Dziś jubileusz urodzin Andrzeja Seweryna. Życzenia złożył mu prezydent Andrzej Duda

Artykuł
Andrzej Seweryn
Fot. Flickr/Przemko Stachowski

„Z okazji jubileuszu 75. rocznicy Pańskich urodzin proszę przyjąć najlepsze gratulacje i życzenia wszelkiej pomyślności. Składam wyrazy wielkiego uznania dla Pańskiego dorobku artystycznego. W imieniu Rzeczypospolitej dziękuję Panu za ogromnie cenny wkład w dokonania polskiego teatru i kina oraz za wspaniałe rozsławianie kultury polskiej w świecie” – napisał prezydent.

Andrzej Seweryn jest aktorem teatralnym i filmowym, reżyserem teatralnym, dyrektorem naczelnym Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. Przez Gustawa Holoubka, Tadeusza Łomnickiego i Zbigniewa Zapasiewicza został uznany za jednego z trzech największych polskich aktorów dramatycznych po 1965 r.

Na małym ekranie pojawiał się w serialach „Noce i dnie”, „Polskie drogi”, „Rodzina Połanieckich”. Prawdziwą popularność przyniosły mu spektakle Teatru Telewizji : tytułowy „Ruy Blas” wg Hugo w reż. Ludwika René i Willy w „Niemcach” Kruczkowskiego w reż. Jana Świderskiego. Za rolę w „Dyrygencie” został nagrodzony na Festiwalu w Berlinie laurem Srebrnego Niedźwiedzia.

„Kiedy w trakcie Pana pobytu we Francji wprowadzony został w Polsce stan wojenny, zdecydował się Pan podjąć niezmiernie trudne wyzwanie zawodowe i życiowe. Pokonując bariery języka i tradycji paryskiej sceny, stał się Pan znaczącym aktorem, docenianym przez czołowe osobistości tamtejszego środowiska kulturalnego. Jako jeden z nielicznych cudzoziemców został Pan członkiem zespołu Comédie-Française. Zagrał Pan na deskach francuskiego teatru wiele głównych ról z klasycznego repertuaru światowego; zasłynął Pan również jako znakomity reżyser teatralny. Ma Pan wiele osiągnięć w kinie francuskim, zyskał Pan też uznanie jako wykładowca uczelni teatralnych” – przypomniał prezydent Andrzej Duda.

Źródło: prezydent.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy