Przejdź do treści
13:07 Sanepid: sześć kąpielisk nad Zatoką Gdańską w powiecie nowodworskim, od Mikoszewa do Kątów Rybackich, jest w sobotę zamkniętych z powodu wykrycia pozostałości smolistych – mazutu w badanych próbkach wody
11:16 Tarnów: policjanci szukają mężczyzny, który w piątek wieczorem ranił najprawdopodobniej nożem 17-latka na ul. Katedralnej w centrum miasta. Nastolatek z raną brzucha trafił do szpitala, jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo
10:57 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski: Rosja użyła w nocnych atakach 26 pocisków manewrujących i 597 dronów. Doszło do największego od początku wojny ataku dronów na Lwów
09:49 Sondaż SW Research dla "Rzeczpospolitej": prawie trzy czwarte Polaków deklaruje, że wzięłoby udział w referendum dotyczącym nielegalnej migracji
08:38 Po południu na Polach Grunwaldzkich odbędzie się inscenizacja bitwy wojsk polsko-litewskich z Zakonem Krzyżackim z 1410 roku. W plenerowym widowisku historycznym wystąpi 1,2 tys. rekonstruktorów z bractw rycerskich
Wydarzenie 9-12.07 od godz. 11.00 do 19.00 w Piotrkowie Tryb. przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego oraz w biurze na ul. Konarskiego trwa zbiórka podpisów poparcia referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta i sprzeciwu wobec nielegalnej migracji!
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Poseł Agnieszka Wojciechowska van Heukelom oraz Klub "Gazety Polskiej" Łódź Górna zapraszają na spotkanie z Jackiem Saryuszem Wolskim, 14 lipca, godz. 18:00, ul. Piotrkowska 143, Łódź
Wydarzenie Wiec poparcia dla Ryszarda Majdzika. 14 lipca (poniedziałek), godz. 12:30 pod Sądem Rejonowym, ul. Przy Rondzie 7, Kraków
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Era na inżyniera. Nowe oblicze współczesnego rynku pracy. ZOBACZ! [wideo]

Źródło: canva.com/Telewizja Republika

Od kilku lat Agencja Rozwoju Przemysłu organizuje konferencję „Kadry przyszłości – Kadry dla przemysłu”, której celem jest nawiązanie długofalowej współpracy pomiędzy spółkami Grupy Kapitałowej ARP a uczelniami wyższymi, branżowymi, a także szkołami średnimi technicznymi i zawodowymi. Podczas konferencji omawiane są wyzwania przed jakimi stoi rynek pracy, a także potrzeby przedsiębiorstw w tym zakresie. Czwarty rok z rzędu wydarzenie kończy gala, podczas której wręczane są nagrody laureatom Konkursu o Nagrodę Prezesa ARP S.A.

„Celem organizacji konferencji jest wsparcie naszych przedsiębiorców w poszukiwaniu wykwalifikowanych pracowników dla przemysłu. Nasze szkolnictwo branżowe, zawodowe, zostało w pewnym momencie pominięte i nie nastąpił jego rozwój. Pojawiła się luka pokoleniowa w uzupełnianiu kadr w przemyśle”. – powiedział Cezary Lesisz, Prezes Zarządu ARP.

 

Zdaniem prof. Konrada Trzonkowskiego z ARP umiejętność właściwego zarządzania przedsiębiorstwem polega na budowaniu kadry z doświadczonych, starszych pracowników oraz z młodego, ambitnego pokolenia. Ci pierwsi mają kompetencje zawodowe, ugruntowaną wiedzę i wieloletnie doświadczenie, które jest niezwykle istotne. Osoby młode zaś, są ambitne, posiadają perspektywę rozwoju technologicznego, szukają rozwiązań, łamią schematy i stawiają przede wszystkim na rozwój. Jak zaznacza, tacy pracownicy mają również różne cele. 

 

„Młodsze pokolenia, szukają w pracy czegoś innego, często wyższego wynagrodzenia, ambitnych projektów, w których może zaistnieć, a starsze pokolenie bardzo często szuka stabilizacji, która pozwoli przetrwać do okresu emerytalnego i zaspokoić podstawowe potrzeby związane z bytem, związane z dziećmi”. – dodał. 

 

Jak zaznaczył Stanisław Szwed z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, trwają aktualnie prace nad ustawą dotyczącą aktywności zawodowej, która zastąpi dotychczasową ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Pozwoli ona na udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia, wdroży proces informatyzacji, aby oferty pracy były lepiej dostępne, a także usprawni i wprowadzi większą kontrolę nad zatrudnianiem cudzoziemców. 

 

„Dziś sytuacja jest wyjątkowa, bo mamy wojnę na Ukrainie, musimy również to wkomponować. Nie możemy dopuścić do sytuacji, że otwieramy rynek pracy, nie mając nad tym kontroli. My musimy tak rynek pracy kształtować, żeby z jednej strony zachować zasoby, które mamy w naszym kraju, ale z drugiej strony tam, gdzie mamy potrzebę, ułatwić zatrudnienie osobom z państw trzecich”. – dodał.

 

Wojciech Miedziński, Prezes ARP Leasing wskazał, że obecnie zachodzi pewien rodzaj przewartościowania potrzeb rynku, a co za tym idzie również potrzeb kształcenia. 

 

„Po 20, 25 latach kształcenia ekonomistów, menedżerów, marketingowców i zarządzających mamy ewidentnie potrzebę powrotu do kształcenia technicznego, w kierunku automatyzacji, technologii, nowych umiejętności i to dzisiaj na tę potrzebę odpowiadają wyższe uczelnie Zawodowe i to jest temat również bliski Agencji Rozwoju Przemysłu”. – powiedział.

 

Na zakończenie konferencji organizowany jest konkurs o Nagrodę Prezesa Agencji Rozwoju Przemysłu, podczas której nagradzane są najlepsze prace licencjackie, inżynierskie i magisterskie. 

 

Profesor Witold Stankowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego zwrócił uwagę, że prestiżowa nagroda ARP to nie tylko nagroda finansowa, ale również możliwość dostrzeżenia takiej osoby na rynku pracy i świetny bilet startu w przyszłość. 

 

Więcej w materiale wideo. Polecamy!

TELEWIZJA REPUBLIKA

Wiadomości

NASZ NEWS: dziennikarze Republiki omawiają kulisy nacisków Tuska na Hołownię ws. zaprzysiężenia Nawrockiego

Polska po raz pierwszy znalazła się na czerwonej liście KE. Pogarsza się sytuacja finansowa

Polacy ocenili Hołownię. Wynik może zaskoczyć Tuska

Tusk traci kontrolę nad koalicjantami

Były członek PKW składa zawiadomienie do prokuratury ws. próby opóźnienia zaprzysiężenia Nawrockiego przez Tuska

Bruksela czy Berlin? Morawiecki pyta Tuska, kto mu zabronił sprzeciwić się paktowi migracyjnemu [WIDEO]

Władza się sypie. Tusk traci kontrolę nad koalicją

Tusk blokuje powołanie prezesa Izby Pracy Sądu Najwyższego. Manowska reaguje

Żaryn: rząd Tuska nie stanąłby na wysokości zadania podczas ataku hybrydowego Białorusi z 2021 roku

Dr Kontek i opowieść o „sfałszowanych” wyborach. „Ekspert” wierzy w bukmacherów

Rzeź w Essen. Ruszył proces Shadiego A.

Polacy chcą referendum w sprawie nielegalnej migracji. Tusk ma kolejny problem?

Prezydent Duda upamiętnia Obławę Augustowską: „To była planowa eksterminacja”

80. rocznica Obławy Augustowskiej. Wciąż nie wiemy, jaki los spotkał porwanych przez sowietów

Hołownia stawia się Tuskowi ws. zaprzysiężenia Nawrockiego. Będzie komisja śledcza?

Najnowsze

NASZ NEWS: dziennikarze Republiki omawiają kulisy nacisków Tuska na Hołownię ws. zaprzysiężenia Nawrockiego

Były członek PKW składa zawiadomienie do prokuratury ws. próby opóźnienia zaprzysiężenia Nawrockiego przez Tuska

Bruksela czy Berlin? Morawiecki pyta Tuska, kto mu zabronił sprzeciwić się paktowi migracyjnemu [WIDEO]

Władza się sypie. Tusk traci kontrolę nad koalicją

Tusk blokuje powołanie prezesa Izby Pracy Sądu Najwyższego. Manowska reaguje

Polska po raz pierwszy znalazła się na czerwonej liście KE. Pogarsza się sytuacja finansowa

Polacy ocenili Hołownię. Wynik może zaskoczyć Tuska

Tusk traci kontrolę nad koalicjantami