Historia na dużym ekranie. Jedyny taki Festiwal w Europie [wideo]

portal tvrepublika.pl 01-10-2022, 12:59
Telewizja Republika

W Centrum Filmowym w Gdyni kończy się XIV Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci. W ciągu czterach ostatnich dni zorganizowano w sumie około 200 wydarzeń i przeprowadzono blisko 100 pokazów filmowych. W czwartek wieczorem Festiwal NNW otworzył dyrektor Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski. Na uroczystości była obecna m.in. prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska.

Wśród filmów fabularnych, realizowanych z dużym rozmachem, takich jak "Niepokonany" w reż. Barry’ego Levinsona – o polskim Żydzie i bokserze walczącym w Auschwitz czy "Mauretańczyk" w reż. Kevina Macdonalda z Jodi Foster i Benedictem Cumberbatchem w rolach głównych (ekranizacja "Dziennika z Guantanamo"), zobaczyć było można także kino kameralne: "Krystof" w reżyserii Zdenka Jirasky’ego o mrocznych czasach stalinizmu; ukraiński dramat wojenny "Snajper" Mariana Bushana; chorwacki "Szósty autobus" Eduarda Galića z oblężeniem Vukovaru w tle.

W konkursie fabularnym znalazły się takie polskie filmy jak: "Orlęta Grodno ’39" w reż. Krzysztofa Łukaszewicza, "Lokatorka" Michała Otłowskiego czy "Śmierć Zygielbojma" Ryszarda Brylskiego – historia człowieka popełniającego samobójstwo w proteście przeciw bezczynności świata wobec tragedii Holocaustu.

W konkursach filmów dokumentalnych i na pokazach specjalnych, uczestnicy festiwalu NNW zobaczyli filmy m.in. z USA, Gruzji, Norwegii, Japonii, Wenezueli, Niemiec, Francji Czech, Węgier, Litwy, Włoch, Iranu czy Estonii m.in. japoński dokument opisujący walkę o szacunek dla przodków – Ajnów czy włoski o największym procesie mafii.

CAŁY REPERTUAR

Wiele tegorocznych filmów nawiązywało do tego, co dzieje się ostatnio na świecie, szczególnie w ciągu ostatnich 20 lat. Opisuje dramaty czy traumy przeżyte w wyniku wojny, konfliktu, działań reżimu.

Twórcy będą walczyć o laury w kategoriach: "Fabuła międzynarodowa", "Dokument międzynarodowy", "Dokument Polski", wideoklipu oraz reportażu radiowego.

W realizację jedynego w Europie festiwalu filmowego poświęconego historii najnowszej zaangażowała się Polska Fundacja Narodowa. Patronat narodowy w stulecie odzyskania niepodległości nad XIV Festiwalem Filmowym NNW objął prezydent Andrzej Duda. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła m.in. Telewizja Republika.

O wydarzeniu tym mówiliśmy też w audycji "Polska na dzień dobry". Nagranie jest dostępne w oknie powyżej.

Źródło: PAP/NNW

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy