przy granicy z Polską. "Największe takie skażenie na świecie" [WIDEO]