„Historia zwykłych ludzi, którzy zmienili Polskę, Europę i świat". Zapraszamy na wystawę poświęconą bohaterom Stoczni Gdańskiej

Artykuł
Wystawa została przygotowana w języku polskim i angielskim
Fot. twitter/MON_GOV_PL

Od dzisiaj wszyscy chętni mogą zwiedzać wystawę poświęconą bohaterom Stoczni Gdańskiej pt. „Stocznia ludzi! Stocznia 1980 - historia zwykłych ludzi, którzy zmienili Polskę, Europę i świat".

W siedzibie Narodowego Instytutu Dziedzictwa została otwarta wystawa poświęcona historii Stoczni Gdańskiej. Ekspozycja przedstawia wydarzenia z 1980 roku widziane oczami uczestników strajków.

„Stocznia ludzi! Stocznia 1980 - historia zwykłych ludzi, którzy zmienili Polskę, Europę i świat" to artystyczna instalacja oparta na archiwalnych zdjęciach Stoczni i Stoczniowców, która oddaje charakterem atmosferę 1980 roku.

Stocznia Gdańska, na początku lat 80., przestała być tylko wielkoskalowym zakładem przemysłowym, w którym w szczytowym momencie pracowało 17 tysięcy osób.

14 sierpnia 1980 roku stała się centrum strajku, który szybko rozlał się na pozostałe części kraju. Pracownicy Stoczni Gdańskiej sprzeciwili się łamaniu praw obywatelskich w Polsce. Ówczesne władze były zmuszone podjąć negocjacje. Rezultatem pokojowej rewolucji, opierającej się na rozmowach i szukaniu kompromisu, było powstanie legendarnej „Solidarności". Zostało również podpisanie, przez rządzących, porozumienia ze strajkującymi.

Wydarzenia sprawiły, że Stocznia Gdańska jest symbolem przemian społecznych i politycznych, które zmieniły bieg historii.

Pamięć o bohaterach 

- Chcemy pokazać, że dziedzictwo kulturowe i zabytki są ważne dlatego, że są świadectwem życia, działalności konkretnych ludzi - zaznaczył dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa Bartosz Skaldawski.

- Druga rzecz, na którą chcemy zwrócić uwagę to fakt, że historia związana ze Stocznią Gdańską, historią Porozumień Sierpniowych to historia nie tylko znanych nam wszystkim liderów jak Lech Wałęsa czy Anna Walentynowicz, ale to także historia różnych robotników, którzy działali na terenie Stoczni, a którzy dzisiaj są trochę zapomniani. Pamięć o tych ludziach chcemy poprzez tą wystawę przybliżyć i przypomnieć - dodał.

- Na wystawie zobaczymy robotników, intelektualistów, wszystkich tych, którzy w Stoczni Gdańskiej w tym czasie działali, w różnych okolicznościach. Są tam zdjęcia ludzi podczas pracy, ludzi, którzy są zaangażowani w strajki, mamy też zdjęcia z negocjacji, które się w tym czasie odbywały. Te zdjęcia pokazują cały szeroki kontekst funkcjonowania ludzi w trakcie wydarzeń roku 1980 - poinformował.

Magdalena Gawin, podsekretarz stanu w MKDNiS, przyznała, że „Solidarności" jest wydarzeniem bez precedensu w historii XX wieku.

- Jest wydarzeniem, które zmieniło nie tylko losy Polski, ale zmieniło przede wszystkim losy Europy i świata. 9 lat później obudziło inne narody Europy Środkowo-Wschodniej, tak osłabiło komunizm, że mogła nastąpić jesień narodów. Narody Europy Środkowo-Wschodniej mogły upomnieć się o swoją wolność - przyznała.

- Wiatr wolności wiał ze Stoczni Gdańskiej na całą Europę i cały świat - dodała podsekretarz stanu w MKDNiS Magdalena Gawin.

W 2018 roku, zapadła decyzja dotycząca podjęcia starań o wpis Stoczni Gdańskiej na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO. Magdalena Gawin poinformowała, że styczniu gościła w Polsce misja Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków i Miejsc Historycznych (ICOMOS), która stanowiła ostatni element procedury oceny Stoczni Gdańskiej.

Wystawa została przygotowana w języku polskim i angielskim ze względu na międzynarodowy charakter przekazu.

Źródło: portalsamorzadowy

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy